Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielą edukacyjny tort - kilkanaście klas o nowych profilach czeka na gimnazjalistów

K. Zajda, D. Kubczak
W Bujnach jest klasa policyjna i wojskowa, będzie strażacka
W Bujnach jest klasa policyjna i wojskowa, będzie strażacka archiwum
Liceum plastyczne w Tomaszowie, słynny Chrobry w Piotrkowie, a może liceum leśne lub policyjne w Bujnach, w powiecie piotrkowskim. Łącznie w regionie na uczniów ostatnich klas gimnazjalnych czeka ponad sześć tysięcy miejsc. Decyzję, gdzie kontynuować naukę, trzeba podjąć do końca kwietnia, wówczas zamknięty zostanie nabór elektroniczny.

- Ja już złożyłam swoją deklarację - mówi Ania, uczennica Gimnazjum nr 5. - Wybrałam III liceum w Piotrkowie, koledzy bardzo polecali tę szkołę.

W tym roku w szkołach w regionie piotrkowskim pojawią się tylko cztery nowe kierunki. W ZSP nr 2 będzie można uzyskać zawód technika pojazdów samochodowych, a w ZSP nr 4 tytuł technika kucharza. W ZSR w Bujnach wykształcą strażaków. Klasa o profilu sportowo-obronnym od tego roku pojawi się w czarnocińskim ZSR.

Mocno ofertę wzbogacono w Tomaszowie. Nowością w I LO będzie klasa sportowa. Kierunkiem akademickim tych, którzy nie mają sprecyzowanych planów zawodowych, kusi II LO. Technik agrobiznesu zawitał do ZSP nr 2, a technik architektury krajobrazu do ZSP nr 3. Z kolei przy ZSP nr 6 powstała całkiem nowa szkoła - czteroletnie Liceum Plastyczne w zawodzie dekorator wnętrz i specjalista ds. reklamy. Skromniej jest w Opocznie. W ZSR w Mroczkowie można zostać mechanikiem, a w Drzewicy ratownikiem medycznym.

W Piotrkowie o akceptację nowych propozycji poproszono Powiatową Radę Zatrudnienia.

- Badania wykazały, że pracodawców interesuje kadra pracowników wykwalifikowanych na poziomie technikum w branży samochodowej, usługowej i gastronomicznej - mówi Jarosław Bąkowicz z Biura Prasowego.

Czy to wystarczająca rekomendacja?

- Nie - mówi z przekonaniem Adam z Tomaszowa. - Jak mam się uczyć na kucharza, jak mnie interesuje informatyka.

Inaczej do tematu podchodzą dyrektorzy szkół. - Wydaje mi się, że ten tort został już podzielony i każda szkoła ma swoją działkę - mówi Sławomir Piętakiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Bujnach. - Ale każde novum jest dobre, o ile rynek jest chłonny. Nam się udało z kierunkami mundurowymi, zaczynając od leśnictwa, przez klasy policyjną i wojskową, teraz startujemy z pożarniczą.

Skromność we wprowadzaniu nowości nie jest też podyktowana oszczędnościami.

- Jeżeli kierunek jest wart i budzi zainteresowanie, uwzględniamy propozycję utworzenia go bez względu na sytuację finansową - mówi Katarzyna Banaszczyk, naczelnik wydziału edukacji w piotrkowskim starostwie. - Powód, dla którego nie otwieramy nowych kierunków, to brak zainteresowania. Staramy się też unikać powtórki danej specjalności.

Ale kto powiedział, że naukę trzeba rozpocząć w rodzinnym mieście. W tym roku lista elektronicznej rekrutacji zawiera ponad 40o szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa łódzkiego. Brakuje tu jedynie szkół z powiatu łódzkiego wschodniego i kutnowskiego, które nie prowadzą elektronicznego naboru. Łącznie czeka na gimnazjalistów ponad 1330 różnych klas.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto