Wojciech Malesa (od lewej) ma już dokumentację mówiącą o historii fary Wojciech Malesa (od lewej) ma już dokumentację mówiącą o historii fary

Wojciech Malesa (od lewej) ma już dokumentację mówiącą o historii fary (© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kościół farny w Piotrkowie był świadkiem narodzin polskiego sądownictwa i parlamentaryzmu. Teraz będzie o nim opowiadał Bogusław Wołoszański.

Do zdobycia rangi pomnika historii, a w efekcie koniecznych na remont funduszy unijnych, potrzebna jest piotrkowskiej farze sława. Ks. proboszcz Andrzej Chycki na wczorajszej konferencji prasowej (bodaj pierwszej w Piotrkowie zwołanej w kościelnych murach) zapowiedział, że fara i wydarzenia związane z jej funkcjonowaniem obecne będą w mediach, także dzięki filmowi, w którym zgodził się zagrać Bogusław Wołoszański.

Batalia o to, by kościół św. Jakuba w Piotrkowie stał się jednym z niewielu punktów na mapie polskich pomników historii, zaczęła się już jakiś czas temu. W zebraniu dokumentacji, która trafi najpierw do Rady Ochrony Zabytków, ministra kultury i dziedzictwa narodowego i ostatecznie do prezydenta RP, pomagają księdzu dziekanowi Chyckiemu i kanclerzowi Wojciechowi Malesie kolejne instytucje. W projekt zaangażował się już Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, piotrkowski magistrat, Centrum Informacji Turystycznej, Muzeum w Piotrkowie i stowarzyszenie fotografów F4.

- Zdobycie rangi pomnika historii to dla zabytku długa droga, ale nie będziemy przez ten czas siedzieć bezczynnie, chcemy, by piotrkowska fara zaistniała nie tylko w świadomości mieszkańców miasta, ale też w całej Polsce - mówi Wojciech Malesa.

Temu służyć będzie m.in. film, który mogłaby wyemitować stacja TVP Historia. Piotrkowska fara pokazana zostanie w nim nie tylko jako zabytek, ale także jako miejsce, z którym wiąże się ciekawa historia i wspomnienia mieszkańców. Wszystko to ma być okraszone komentarzem Bogusława Wołoszańskiego, piotrkowianina z pochodzenia, znanego m.in. z "Sensacji XX wieku", który zgodził się za darmo wystąpić w filmie.

W tej chwili też piotrkowska fara stara się o fundusze na wyremontowanie wieży. Pierwsze prace - zabezpieczające - wykonane były trzy lata temu. Teraz trwa odrestaurowywanie zachodniej elewacji wieży.

Na remont udało się księdzu dziekanowi Chyckiemu pozyskać w tym roku 100 tys. zł (połowę z Urzędu Miasta w Piotrkowie, drugą z kurii łódzkiej). Brakuje jeszcze 40 tys. zł, by zakończyć zachodnią elewację, a lista koniecznych remontów jest długa.
- Mam nadzieję, że na 800-lecie Piotrkowa kościół farny odzyska swój blask, ale do tego potrzeba odnowić pozostałe elewacje, zająć się osuszeniem murów, malowaniem, stolarką okienną, założyć lepszą wentylację, a potem odrestaurować ołtarze, obrazy - wymienia ksiądz dziekan.

Gotycki kościół farny wybudowany został na przełomie XIV i XV w. W XVII i XVIII wieku odprawiane były tu nabożeństwa inaugurujące obrady wszystkich sejmów koronnych, a potem, aż do 1792 r., uroczyste inauguracje sesji Trybunału Koronnego.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

a.tyczynska@... (?)

Jak najbardziej, dziękuję za uwagę, choć uszczypliwości niepotrzebne. Śpieszę poprawić, sama bardzo lubiłam „Sensacje XX wieku” oczywiście, a nie zagadki.

sklave (gość)

Twórcy serialu „Moda na sukces” zlecili swoim reżyserom nagranie kilkunastu odcinków w Piotrkowie. Ze znalezieniem bohaterów nie mieli żadnych problemów, przecież Piotrków to miasto ludzi sukcesu. Obsada wyśmienita: Chojniak, Jankowska, Radziszewska, Cubała, Błaszczyk, Dziemdziora, Mazur,
http://sklave.manifo.com/

? (gość)

"Bogusława Wołoszańskiego, piotrkowianina z pochodzenia, znanego m.in. z "Zagadek XX wieku""??????
Pani "dziennikarko", przekwalifikuj się pani na kucharkę. Wstyd!! Pan B. Wołoszański prowadził cykl "Sensacje XX w." ewentualnie "Encyklopedia II wojny światowej" co wie każde dziecko oprócz pani. Ośmiesza pani trudny zawód dziennikarza!