Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski województwa łódzkiego: na co mogą głosować mieszkańcy Piotrkowa i powiatu?

kw
Jednym z projektów jest bieg i rajd rowerowy "Strażackie 998". Tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 400 uczestników
Jednym z projektów jest bieg i rajd rowerowy "Strażackie 998". Tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 400 uczestników Karolina Wojna
15 projektów mają do wyboru mieszkańcy Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego (subregionu południowego) w głosowaniu nad zadaniami do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2019 rok. Przedstawiamy projekty, które swoim zasięgiem obejmują mieszkańców Piotrkowa i powiatu.

Przedstawiamy propozycje do budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego 2019 zgłoszone dla subregionu południowego (Piotrków Trybunalski oraz powiaty: bełchatowski, piotrkowski i radomszczański)

KUŹNIA ZDROWIA I ROZWOJU (koszt: 164.625 zł)

Projekt ma zapewnić kompleksowe, innowacyjne podejście w pracy rozwojowej, terapeutycznej oraz integracyjnej dla jak najszerszego grona odbiorców pod względem potrzeb oraz wieku. Ma zapewnić metody odbierane przez uczestników jako naturalne oraz wysoko motywujące - ma łączyć pracę hipoterapeutyczną, zajęcia rozwojowe z końmi oraz ćwiczenia ogólnousprawniające z elementami relaksacji i warsztaty rękodzieła
z recyklingu z akcentem na integrację. Ma zapewnić uczestnictwo pod okiem specjalistów w takich wyjątkowo efektywnych, systematycznych zajęciach. W ten sposób poprawi się kompleksowo funkcjonowanie uczestników, ich samopoczucie oraz integracja.
Liczba odbiorców zadania:
300 osób
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
powiaty: radomszczański, bełchatowski i piotrkowski

Ślady tamtych dni – piknik militarny w Wolborzu (koszt 24.850 zł)

Ślady tamtych dni – piknik militarny w Wolborzu ma na celu uczczenie przez mieszkańców gminy i województwa 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w sposób ciekawy, niesztampowy. Piknik ma charakter otwarty, odbędzie się na terenie za Pożarniczym Centrum w Wolborzu i stanowi integralną część wystawy muzealnej, w której zobaczyć będzie można oryginalne pamiątki z II wojny światowej zebrane od mieszkańców gminy i województwa łódzkiego. Będzie to wystawa multimedialna. Na pikniku wystąpią grupy rekonstrukcyjne, będzie prezentowana broń z okresu wojny, pojazdy, będzie również degustacja grochówki wojskowej i prostego, żołnierskiego jadła. Piknik zakończy się koncertem Od mrocznej przeszłości ku radosnej przyszłości.
Liczba odbiorców zadania:
800
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
subregion południowy

Sztuka bliżej nas (koszt 299.600 zł)

Chcemy, aby wyjść ze sztuką bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Do czerwca zrobimy pokazy bezpośrednio w szkołach. Podczas tych występów zaprosimy na castingi i wypromujemy spektakl, w którym wezmą udział mieszkańcy naszego subregionu. Osoby, które ten casting przejdą będą miały możliwość uczestniczyć w pracy nad spektaklem z profesjonalistami. Na przełomie września i października wystawimy taneczny spektakl motywacyjny, który poprzez współpracę z tancerzami z całego województwa pomoże w integracji naszych mieszkańców. Do tego po pokazach będziemy mieli widownię, która chętnie na widowisko przyjdzie oraz zobaczy swoje koleżanki i kolegów w prawdziwej scenerii.

Liczba odbiorców zadania:
11 300
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
powiat piotrkowski, powiat bełchatowski, powiat radomszczański

Zdrowy kręgosłup – profilaktyka wad postawy jako czynnik prawidłowego rozwoju dziecka (koszt 219.876 zł)

Projekt „Zdrowy kręgosłup – profilaktyka wad postawy jako czynnik prawidłowego rozwoju dziecka. Celem projektu jest przeprowadzenie badań profilaktycznych przez lekarza ortopedę, dzieci klas l-IV szkół podstawowych gmin podmiejskich (Kamieńsk, Sulejów, Zelów) i wytypowanie grupy dzieci, które będą następie uczestniczyć w ćwiczeniach podczas zajęć korekcyjnych. Przeciwdziałanie wadom postawy i ich profilaktyka są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka, ponieważ nieleczone są często przyczyną późniejszych problemów zdrowotnych i ograniczeniem dla rozwoju osób chcących rozwijać swoje pasje i plany o wymarzonej szkole i pracy.

Liczba odbiorców zadania:
Planowana liczba uczestniczących w badaniach profilaktycznych to około 1200 dzieci; planowana liczba wytypowanych dzieci ćwiczących w małych grupach na zajęciach korekcyjnych to około 120 dzieci.
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
Obszar wskazany w projekcie, planowany jest do realizacji na terenie trzech gmin z trzech powiatów: gmina Zelów (powiat bełchatowski), gmina Kamieńsk (powiat radomszczański), gmina Sulejów (powiat piotrkowski). Wszystkie wskazane gminy znajdują się w subregionie południowym.

Centrala telefoniczna i system informatyczny usprawniające obsługę i rejestrację pacjenta w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie (koszt 300.000 zł)

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w ramach zadania zamierza wymienić centralę telefoniczną oraz uruchomić dodatkowe funkcjonalności tj. system rejestracji telefonicznej pacjentów wraz z systemem nagrywania i archiwizacji rozmów przychodzących. Ponadto zakres zadania uwzględnia system kolejkowy z biletomatem i wyświetlaczami gabinetowymi. Wdrożenie zadania zdecydowanie poprawi jakość realizowanych procesów. Przyczyni się do optymalizacji zarządzania rejestracją i ruchem pacjentów w placówce, skróci czas obsługi i usprawni system tworzących się kolejek oczekujących. Zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa osób dzwoniących do Szpitala na wypadek ewentualnej konieczności dostępu do nagrań i analizy zgłoszeń, co przełoży się na wysoki poziom obsługi i poczucie komfortu pacjentów.
Liczba odbiorców zadania:
Beneficjentami zadania są przede wszystkim mieszkańcy miasta i powiatu bełchatowskiego zamieszkałego przez 113 004 osoby (dane z GUS z 2016 roku) oraz mieszkańcy powiatów ościennych.
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
miasta i gminy usytuowane na terenie powiatów: bełchatowskiego, piotrkowskiego i radomszczańskiego

Przyjazny szpital dla pacjenta (koszt 300.000 zł)

Przyjazny szpital to pomysł na podniesienie poziomu satysfakcji pacjenta, korzystającego ze świadczeń zdrowotnych poradni specjalistycznych Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Stworzenie funkcjonalnego systemu biletowego pozwalającego na sprawne i nieuciążliwe korzystanie z usług medycznych. Zapewni poprawienie dynamiki przepływu pacjentów, usprawnienie pracy lekarzy i personelu, dzięki temu, że do gabinetu może wejść jedynie osoba, która posiada przywołany numer. Wprowadzenie nowatorskich rozwiązań informatycznych oraz wyposażenie poczekalni w wygodne siedziska, ułatwi oczekiwanie na wizytę u specjalisty. Jest to atrakcyjne rozwiązanie, które wpłynie na podniesienie standardów leczenia pacjentów.
Liczba odbiorców zadania:
ok. 180 000 osób
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
miasto Piotrków Trybunalski i powiat piotrkowski

Tak! Możesz na mnie liczyć. Szkolenia z pierwszej pomocy dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego (koszt 114.500 zł)

Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Zakres obejmował będzie organizację dwóch spotkań szkoleniowych w każdej z gmin powiatu piotrkowskiego oraz trzech spotkań w Piotrkowie Trybunalskim. W każdym ze szkoleń, trwającym 4 godziny, uczestniczyć będzie 40 mieszkańców. Ponadto dla uczestników szkoleń zakupione zostaną podręczne apteczki zawierające m.in. maseczkę do sztucznej wentylacji. Celem zadania jest wzrost bezpieczeństwa mieszkańców powiatu piotrkowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego poprzez zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu ratowania życia ludzkiego.
Liczba odbiorców zadania:
1 000 osób
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
powiat piotrkowski oraz miasto Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski doda Ci skrzydeł – szkolenia lotnicze dla mieszkańców (koszt 200.000 zł)

Celem projektu jest kształtowanie postaw konstruktywnego spędzania wolnego czasu poprzez szkolenie szybowcowe dla 20 osób i organizację 100 lotów zapoznawczych. Projekt umożliwi mieszkańcom zapoznanie się i wdrożenie w lotnicze środowisko i jego kulturę. Z uwagi na bogate tradycje lotnicze Polski i światową dominację w sportach lotniczych warto nieustannie poszukiwać i odkrywać nowe talenty lotnicze. Jako uzasadnienie potrzeb realizacji projektu należy wskazać umożliwienie dostępu do wyszkolenia szybowcowego dla mieszkańców o ograniczonych zasobach finansowych. Ideą jest dynamiczny rozwój i kultywowanie 100-letniej tradycji polskiego lotnictwa, jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych na świecie. Bezpłatne szkolenie rozwiązuje problem tego typu szkoleń dla mieszkańców.
Liczba odbiorców zadania:
20
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
miasto Piotrków Trybunalski oraz powiaty: bełchatowski, piotrkowski i radomszczański

