Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Rockowanie, czyli skowyt w ŁDK ze Zbigniewem Hołdysem

Krystian Arkowski
Festiwal Rockowanie, czyli skowyt w ŁDK ze Zbigniewem Hołdysem
Festiwal Rockowanie, czyli skowyt w ŁDK ze Zbigniewem Hołdysem mat. ŁDK
- Wystarczy, że jeden gitarzysta zobaczy drugiego i już coś w obu iskrzy. Jeden zespół usłyszy drugi i bierze go nerwica, że sam na takie granie nie wpadł. To są bezcenne doświadczenia - mówi Zbigniew Hołdys, przewodniczący jury piątej edycji festiwalu Rockowanie w Łódzkim Domu Kultury.

Festiwal Rockowanie, czyli skowyt w ŁDK ze Zbigniewem Hołdysem

Jury najwyżej oceniło wrocławski zespół Skøv, drugą i trzecią nagrodę przyznało łódzkim formacjom Mexyk i Aether. Zwycięzcy otrzymali 2,5 tys. zł, ekspresową sesję nagraniową w Radiu Łódź oraz promocyjną sesję zdjęciową.

Bardzo młodzi muzycy z Wrocławia grają szybki metal progresywny z elementami metalcore z wokalistą wykrzykującym angielskie teksty w postaci tzw. screamów albo growlów. Mimo dość ekstremalnej propozycji ujęli jurorów precyzją wykonania skomplikowanych struktur muzycznych, ciekawymi współbrzmieniami i autentycznym zaangażowaniem.

- Było bardzo ciekawie, bo różnorodnie - ocenia przegląd Zbigniew Hołdys. - Poziom był przyzwoity, bez żadnej kompromitacji. Zabrakło mi jakiegoś fajerwerku, żebym się zerwał z krzesła, ale co najmniej dwie kapele zagrały bardzo fajnie. Jakie będą ich dalsze losy, zależy wyłącznie od tego, co sami ze sobą zrobią po tym konkursie.

Niezły Mexyk

Pretendentem do zajęcia pierwszego miejsca był także Mexyk. Jego siłą jest przekaz wyrażający bunt wobec polskiej rzeczywistości. To rzadkość na krajowej scenie muzycznej od lat 80. XX wieku. Muzycy zespołu Mexyk zabierają głos, nie godząc się na to, co dzieje się w polityce i życiu społecznym. Śpiewają autentyczne teksty na przykład o tym, że telewizja kłamie. Jakby historia zatoczyła koło - poetyka buntu i zaangażowania znów jest na czasie.

Niestety, jako słabość łódzkiej formacji jury uznało brak oryginalności. Jej repertuar pod względem muzycznym jest kopią dokonań jednego zespołu - Rage Against the Machine. Dlatego ta muzyka, choć porywająca, odegrana z polotem i bez zarzutu, ma siłę, ale razi wtórnością odtwarzanych patentów tak charakterystycznych dla amerykańskich klasyków. Dlatego tylko drugie miejsce i tysiąc złotych nagrody. Jednak Marcin Tercjak, reprezentujący Radio Łódź, podczas rozdania nagród zapewnił, że postara się umożliwić zespołowi realizację ekspresowej sesji nagraniowej. Bardzo zależało na tym Zbigniewowi Hołdysowi:

- Chcę, by został po nich ślad. Gadałem z nimi, zwróciłem im uwagę na rzeczy, których nie doceniali i widziałem, że ich to poruszyło. Piszą, że rzucili się do pracy. Jeśli dadzą z siebie dużo, będzie to drugi T.Love. Trzymam za nich kciuki.

Zdobywcy trzeciego miejsca - Aether - to z kolei entuzjaści progmetalowych piosenek o wikingach, zwolennicy muzycznej stylizacji w klimatach skandynawskich. Pozostałe zespoły, które pojawiły się w finałowym koncercie Rockowania: bluesrockowy Graphotype (Warszawa), poprockowa Folya (Kielce), grindcore’owy Jitterflow (Pruszków) i nieco kabaretowy Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów (Kraków) nie przekonały jurorów na tyle, żeby rozważać ich kandydatury jako potencjalnych laureatów.

Na filmie poniżej Przegląd Twórczości Dojrzałej w ŁDK

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto