Wybierz region

Wybierz miasto

  Zakup unieważniony

  Autor: DaG

  2000-06-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Transakcja ZUS - ,Infolex" zawarta z naruszeniem prawaTransakcja zakupu nieruchomości przez łódzki oddział ZUS od firmy ,Infolex" jest nieważna, gdyż zawarto ją z naruszeniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych ...

  Transakcja ZUS - ,Infolex" zawarta z naruszeniem prawaTransakcja zakupu nieruchomości przez łódzki oddział ZUS od firmy ,Infolex" jest nieważna, gdyż zawarto ją z naruszeniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych - orzekł wczoraj Sąd Okręgowy w Łodzi.


  Sprawa dotyczy zakupu w lipcu ubiegłego roku nieruchomości i 15-hektarowej działki przy al. Śmigłego-Rydza, które ZUS kupił od ,Infoleksu" za ponad 25 mln zł. Miesiąc wcześniej ,Infolex" za ten sam budynek zapłacił ,Próchnikowi" 9,5 mln zł.
  O unieważnienie transakcji wystąpiła do sądu Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która pozwała jednocześnie ,Infolex" i ZUS.
  W opinii prokuratury umowa kupna-sprzedaży była nieważna m.in. dlatego, że w procedurze zakupu brał udział ówczesny dyrektor oddziału ZUS Bolesław P., który wcześniej był pełnomocnikiem ,Infoleksu".

  Ustawa o zamówieniach publicznych zakazuje natomiast występowania w imieniu zamawiającego ,osobom pozostającym przed upływem trzech lat w stosunku pracy lub zlecenia z oferentem". Pozew prokuratury uznali obaj pozwani: ZUS i właściciel ,Infoleksu" Jerzy W.
  We wrześniu ubiegłego roku ,Dziennik" ujawnił, że Bolesław P. był pełnomocnikiem ,Infoleksu". Sprawą zajęły się policja i prokuratura. Kilka dni później zarząd ZUS zdymisjonował Bolesława P. W grudniu ubiegłego roku prokuratura zarzuciła mu, że nie dopełnił obowiązku racjonalnego gospodarowania majątkiem ZUS, aby przysporzyć korzyści innej osobie. W wyniku takiego postępowania, zakład stracił - zdaniem prokuratury - ponad 11 mln zł. Za takie przestępstwo grozi kara 10 lat pozbawienia wolności. Bolesław P. został zatrzymany 27 grudnia ubiegłego roku. Dwa dni później Sąd Rejonowy postanowił go aresztować. Dyrektor trafił do aresztu, gdzie przebywa do dziś. W lutym sąd aresztował także na krótko (11 dni) szefa ,Infoleksu", Jerzego W. Prokuratura zarzuciła mu, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (wspólnie m.in. z Bolesławem P.), podejmował niekorzystne dla ZUS czynności, czym doprowadził do wyrządzenia zakładowi szkody majątkowej wielkich rozmiarów. W tym samym miesiącu po zatrzymaniu, przedstawieniu zarzutów i zwolnieniu, samobójstwo popełnił Marek P., prawnik związany zarówno z ,Próchnikiem", jak i ,Infoleksem".
  Według prokuratury 12 czerwca ubiegłego roku Bolesław P. wystąpił do centrali ZUS z wnioskiem o zatwierdzenie planu zakupu nieruchomości z wolnej ręki (bez przetargu). Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, na wniosek ZUS, zwolnił transakcję z procedury przetargowej. Tymczasem ustawa o zamówieniach publicznych pozwala dokonać zakupu z wolnej ręki m.in. wtedy, gdy kontrahent jest monopolistą. Według prokuratury, w wypadku transakcji z ,Infoleksem" nie można mówić o takiej sytuacji.
  Zdaniem prokuratury, Bolesław P. w ogóle nie powinien uczestniczyć w tej transakcji. Ustawa o zamówieniach publicznych zakazuje bowiem występować w imieniu zamawiającego osobie, które w czasie krótszym niż trzy lata współpracowała lub pracowała z oferentem. Tymczasem, zgodnie z ustaleniami prokuratury, Bolesław P. do lutego ubiegłego roku był pełnomocnikiem ,Infoleksu".
  - Teraz ZUS będzie domagał się od ,Infoleksu" zwrotu około 26 mln zł, które zapłacił za budynek i grunty - powiedział po ogłoszonym wyroku pełnomocnik ZUS, Paweł Janasz. - Mamy duże szanse na odzyskanie pieniędzy, nie mogę jednak ujawnić, w jakim trybie będziemy dochodzić swoich praw.
  Właściciel ,Infoleksu", Jerzy W. nie chciał komentować wyroku. Powiedział, że zrobi to dopiero po konsultacji z prawnikami.


  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.