Wybierz region

Wybierz miasto

  Małe sklepy bez szans

  Autor: Magdalena Rubaszewska

  2000-06-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Express Ilustrowany

  - W ubiegłym roku zamknęliśmy trzy sklepy spożywcze. Musieliśmy zwolnić 36 ekspedientów. Wypowiedzenia dostało też 5 pracowników administracji. Po wybudowaniu ,Hypernovej" i supermarketu ,Globi" obroty spadły o następne ...

  - W ubiegłym roku zamknęliśmy trzy sklepy spożywcze. Musieliśmy zwolnić 36 ekspedientów. Wypowiedzenia dostało też 5 pracowników administracji. Po wybudowaniu ,Hypernovej" i supermarketu ,Globi" obroty spadły o następne 10 procent. Kolejne nasze placówki są zagrożone likwidacją - mówi pani prezes.
  Na obecność hipermarketów pomstują również właściciele prywatnych sklepików i sprzedawcy na targowiskach. Po każdym otwarciu dużego marketu, przez dwa miesiące Bałucki Rynek jest niemal wyludniony.
  - Ludzie kupują po jednej marchewce i jednej cebuli. Nic na zapas - mówi właścicielka jednego z kiosków spożywczo-warzywnego przy ul. Wici.
  W budkach przy Rojnej źle sprzedają się artykuły spożywcze, nawet nabiał, pieczywo, mąka i cukier.
  - Kiedyś zamawiałem zgrzewki kawy i herbaty. Dzisiaj raz w miesiącu przywożę 10-15 paczek - ubolewa pan Waldemar.
  (Dalszy ciąg na str. 3)(Dokończenie ze str. 1)
  Bałucka spółdzielnia ,Społem" interweniowała u prezydenta Łodzi, łódzkich posłów i Rady Miejskiej. W wysłanym do nich piśmie domagała się od władz miasta, aby nie pozwalały na budowę następnych hipermarketów i cofnęły już wydane pozwolenia.
  - Od prezydenta przyszła lakoniczna odpowiedź - ocenia prezes Dąbrowska. Tadeusz Matusiak powołał się na obowiązującą ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym.
  - Jeśli inwestycja jest zgodna z ustaleniami planu przestrzennego, a dokumentacja techniczna z przepisami prawa budowlanego i inwestor ma prawo dysponować terenem, to nie można odmówić wydania pozwolenia na budowę - odpisał kupcom.
  - Nie jesteśmy przeciwko hipermarketom - deklaruje prezes Dąbrowska. - Ale niech powstają na obrzeżach miasta, tak jak np. ,Real" przy ul. Brzezińskiej, a nie w centrum dzielnicy, gdzie placówek handlowych jest wystarczająco dużo.
  W ciągu ostatnich pięciu miesięcy na Bałutach padło 12 sklepów, 4 firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym a 16 osób zrezygnowało z handlu obwoźnego. Ale jednocześnie w tym samym czasie przybyło 50 nowych sklepów, cztery hurtownie, a handlem obwoźnym zajęło się ok. 200 firm.
  - Gdy ludzie tracą pracę, to biorą się za handel. Nie wymaga on dużych nakładów pieniężnych - tłumaczą łódzcy handlowcy.
  Nie znaczy to jednak, że z handlu można się utrzymać. Po pewnym czasie wielu właścicieli firm i stoisk i tak likwiduje interes.
  Wczoraj przeciw mnożeniu łódzkich hipermarketów po raz kolejny zaprotestowała Federacja Organizacji Kupieckich Ziemi Łódzkiej. Zrzeszone w niej stowarzyszenia kupców (przed kilkoma miesiącami zasłynęły blokadą ,Billi") domagają się wręcz odwołania łódzkiej Rady Miejskiej, która ostatnio przychyliła się do planów ulokowania przy ul. Strykowskiej kolejnego marketu.
  - Ze zdumieniem stwierdzamy, że władze obecnej kadencji kontynuują politykę niekontrolowanej ekspansji wielkopowierzchniowych molochów. Żądamy sprowadzenia do Łodzi inwestycji przemysłowych, które dadzą miejsca pracy i perspektywy naszekj młodzieży - napisali kupcy w skardze skierowanej do rządu i wojewody.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.