Gminy powiatu piotrkowskiego chętnie dają pieniądze na dodatkowe patrole Gminy powiatu piotrkowskiego chętnie dają pieniądze na dodatkowe patrole

Gminy powiatu piotrkowskiego chętnie dają pieniądze na dodatkowe patrole. Na zdjęciu patrol w lasach w gminie Gorzkowice (© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ile kosztuje bezpieczeństwo? Dla gmin jest bezcenne, więc od lat nie żałują grosza policji.

Kiedyś dawały na samochody, teraz dają na patrole ponadnormatywne, laptopy, a nawet - co bywa ironicznie komentowane - na materiały biurowe. Gminy, choć każdą złotówkę oglądają z każdej strony, nie żałują grosza na wsparcie policji. Wychodzą z założenia, że choć poczucia bezpieczeństwa kupić się nie da, to sprzętem lub pensją można jednak zminimalizować zagrożenia.

W powiecie piotrkowskim nie ma samorządu, który choćby złotówką nie wspomógł piotrkowskiej policji w ostatnich latach. Kwoty, jakie gminy przekazują na działalność policji, są różne, różne też są potrzeby i oczekiwania poszczególnych samorządów.

Wśród gmin powiatu najhojniej groszem dzielą Gorzkowice. W ciągu ostatnich pięciu lat gmina na rzecz KMP w Piotrkowie przekazała prawie 400 tys. zł. Pieniądze poszły na sfinansowanie etatu w komisariacie w stolicy gminy, na patrole ponadnormatywne, a wcześniej na zakup samochodu.

Robert Kukulski, wicewójt Gorzkowic, przyznaje, że gmina docenia obecność i aktywność policji, mimo zmian, jakie od stycznia zaszły na mapie komisariatów w powiecie. Pod komisariat w Gorzkowicach, obok Łęk Szlacheckich i Ręczna podlega też Rozprza. Zmiana związana jest z przeniesieniem komisariatu z Woli Krzysztoporskiej do Grabicy.

Choć ta zmiana najmniej podoba się wójtowi Woli, nie zamierza zakręcać kranu z pieniędzmi na wsparcie policji.
- Wspieraliśmy, wspieramy i naszym obowiązkiem będzie dalej wspierać, choć jesteśmy niezadowoleni z nowej organizacji komisariatów, naszym zdaniem, niezasadnej - mówi wprost wójt Roman Drozdek.

Jak wylicza, gmina na policję daje rocznie 10-15 tys. zł - to pieniądze na patrole ponadnormatywne.
Wsparciem dla policji jest też niższa stawka czynszu za pomieszczenia po komisariacie, w których od czerwca ma działać punkt obsługi interesantów.

- Zeszliśmy z ceny 2,80 do 1,5 zł za metr - mówi wójt, który jeszcze nie złożył broni w walce o odzyskanie komisariatu. Szansę na to widzi w osobie nowej komendant KMP w Piotrkowie, z którą chce się wkrótce spotkać. Koronnym argumentem samorządu są zagrożenia, jakie wynikają z bliskości DK 1 oraz lokalizacji w Woli dyskoteki Protektor.

Krytykowana przez Wolę i Gorzkowice zmiana, podoba się Rozprzy.

- Rozumiem obawy radnych Gorzkowic, że doszła do patrolowania druga tak rozległa gmina jak my, ale teraz widać, że policja działa - mówi zadowolony Janusz Jędrzejczyk, wójt Rozprzy.

Jak przyznaje, gmina, która w tym momencie współfinansuje na ok. 15 tys. zł letnie patrole ponadnormatywne, nie wyklucza, że w przyszłości wsparcie dla policji może wzrosnąć.

"Zawsze otwarci", jak deklaruje wiceburmistrz Jan Andrzejczyk, na potrzeby policji są samorządowcy z Sulejowa. Oprócz dofinansowania patroli ponadnormatywnych, które widać w gminie latem i np. w okolicy 1 listopada, z budżetu Sulejowa kupowane są też np. materiały biurowe.

Materiały biurowe i pomoc rzeczową np. drukarkę dla policji finansuje też Aleksandrów. Z kolei Czarnocin i Grabica dokładają się do dodatkowych patroli, a Ręczno płaci za telefon komórkowy i w tym roku kupi policjantom z Sulejowa laptopa.

Nie wszystkie gminy tak chętnie dają na mundurowych. W Wolborzu, który w ubiegłych latach finansował wakacyjne patrole ponadnormatywne, w tym - decyzją rady - odmówił kontynuacji tej praktyki. "Nie" na wniosek policji odpowiedzieli też radni Moszczenicy, której pomoc ograniczy się w tym roku do wydania 1000 zł na materiały biurowe.

Znakiem dobrej współpracy między policją a Piotrkowem jest rokroczne przekazywanie przez gminę 110 tys. zł. Przekazywane od 2008 roku pieniądze idą na patrole ponadnormatywne. Miasto współfinansuje też policyjne akcje, kupuje sprzęt, a w 2010 roku dołożyło się do zakupu psa.

Dużo więcej z budżetu Piotrkowa idzie rocznie na Straż Miejską. Utrzymanie 35 (obecnie) funkcjonariuszy w 2012 roku kosztowało 2 mln 397 tys. zł, w tym kwota będzie niemal identyczna.

Choć co jakiś czas wracają pytania o zasadność utrzymywania straży, ta ma się dobrze. W tym roku wymieniła starego citroena na nowszy model, "lifting" przejdzie też system łączności.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!