Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Św. Rodziny w Studziannie. Ks. kard. St. Dziwisz odprawił mszę św. Mówił o kryzysie rodzin (foto+film)

Andrzej Wdowski
Kardynał St. Dziwisz mówił o kryzysie rodzin w Studziannie
Kardynał St. Dziwisz mówił o kryzysie rodzin w Studziannie Andrzej Wdowski
Ks. kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w sobotę (18 sierpnia) w samo południe mszę świętą jubileuszową podczas uroczystych obchodów 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Św. Rodziny w Studziannie. Metropolita krakowski w darze dla sanktuarium przekazał relikwie św. Jana Pawła II. Obraz 50 lat temu koronowali: św. Jan Paweł II oraz kardynał Stefan Wyszyński i bp Piotr Gołębiowski.

Wiernych i zaproszonych gości, którzy przybyli na uroczystości do Studzianny, powitał w bazylice ks. Jerzy Cedrowski, proboszcz i kustosz sanktuarium. - Księże kardynale Stanisławie, cieszymy się bardzo, że po 50 latach przybywasz tak jak wtedy razem ze świętym Janem Pawłem II, w jego relikwiach. Nie zapomnę mojego spotkania z Ojcem Świętym, kiedy wspomniał, że pamięta doskonale to wydarzenie sprzed 50 lat. Cieszymy się twoja obecnością i wszystkich uczestników tej uroczystości – mówił ks. Cedrowski.

Kard. Stanisław Dziwisz w homilii mówił o kryzysie rodzin, który jest również dostrzegalny w Polsce. - Niepokoi nas wysoka liczba rozwodów. Brakuje małżonkom sił, aby dochować sobie wierności i ocalić miłość, którą ślubowali sobie aż do śmierci. Niepokoi wciąż mała liczba rodzących się dzieci, czy coraz szersze zjawisko zawierania nieformalnych związków, nawet bez ślubu cywilnego – mówił kard. Dziwisz.

W trakcie jubileuszowej mszy św. Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego odczytał list od niego skierowany do wiernych. - Cudowny obraz MB Świętorodzinnej niesie ze sobą symbolikę rodziny jako miejsca rozwoju duchowego i wzajemnej służby – napisał premier Morawiecki. Dodał, że „rodzina znajduje się wśród wartości stanowiących fundament polskiej tradycji i kultury”.

Bazylikę wypełniły tłumy wiernych. Oprócz hierarchów kościelnych licznie reprezentowane były również władze samorządowe województwa, powiatu opoczyńskiego i gminy Poświętne, a także parlamentarzyści.

Po mszy na scenie głównej rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsza pokazała się licznej publiczności, dobrze znana nie tylko w gminie Poświętne, Klasztorna Orkiestra Bazylikon. O godz. 16 sceną zawładnął Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a po nim występować miała Tramblanka.
O godz. 18.30 zaplanowana była inscenizacja historyczna w wykonaniu młodzieży z gminy Poświętne. O godz. 19.30 rozpocznie się koncert Tomka Kamińskiego, a o godz. 21 dzisiejsze uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Niedzielne uroczystości w Studziannie rozpoczęły o godz. 11.30 również msza św., której przewodniczył ks. biskup Henryk Tomasik. Po mszy odbywały się liczne koncerty i występy. O godz. 19 rozpoczął się koncert Filharmonii Łódzkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto