18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giecz: stowarzyszenie "Pomost" znalazło zbiorową mogiłę niemieckich żołnierzy

AD
Fot. Tomasz Czabański
7 września grupa członków stowarzyszenia „Pomost” zakończyła ekshumację zwłok grupy żołnierzy pochowanych przez mieszkańców powiatu średzkiego na początku 1945 roku.

Wczoraj, grupa członków stowarzyszenia „Pomost” zakończyła ekshumację zwłok grupy żołnierzy pochowanych przez mieszkańców powiatu średzkiego na początku 1945 roku. Oddział niemiecki wycofywał się spod Wrześni, kiedy natknął się na Rosjan. Wywiązała się potyczka, z której zwycięsko wyszli czerwonoarmiści. Ci, tych spośród przeciwników, którzy nie zginęli w walce - rozstrzelali na miejscu, a ciała porzucili w polu.
Historia poszukiwania ich zbiorowej mogiły sięga 2004 roku. Dwa lata później zaczęły sie poszukiwania. Osoby, które poinformowały organizację poszukującą bezimiennych grobów żołnierzy III Rzeszy, już nie żyją. Byli wśród nich ludzie, którzy uczestniczyli w pierwszym pochówku mundurowych.
- Mieliśmy wskazanie na to miejsce już sześć lat temu - opowiadał wczoraj tuż po zakończeniu prac Tomasz Czabański z „Pomostu”. Było bardzo dużo terenu do przeszukania. Członkowie stowarzyszenia działali w pewnych odstępach czasu kilkakrotnie odwiedzali pole, na którym według świadków pochowano żołnierzy.
Kierowali się zwłaszcza jedną wskazówką. W 1945 mróz skuł ziemię, żołnierzy postanowiono zakopać pod stogiem, pod którym gruba warstwa słomy sprawiła, że grunt nie był zamarznięty. To w miejscach, gdzie mógł stać kopiec szukano mogiły. Miał byś ustawiony około 100 metrów od drogi. Kiedy przed kilkoma dniami eksploratorzy ponownie przybyli na ziemię średzką, trafili na ślady grobu w odległości o połowę mniejszej niż wskazywana przez świadków. Jakie to znaki?
- Musimy sprawdzić czy ziemia w tym miejscu jest zmieszana, to oznacza, że było tam kopane - tłumaczy Tomasz Czabański. Na głębokości około 180 centymetrów znaleźli zwłoki. Leżały w glinie, która dość dobrze zakonserwowała mundury, dlatego ich odkrywcy mogli stwierdzić, że pochodzili z różnych formacji: od batalionów budowlanych, przez członków jednostek pancernych po służby weterynaryjne. Wśród zabitych była kobieta. Zachowały sięnieśmiertelniki dziewięciu żołnierzy. Za miesiąc szczątki spoczną na w specjalnej mogile na na cmentarzu na Miłostowie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto