Artyści z kraju i zagranicy, reprezentujący niemal wszystkie dziedziny sztuk plastycznych, walczą o Grand Prix I Piotrowskiego Biennale Sztuki.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
To pierwsze takie wydarzenie kulturalne. Ma stać się ono sztandarowym produktem oferowanym na lato przez piotrkowskie galerie. Organizuje je Ośrodek Działań Artystycznych.

Motywem I Piotrkowskiego Biennale jest przestrzeń. Z tym wyzwaniem pokusiło się zmierzyć blisko 160 artystów, realizując temat nie tylko poprzez tradycyjne malarstwo czy szkice, ale i przez multimedia oraz instalacje.
- Taka była idea, by konfrontować tradycyjne formy artystycznego wyrazu z nowoczesną płaszczyzną, kontrastem ma być też wiek i staż twórczy artystów - mówi Andrzej Hoffman, kurator I Piotrkowskiego Biennale Sztuki. - Adresowaliśmy je przede wszystkim do artystów z województwa łódzkiego, ku naszemu zaskoczeniu i zadowoleniu prace zaczęły spływać z całej Polski. Mamy też artystów z Manchesteru oraz Włoch i Ukrainy. W ten sposób Biennale uzyskało zasięg europejski - dodaje.

Spośród 160 prac, jakie zgłoszono na Biennale, jury wybrało 120 najlepszych, które już w najbliższy czwartek zostaną wystawione w galeriach Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Dąbrowskiego i Sieradzkiej oraz w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i Małej Galerii przy ul. Konarskiego.
- Obecnie jesteśmy na etapie zestawiania ze sobą prac, ale nie będzie to podział sztywny - mówi Hoffman. - Chcemy tak je ułożyć, by w jednym wnętrzu tworzyły całość i po prostu czuły się ze sobą dobrze.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Usatysfakcjonowani będą miłośnicy klasycznego malarstwa, sitodruku i linorytu, ale w galeriach pojawią się też instalacje, realizacje wideo, ceramika i fotografie. Pokazane zostaną prace m.in. Ludwiki Gnyp, Ewy Ciszewskiej-Bombskiej czy Bogusława Piaseckiego. Wystawy będzie można oglądać przez całe wakacje.

Wernisaż I Biennale odbędzie się 7 lipca o godz. 19 w galerii ODA przy ulicy Dąbrowskiego. Tego dnia jury ogłosi wyniki konkursu i dowiemy się, komu przypadnie Grand Prix.

Piotrkowskie Biennale, jak zapowiadają organizatorzy, będzie kolejną po Interakcjach czy Skrzyżowaniach cykliczna imprezą kulturalną.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!