Giganty Mocy z eksponatami sprzed 150 milionów lat

Artykuł sponsorowany
W Bełchatowie na ostatniej prostej jest już realizacja jednej z najciekawszych inwestycji w historii miasta, a kto wie czy nie regionu. Chodzi o ekspozycję PGE Giganty Mocy, która może powstać w tym mieście dzięki unijnej dotacji, wynoszącej ponad 9 mln zł (całkowita wartość projektu to ponad 19 mln zł).

Nie bez przyczyny PGE Giganty Mocy powstają właśnie w Bełchatowie. To miejsce, jak żadne inne w województwie łódzkim kojarzy się przecież z zagłębiem energetycznym: kopalnią i elektrownią. Giganty mają łączyć ze sobą cechy muzeum oraz interaktywnej ekspozycji, dzięki której tak starsi zwiedzający, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia na własne oczy zobaczą „jak się robi prąd”. Ale nie tylko, bo przekonają się również, kiedy, jak i dlaczego właśnie tutaj powstały złoża węgla brunatnego, jak zostały i zostaną wykorzystane czy jak wpłynęły na rzeczywistość Bełchatowa. To tylko ułamek tematów, o których będą mówić ekspozycje usytuowane na trzech kondygnacjach, na blisko 500 metrach kwadratowych.

Zwiedzający będą przeprowadzani przez trzy różne grupy tematyczne. Na kondygnacji podziemnej znajdą się sale: Wiosna, Lato, Jesień i Zima, to w nich przedstawione zostaną etapy kształtowania się bełchatowskiego złoża węgla brunatnego. Potem odwiedzający trafią do przejścia przez poświęconą kopalni, specjalnie ukształtowaną klatką schodową. Z niej trafią do sal, które poświęcone są wielkim projektom i ich projektantom oraz historii miasta, a także samej elektrowni. Ostatnim etapem zwiedzania będą sale z eksponatami, które zobrazują przyszłość tej okolicy. Tu będzie też miejsce na organizowanie wystaw czasowych czy małych konferencji.

Na razie w holach budynku, powstającego na placu Narutowicza, układane są płytki, montowane windy, instalacje sanitarne czy elektryczne, zagospodarowywany jest także teren wokół budynku. Obiekt gotowy ma być pod koniec tego roku. Po kilku miesiącach niezbędnych na wyposażenie, ekspozycje zostaną otwarte dla zwiedzających. Nastąpi to najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku. Jednocześnie w Bełchatowie myślą nad tym, jakie eksponaty zostaną tu zaprezentowane. Pierwszy już jest. To pochodzący z bełchatowskiej odkrywki, udostępniony przez KWB Bełchatów, skamieniały pień drzewa liczący sobie, bagatela, 20 milionów lat.
Co ciekawe, na bełchatowskiej ekspozycji pojawią się również takie eksponaty, o których jeszcze tydzień czy dwa tygodnie temu w ogóle nie było wiadomo, że istnieją! Dowód? Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego przyjechali do bełchatowskiej kopalni na prace terenowe. Chcieli uzupełnić eksponaty dla PGE Gigantów Mocy. Efekt? Znaleźli kości gada morskiego: kilka kręgów oraz duże fragmenty czaszki. Miejsce i otoczenie, w jakim kości znaleziono (skamieniałości morskich zwierząt) świadczy, że znalezisko liczy sobie około 155 milionów lat. Już wiadomo, że kości gada znajdą się w Sali Wiosna.
Ewa Drzazga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto