Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie - podsumowujemy ostatni rok

Katarzyna Renkiel
Prof. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk stawia na charakter naukowy, ale i popularyzatorski oraz edukacyjny instytutu
Prof. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk stawia na charakter naukowy, ale i popularyzatorski oraz edukacyjny instytutu Dariusz Śmigielski
Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie. Skany dokumentów z wyprawy badawczej do Szwecji... zaginęły? Instytut ich nie posiada. Wciąż nie ma także strony internetowej i obiecywanych na niej publikacji

W sens istnienia instytutu, który miał badać parlamentaryzm i to nie tylko w trybunalskim grodzie od dawna wątpi wielu. Czy słusznie? Szansą na zmianę oceny tego tworu miała być zmiana na stanowisku dyrektora, którym od lutego ubiegłego roku jest prof. dr hab. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk z piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Ponieważ minął już rok, postanowiliśmy sprawdzić, które z planowanych przez nową szefową planów udało się zrealizować. Problemem okazał się już jednak sam kontakt z Instytutem, bo nowa dyrektor zmieniła numer telefonu, o czym nie wiedziano nawet w urzędzie miasta. Nadal nie działa także strona internetowa, na której miały znaleźć się m. in. skany dokumentów przywiezionych przez prof. Edwarda Mierzwę (poprzedniego dyrektora IBnP) z wyprawy badawczej do Szwecji.

Czytaj także Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie ma nową dyrektor. Jaka jest jej koncepcja?

- Bieżące działania oraz przygotowania do Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i 800-lecia miasta spowodowały, że skupiliśmy się na tych rzeczach, a kwestię strony internetowej odsunęliśmy nieco w czasie - mówi prof. Jakóbczyk-Adamczyk. - Od strony technicznej jest już niemal gotowa, więc mam nadzieję, że w ciągu miesiąca będzie uruchomiona - dodaje. Jak zapewnia, znajdą się na niej m. in. informacje o działalności Instytutu, zapowiedzi wydarzeń oraz spis dotychczasowych jego „dokonań”.

Nie powinno także zabraknąć skanów dokumentów z wyprawy prof. Mierzwy, z tym, że najpierw... muszą one zostać odnalezione w zasobach Instytutu.

- Kopie skanów miały znajdować się w zasobach Instytutu, ale mnie ich nie przekazano - przyznaje prof. Jakóbczyk-Adamczyk. Wyjściem awaryjnym ma być zwrócenie się do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, w którym prawdopodobnie przechowywane są skany.

Prof. Edward Mierzwa w 2008 roku udał się na wyprawę do Szwecji w celu poszukiwania i dygitalizowania polskich materiałów archiwalnych wywiezionych przez Szwedów podczas potopu, bo w tamtym okresie wywieziono niemal cały zbiór piotrkowskich dokumentów. Razem z dwójką doktorantów piotrkowskiej filii UJK prof. Mierzwa wykonał skany ok. 60 tys. stron dokumentów.

Instytut nie tylko wciąż ich nie udostępnił, ale i nie zrealizował innych zapowiedzi. - Przez brak środków nie zdołaliśmy wydać zaplanowanych publikacji, bo do tego potrzebny jest zespół naukowy, który przeprowadziłby badania. To wiąże się z wyjazdami - mówi prof. Jakóbczyk-Adamczyk.

Instytut miał w ub. r. do dyspozycji 40 tys. zł, podobnie jest w tym roku. Co w takim razie udało się zrobić przez rok?

- W maju odbyła się konferencja z okazji 90-lecia przewrotu majowego, która była okazją do poruszenia tematu historycznych i współczesnych przewrotów antyparlamentarnych - wyjaśnia dyrektor IBnP.

Odbyło się też nieformalne spotkanie historyków zajmujących się dziejami Piotrkowa i parlamentaryzmu polskiego, które teraz ma przyjąć formę zjazdów naukowych co dwa lata i zaowocować wydaniem publikacji o parlamentaryzmie.

- Zorganizowaliśmy też cykl warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat udziału piotrkowian w tworzeniu Konstytucji. Prowadzili je nauczyciele, prawnicy i historycy - mówi dyrektor IBnP. - Powstały memoria i foldery z dziejów Piotrkowa i parlamentaryzmu, które mają być rozdawane podczas imprez na 800-lecie - dodaje.

Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie pozyskał także partnerów zewnętrznych - Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które wsparły go kwotą 17 tys. złotych.

Wkład IBnP w 800-lecie

Konferencje i wystawy:
22 marca, Zamek Królewski

g. 10 - konferencja „Polska i-Węgry Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Środkowej”

g. 12.30 - konferencja „Polscy i węgierscy parlamentarzyści - ofiary represji totalitarnych”

g. 15 - otwarcie wystawy „Polacy-Węgrzy 1000 lat przyjaźni”

23 marca, Zamek Królewski

g. 10 - konferencja „Polska i Węgry. Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Śr.-Wsch. Wspólne losy Polaków i Węgrów XX w.”

Centrum Idei Ku Demokracji

g. 16.30 - otwarcie wystawy „Św. Władysław, Król Węgierski z rodu Piastów”, konferencja „Polscy i węgierscy kandydaci na ołtarze: ks. Jerzy Popiełuszko, bp. Aron Marton, Janos Esterhazy. Symbole niezłomności w obliczu próby”

Konkurs nt. związków polsko-węgierskich dla młodzieży we współpracy z Strefą FM.

Plany IBnP: V 2017 -konferencja w Budapeszcie, współp.z konsulatem Węgier w Krakowie

VI 2017 -wystawa o trad. parlam. , warsztaty dla młodzieży, obchody Roku Władysława Raczkiewicza we współp. z Senatem.

"Największy w historii zamach na demokrację parlamentarną"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto