Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwokat Mariusza Trynkiewicza złoży zażalenie ws. postanowienia sądu

Robert Orzechowski
sprawa Mariusza Trynkiewicza
sprawa Mariusza Trynkiewicza arch. Polskapresse / zdj. ilustracyjne
Adwokat Mariusza Trynkiewicza zapowiedział, że złoży zażalenie na czwartkowe postanowienie sądu, mówiące o tym, że Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju.

Adwokat Mariusza Trynkiewicza złoży zażalenie ws. postanowienia sądu

Działania operacyjno-rozpoznawcze i zakaz opuszczania kraju – które orzekł w czwartek sąd – to zabezpieczenie do czasu prawomocnej decyzji w sprawie ewentualnego uznania Trynkiewicza za osobę niebezpieczną i izolowania go po odbyciu kary 25 lat więzienia. Ewentualną decyzję o izolacji Trynkiewicza sąd ma wydać w poniedziałek. Nawet w przypadku takiego orzeczenia, do czasu aż stanie się ono prawomocne, Trynkiewicz będzie przebywał na wolności.

** Czytaj także:

Sąd w Rzeszowie: nie wpłynął żaden nowy wniosek ws. Mariusza Trynkiewicza

**

Sąd wydał taką decyzję, nie przychylając się do stanowiska dyrektora więzienia, który występował o pozostawienie Trynkiewicza w izolacji do czasu uprawomocnienia się ewentualnej decyzji sądu uznającej go za osobę niebezpieczną.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, są podstawy, by zażalić się na postanowienie sądu o wyjściu Trynkiewicza z więzienia, ale decyzja o zażaleniu należy do dyrektora zakładu karnego. Jak poinformował rzecznik rzeszowskiego więzienia, dyrektor rozpatruje tę możliwość, a także inne możliwości prawne.

Jeśli zażalenie wpłynie, rozpatrzy je sąd odwoławczy. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie Andrzej Borek nie wiedział w piątek, czy odwołanie mogłoby zostać rozpatrzone jeszcze przed zapowiadanym na poniedziałek posiedzeniem.

** Czytaj także:

Mariusz Trynkiewicz po wyroku może wyjść z więzienia

**

Premier Donald Tusk oświadczył, że nie będzie uczestniczył w „podsycaniu atmosfery histerii" wokół Trynkiewicza. Powiedział, że władze podjęły działania mające "zapewnić bezpieczeństwo obywatelom w związku z wyjściem na wolność kilku zbrodniarzy".

Zdystansował się od „tych polityków, którzy na pedofilii, na zbrodniach, chcą robić własną karierę polityczną". "Zauważyłem właśnie, że liderzy dwóch małych partii - pan Gowin i pan Ziobro - specjalizują się dzisiaj w pedofilii i wykorzystaniu politycznym pedofilii” – dodał. Wezwał byłych ministrów sprawiedliwości do umiaru, przypominając, iż „to, że ludzie skazani za zbrodnie na tle pedofilii wyjdą na wolność, było wiadomo od ponad 20 lat”.

Zbigniew Ziobro (SP) ocenił, że doszło do "gigantycznej wpadki i kompromitacji państwa", a odpowiedzialność przypisał b. minister sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi oraz premierowi Tuskowi. Według Ziobry Gowin - mimo słanych mu od października 2012 r. pism SP i propozycji współpracy ws. ustawy o niebezpiecznych przestępcach - przez długie miesiące nic nie robił w sprawie Trynkiewicza. Premierowi Ziobro zarzucił, że "powołał na ministra sprawiedliwości filozofa, który nie mając profesjonalnego przygotowania nie rozumiał, że spraw prawnych z dnia na dzień się nie załatwi".

Izolacja Mariusza Trynkiewicza

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia.

W poniedziałek 10 lutego sąd ma rozpatrywać wniosek dyrektora więzienia o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Dzień później skazanemu kończy się 25-letnia kara pozbawienia wolności. Sąd weźmie pod uwagę opinie biegłych.

TVN24 podał w piątek, że w opinii biegli wskazują, że Trynkiewicz nie jest upośledzony, jest ponadprzeciętnie inteligentny. "Prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego jest bardzo wysokie" - napisali o Mariuszu Trynkiewiczu biegli. Psycholog, seksuolog i dwoje psychiatrów oceniło, że Trynkiewicz ma osobowość "nieprawidłową, antysocjalną z zaburzeniami preferencji seksualnej o typie pedofilii sadystycznej".

22 stycznia br. weszła w życie ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Umożliwia ona - na mocy decyzji sądu cywilnego - poddanie takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzorowi prewencyjnemu lub leczeniu w ośrodku zamkniętym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto