W Łodzi do wtorku trwa Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje 2017. W sobotę w Manufakturze odbywają pokazy i występy zespołów folklorystycznych i prezentacje tradycji różnych kultur. Wieczorny koncert zdominują arabskie i ukraińskie klimaty.

Od 2011 roku Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi wraz z Fundacją Promocji i Wspierania Twórczości Convivo organizuje Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje”. Wydarzenie ma na celu zainspirowanie młodych ludzi do zaangażowania w różne artystyczne dziedziny, wykorzystując różnorodne kulturowe tradycje narodów oraz grup etnicznych. Ważne miejsce w programie zajmuje promowanie wielokulturowości samej Łodzi i regionu.

Postulaty Folkowych Inspiracji są realizowane w różny sposób. W programie znajdują miejsce ludowe pieśni i tańce, jak i współczesne interpretacje inspirowane kulturą ludową lub nowoczesne opracowania tradycyjnych utworów, a także rękodzielnicze eksperymenty, instalacje designerów czy pokazy taneczne w wykonaniu artystów i spoza Polski. Częścią festiwalu są inicjatywy edukacyjne poświęcone tematyce kulturowej spuścizny naszego kraju i szeroko pojmowanej międzykulturowości, wykorzystujące takie metody, jak gry miejskie,terenowe, flash mob, questy. Tradycją stał się konkurs „Złota Łódka” w kategoriach tańca, śpiewu, wokalno-muzycznej, fotograficznej, designu.

Aktualna, siódma edycja rozpoczęła się 19 czerwca i potrwa do wtorku, 27 czerwca.

W sobotę 24 o godz. 15 rozpoczęły się pokazy choreograficzne kandydatów do nagrody „Złota Łódka 2017”. W ramach Kina Folkowego o godz. 18 zacznie się projekcja filmu w reż. Witolda Leszczyńskiego „Żywot Mateusza”. Godzinę później będzie można wziąć udział w pokazie inspirowanej folklorem mody. Wieczorny koncert zdominują arabskie i ukraińskie klimaty - o godz. 19 na scenie pojawią się m.in. palestyński zespół taneczny Zababdeh i muzyczna polsko-palestyńska grupa Bukra.

Wśród niedzielnych atrakcji wymienić można plenerowy koncert z okazji 55-lecia zespołu pieśni i tańca „Poltex”, który zacznie się o godz. 18.30, występ grupy Ballet Njuunga Mbande z Angoli, koncert białoruskiej grupy Lalki Corporation.

Wręczenie Złotych Łódek odbędzie się we wtorek 27 czerwca w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych (al. Wojska Polskiego 121) podczas galowego koncertu. Początek o godz. 17.30.

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!