“STRAŻACKIE 9,98 KM – BIEG & ROWER” – organizacja imprezy rekreacyjno-sportowej dla biegaczy i rowerzystów (koszt 30.800 zł)

Projekt STRAŻACKIE 9,98 km – BIEG & ROWER ma na celu organizację imprezy rekreacyjno-sportowej skierowanej do biegaczy oraz rowerzystów. Uczestnicy imprezy sami wybierają formę udziału. Niezależnie od wybranej formy udziału – bieg lub rower – do pokonania będzie dystans 9,98 km – nawiązujący do numeru alarmowego straży pożarnej. Impreza ma charakter otwarty i kierowana jest do całych rodzin. Celem imprezy jest integracja mieszkańców subregionu południowego województwa łódzkiego oraz gości z innych rejonów kraju, popularyzacja biegania i jazdy rowerem, prezentacja walorów przyrodniczych regionu. Ponadto wydarzenie ma charakter edukacyjny – w ramach wydarzenia organizatorzy przedstawią zasady bezpiecznego zachowania ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pożarowego lasów oraz udzielania pierwszej pomocy.
Liczba odbiorców zadania:
500
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
Wydarzenie ma charakter otwarty i pozwala na udział mieszkańców gminy Moszczenica, powiatu piotrkowskiego, subregionu południowego, całego województwa łódzkiego oraz gości z innych rejonów kraju.

Integracja międzypokoleniowa – zdrowy styl życia rodzin (koszt 178.000 zł)

Zadanie ma na celu wyeliminowanie szkodliwych nawyków zdrowotnych, poprzez zaangażowanie rodzin do aktywnego trybu życia i regularnego badania ich stanu zdrowia. Ma przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym jak: nadwaga, choroby krążenia i wady postawy, wprowadzeniu nawyków zdrowego stylu życia, nawyków systematycznego ruchu. Zadania prowadzone będą w 2 częściach: teoretycznej – przeprowadzone zostaną wykłady specjalistów na temat zdrowego żywienia, dietetyki, doboru ćwiczeń i konkurencji ruchowych w celu nauki zdrowego stylu życia, praktycznej – zorganizowane zostaną zajęcia ruchowe, rekreacyjne mające na celu ukształtowanie nawyku aktywności ruchowej.
Liczba odbiorców zadania:
800
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
miasto Piotrków Trybunalski oraz powiaty: radomszczański, piotrkowski i bełchatowski

Program Rodzinna Promocja Aktywności Fizycznej dla Zdrowia Sportowa Rodzina (koszt 189.000 zł)

Program skierowany jest do rodzin subregionu południowego. Udział w nim weźmie 200 rodzin (około 90 osób), po 50 rodzin z 4 powiatów. Zadanie ma charakter prozdrowotny. Rodziny uczestniczące będą wielopokoleniowe. Celem jest integracja rodzinna. W rodzinie znacznie łatwiej jest przekonać i zachęcić do zdrowego stylu życia bliskiego członka rodziny. Rodzinny udział w aktywności ruchowej przynosi wzajemną mobilizację do systematycznej aktywności. Na stan zdrowia populacji wpływają takie czynniki jak zachowanie zdrowotne, dostęp do zdrowego sposobu odżywiania, stopień aktywności fizycznej, uzależnienia.
Liczba odbiorców zadania:
900
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
miasto Piotrków Trybunalski oraz powiaty: radomszczański, piotrkowski i bełchatowski

WprowadzaMY zmiany! Postaw na rozwój, sporty walki, edukację zdrowotną starszych i całkiem małych! (koszt 294.000 zł)

Organizacja kursów samoobrony powstałych na bazie brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz wszechstylowej walki wręcz dla różnych grup społecznych. Kursy wzbogacone o wiedzę z zakresu bezpieczeństwa osobistego, zajęcia z psychologiem, edukację żywieniową. I cykl kursów maj-sierpień zakończony podsumowaniem na dniu sportów walki i ruchu. Organizacja dwudniowego wydarzenia z koncertami, pokazami różnych sztuk walki, seminariami z psychologiem sportu, edukatorami żywieniowymi, animatorami dla dzieci. II tura kursów samoobrony wrzesień-grudzień skierowana zwłaszcza do kobiet, wzbogacona o spotkania z trenerem personalnym i dietetykiem. Zakończona podsumowaniem w grudniu. Projekt zakłada organizację obozu sportowo-wychowawczego dla 20 osób – beneficjentów projektu z rodzin o niskim statusie materialnym.
Liczba odbiorców zadania:
500
OBSZAR ODDZIAŁYWANIA ZADANIA:
powiat piotrkowski, powiat radomszczański

Oprócz tych propozycji mieszkańcy Piotrkowa i powiatu mogą oddawać głosy na projekty ogólnowojewódzkie. Ich lista, a także zasady głosowania, na stronie www.bo.lodzkie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto