Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje. W woj. śląskim choruje już ponad 20 tys. osób [grypa objawy, jak leczyć]

M. Chruścińska-Dragan
Od stycznia na grypę zachorowało już w Polsce pół miliona ludzi. Kolejki pacjentów w przychodniach z gorączką, dreszczami, bólami [grypa objawy, jak leczyć].

Grypa atakuje. W woj. śląskim choruje już ponad 20 tys. osób [grypa objawy, jak leczyć]

W przychodniach ustawiają się kolejki pacjentów z podejrzeniem grypy. W całym kraju zachorowało od stycznia już pół miliona ludzi, z czego w zeszłym tygodniu - nawet 260 tys. W woj. śląskim od 23 do 31 stycznia do lekarzy z objawami grypy i infekcji grypopodobnych zgłosiło się 20 tys. 446 osób. Najwięcej w Gliwicach, Chorzowie, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim. 42 osoby musiały zostać przewiezione do szpitali. W Wadowicach w woj. małopolskim lekarze ustalają, czy z powodu powikłań po grypie zmarł czteroletni chłopiec. Jak przestrzegają lekarze, najbardziej narażeni są właśnie najmłodsi, osoby starsze i przewlekle chorzy.

- W ostatnich dniach obserwujemy wyraźny wzrost ostrych infekcji, w tym grypy i infekcji grypopodobnych, zwłaszcza u naszych najmniejszych pacjentów - podkreśla Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Pomimo iż ogólnie liczba pacjentów zgłaszających się do szpitala spadła z racji ferii i planowanych wyjazdów dzieci.

Grypa - dlaczego nie można bagatelizować tej choroby?

Rok temu o tej porze było zdecydowanie gorzej. Wojewódzki sanepid notował nawet 29 tys. chorych na tydzień, ale... - Za chwilę dzieci wrócą z zimowisk i może okazać się, że zachorowalność na grypę w regionie jeszcze wzrośnie - przestrzega Beata Kempa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Z 12,7 tys. do nawet ponad 20 tys. wzrosła tygodniowa liczba zachorowań na grypę w woj. śląskim. To jeden z najwyższych dla naszego regionu wskaźników od 10 lat.

Grypa - objawy

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak rozpoznać grypę?

Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji. Jak zatem rozpoznać zakażenie wirusem grypy? Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Należy pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To jak przebiega choroba nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu.

Jak leczyć grypę?

Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto