Dekomunizacja ulicy w Rozprzy Dekomunizacja ulicy w Rozprzy

Dekomunizacja ulicy gen. Świerczewskiego w Rozprzy - decyzję, jak będzie się nazywała teraz ulica, podejmą radni, którzy deklarują, że poprą wybór mieszkańców (© mat. UG w Rozprzy)

Ulica Legionów Polskich - tę propozycję wybrali mieszkańcy Rozprzy jako nową nazwę dla obecnej ulicy gen. Karola Świerczewskiego

DEKOMUNIZACJA NAZWY UL. ŚWIERCZEWSKIEGO W ROZPRZY
Nazwa Legionów Polskich to jedna z dwóch zaproponowanych przez urząd gminy, który - zgodnie z ustawą o dekomunizacji nazw ulic - musi zastąpić nazwę ul. gen. Karola Świerczewskiego. Propozycja Legionów uzyskała 51 głosów, alternatywna propozycja ulicy 950-lecia tylko 7 głosów. Mieszkańcy - w imiennych ankietach - mogli jednak zgłaszać też swoje pomysły i przedstawili ich aż 13.

Spośród nich najwięcej głosów, bo 19, mieszkańcy oddali na nazwę ulica ks. Bolesława Korwin Szymanowskiego (proboszcza parafii Rozprza w latach 1925-30, który bardzo pomógł mieszkańcom po pożarze w 1928 rojku - był też patronem ulicy przed zmianą nazwy na ul. gen. Świerczewskiego”. Pojedyncze głosy zdobyły: ulica Piotrkowska, Częstochowska, Jana Pawła II czy Karola Szymanowskiego. Jeden głos oddano na propozycję nazwania ulicy imieniem Jarosława Kaczyńskiego.

Głosowanie - za pomocą ankiet trwało do połowy marca. W konsultacjach wzięło udział 106 osób, ale głosów ważnych było 97.

Teraz sprawą nazwy ulicy zajmą się gminni radni.

- Podczas ostatniej sesji przedstawiliśmy radnym wyniki konsultacji i przyznali, że opowiedzą się za wyborem większości mieszkańców - mówi Michał Tokarski z UG w Rozprzy. To oznacza, że podczas kolejnej sesji rady gminy, radni będą głosowali projekt uchwały, zgodnie z którym obecna ulica Świerczewskiego będzie nosiła nazwę Legionów Polskich. - Jak ostatecznie zagłosują radni, zobaczymy - mówi Michał Tokarski.

Jednocześnie urzędnicy uspokajają, że zmiana nazwy ulicy nie pociągnie za sobą żadnych kosztów związanych ze wymianą dokumentów. Mieszkańcy będą mogli posługiwać się dotychczasowymi, a dopiero po utracie ważności dokumentu, w nowym pojawi się zmieniona nazwa ulicy.

FESTYN W ROZPRZY

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

obs. (gość)

Prościej byłoby Legionów. Za iks lat nasi politikierzy się wymienią się miejscami i ....może być kolejna zmiana. A tak legion to legion. Może być amerykański ,polski , aniegielski , czeski i jaki tam sobie rządząca wtedy partia wymyśli...