Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie. Jaka jest koncepcja nowej dyrektor?

Katarzyna Renkiel
Nową dyrektor Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem została na początku lutego prof. dr hab. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk
Nową dyrektor Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem została na początku lutego prof. dr hab. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk Dariusz Śmigielski
Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie. Nowa dyrektor przedstawiła swoją wizję. Brak w niej na razie konkretów, ale jak zapewnia, jej pomysły warte są realizacji.

W nieco nerwowej atmosferze przyszło prof. dr hab. Patrycji Jakóbczyk-Adamczyk przedstawiać koncepcję działania Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem, którego została dyrektorem. W miniony poniedziałek (29 lutego) o swoich pomysłach opowiadała podczas posiedzenia Komisji Kultury i Kultury Fizycznej, Komisji Oświaty i Nauki oraz Komisji ds. Rodziny, Zdrowia, Spraw Społecznych i Osób Niepełnosprawnych Rady Miasta w Piotrkowie.

Zdaniem nowej dyrektorki, instytut wymaga „intensyfikacji działań” ze względu na przypadające w tym roku ważne rocznice, m.in. 225. rocznicę prac sejmowych nad Konstytucją 3 Maja, 90. rocznicę przewrotu majowego oraz przygotowania do 800-lecia Piotrkowa.

- Instytut ma być wsparciem merytorycznym i organizacyjnym nie tylko dla urzędu miasta, ale i innych instytucji samorządowych i społecznych. Rocznice te trzeba wykorzystać do promocji, budowania oraz umacniania marki Piotrkowa, popularyzowania wiedzy na temat parlamentaryzmu i roli Piotrkowa w tym kontekście - powiedziała prof. Jakóbczyk-Adamczyk. - Nie zamierzam wprowadzać rewolucji w działalności instytutu, ale biorąc pod uwagę to, że zgodnie ze statutem jest on instytucją kultury, na tym polu widzę duże zaniedbania - dodaje.

Jak zapowiada, jej aktywność będzie odbywała się nie tylko na polu naukowym, ale zyska także charakter popularyzatorski i edukacyjny. Jednym z pomysłów jest organizowanie konferencji i sympozjów. W ramach przypadającego teraz roku kultury węgierskiej w Polsce i kultury polskiej na Węgrzech zaplanowano sesję i wystawę dotyczącą związków polsko-węgierskich w kontekście parlamentaryzmu. Mają także powstać scenariusze zajęć lekcyjnych dla nauczycieli i przedszkolanek umożliwiające prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej i oświatowej na wszystkich poziomach edukacyjnych.

- Od najmłodszych lat trzeba budzić patriotyzm lokalny i uświadamiać młodych ludzi czym jest i czym był Piotrków w historii Polski i parlamentaryzmu - mówi prof. Jakóbczyk-Adamczyk. - Chcę też zainteresować historią Piotrkowa samych mieszkańców, w związku z tym planuję współpracę z muzeum, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Miejską Biblioteką Publiczną - dodaje.

Instytut mógłby także włączyć się w działalność edytorską skierowaną na publikowanie materiałów, zapomnianych źródeł oraz nieznanych dokumentów w ramach projektu „Pomniki myśli parlamentarnej i państwowej” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Nowa dyrektor zwraca także uwagę na zaniedbania strony internetowej. W związku z tym, że nie wykupiono domeny, przestała ona działać. Jak zapewnia, niebawem znów zostanie uruchomiona i znajdą się na niej m.in. skany dokumentów, które przywiózł prof. Edward Mierzwa (poprzedni dyrektor IBnP) z wyprawy badawczej do Szwecji. Postara się także o znalezienie środków zewnętrznych (oprócz dotacji z z budżetu miasta), które umożliwią realizację jej pozostałych pomysłów, których jednak nie chce jeszcze zdradzać.

Wątpliwości odnośnie przejrzystości nowej koncepcji mieli jednak niektórzy radni, którzy zasypali nową dyrektorkę pytaniami. Jak zasugerował radny Przemysław Winiarski, zwiększenie dotacji z urzędu (w tym roku wyniesie ona 35 tys. zł) byłoby możliwe, jeśli pojawiłyby się konkrety, a na razie ich brakuje. Dalej poszedł radny Piotr Gajda, pracownik muzeum, który swoje pytanie zadał... po łacinie, a gdy okazało się, że nowa dyrektor nie posługuje się tym językiem, zapytał, w jaki sposób zamierza pracować nad dokumentami. Padły też pytania o kierunkowe wykształcenie pani profesor, której radni zafundowali swego rodzaju mały test wiedzy na temat parlamentaryzmu.

- Posiadam odpowiednie kompetencje, wiedzę oraz doświadczenie w badaniach nad parlamentaryzmem nie tylko polskim, ale i europejskim - zapewniała prof. Jakóbczyk-Adamczyk.

Przed nią teraz trudne zadanie przekonania osób, które wątpią, że funkcjonowanie Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem ma w ogóle sens.
O finansach IBnP przeczytacie na kolejnej stronie

Finanse
Dyrektorka Instytut badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie zatrudniana jest na pół etatu, a jej pensja wynosi 1.857 zł brutto miesięcznie.

Najważniejsze dokonania w działalności IBnP

2007 r. - dotacja 50 tys. zł
- zorganizowanie wykładu otwartego dla społeczności lokalnej Piotrkowa Trybunalskiego ( 15 stycznia 2007 r.) na temat „Parlament Europejski - sukces czy porażka ponadnarodowego parlamentaryzmu”
- zorganizowanie panelu dyskusyjnego w muzeum ph. „Zadania elity w zakresie organizowania życia społecznego miasta”. Spotkanie, które odbyło się 24 maja 2007 r. poprowadził prof. dr hab. Jan Pomorski, prof. dr hab. Franciszek Gołembski, dr A. Warchał i dr B. Jagusiak
- z okazji 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich w ramach Piotrkowskich Spotkań Europejskich zorganizowano panel dyskusyjny poświęcony integracji europejskiej (24 września 2007r.)

2008 - dotacja 48 tys. zł
Styczeń − zaktualizowano stronę internetową Instytutu
Luty-marzec − przygotowano 5 wniosków o granty do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące:

1. uruchomienia ogólnopolskiego czasopisma „Teki Sejmowe
2. dofinansowania Instytutu ze środków centralnych
3. sfinansowania kwerendy dokumentów polskiego sejmu znajdujących się w archiwach Białorusi, Rosji i Ukrainy
4. sfinansowania skanowania archiwaliów wywiezionych z Piotrkowa przez Szwedów w 1656 r., a znajdujących się w Skoklostersamlingen

11-12 kwietnia - Instytut zorganizował metodologiczną ogólnopolską konferencję poświęconą badaniom nad parlamentaryzmem. W konferencji wzięło udział 32 naukowców z 11 ośrodków w Polsce. Uczestnicy konferencji wnioskowali do Prezydium Sejmu RP, Ministerstwa Nauki i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego o:

- uznanie Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem za agendę naukową Sejmu RP i ogólnopolskiego koordynatora badań nad parlamentaryzmem
- rozszerzenia obsady osobowej Instytutu i finansowania ze środków centralnych. Na wniosek Instytutu, ZG Polskiego Towarzystwa Historycznego utworzył przy ZG PTH sekcję badań nad parlamentaryzmem

12 maja − wspólnie z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszeniem Promowania Myślenia Obywatelskiego w Warszawie zorganizowano konferencję naukową nt. „Józef Piłsudski a parlamentaryzm polski.

14-15 maja - Instytut wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków „Klio” i Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim współorganizował IV Studencką Konferencję Naukową pt. „Człowiek a historia”

Sierpień − wyprawa badawcza do Szwecji, której celem było przeprowadzenie wstępnych poszukiwań i dygitalizowanie polskich (w tym piotrkowskich) materiałów archiwalnych wywiezionych przez Szwedów w XVI-XVIII w.

Listopad - w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono wnioski:
1. na kontynuację kwerendy w archiwach i bibliotekach Szwecji w poszukiwaniu materiałów wywiezionych z Piotrkowa w 1656 r. przez Szwedów na kwotę 264.000 zł

2. na zbudowanie infrastruktury informatycznej Instytutu na kwotę 64.500 zł (zakup drugiego serwera, sprzętu towarzyszącego i oprogramowania komputerowego w celu uruchomienia nowej strony internetowej Instytutu)

20 listopada - zawarto porozumienie ze Stowarzyszeniem Promowania Myślenia Obywatelskiego o wspólnym wydawaniu „Tek Sejmowych”

2009r. - dotacja 40 tys. zł

Styczeń-luty - rozpoczęto prace nad uruchomieniem nowego serwera

17-22 stycznia - prof. E.A. Mierzwa brał udział w otwarciu wystawy „Tradycje polskiego parlamentaryzmu” w siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli, wcześniej poprowadził prezentację Piotrkowa Trybunalskiego w siedzibie UE

17 marca – prof. E.A. Mierzwa spotkał się z dyrekcją Wydawnictw Sejmowych. Podczas spotkania ustalono, iż Wydawnictwo Sejmowe będzie publikowało prace rekomendowane lub zgłaszane do druku przez Instytut. Instytut uzyskał także zapewnienie o druku zgłoszonych artykułów w „Biuletynie Sejmowym”.

13 kwietnia – Instytut zawarł porozumienie o współpracy i współfinansowaniu ogólnopolskiego czasopisma „Teki Parlamentarne” ze Stowarzyszeniem Promowania Myślenia Obywatelskiego

5 maja – dyrektor Instytutu otrzymał zaproszenie Ambasadora Republiki Francuskiej na sesję naukową poświęconą rocznicy śmierci Berka Joselewicza, uczestnika powstania styczniowego 1863r.

29 lipca – 17 sierpnia – ekipa w składzie: prof. E.A. Mierzwa, doktoranci: Marek Gajda i C. Seredyn przeprowadziła kwerendę archiwalną w archiwach Nowgorodu i St. Petersburga. Wynikiem kwerendy jest: zeskanowanie kilkunastu tysięcy dokumentów (znajdują się w opracowaniu) dotyczących Polaków w Nowgorodzie w II poł. XIX w. oraz rozpoznanie zasobów poloniców w Bibliotece Narodowej w St. Petersburgu.

16-20 września – E.A. Mierzwa był uczestnikiem XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Olsztynie, gdzie przedstawił referat nt. Zadań badawczych Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem

Październik – na stronie internetowej umieszczono 32 tys. skanów stron archiwaliów przywiezionych ze Szwecji w 2008 r.
– rozpoczęto gromadzenie materiałów do planowanego wydania pierwszego numeru „Tek Parlamentarnych"

19 listopada - prof. dr hab. Marek Marian Drozdowski wygłosił dwa wykłady nt. parlamentaryzmu Polski podziemnej” oraz Józefa Piłsudskiego i jego stosunku do systemu parlamentarnego”

Grudzień – ukazała się praca "Wkład osiągnięć polskiej nauki i techniki do dziedzictwa światowego" pod red. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej. Do grona autorów owej pracy został zaproszony dyr. Instytutu prof. E.A. Mierzwa, który omówił Wkład historiografii polskiej do dziedzictwa światowego

– prof. Mierzwa pracuje nad "Historią Piotrkowa Trybunalskiego", opracowując materiały piotrkowskie przywiezione z archiwów szwedzkich i rosyjskich.

2010 r. - dotacja 40 tys. zł

Styczeń - pracowywanie materiałów przywiezionych z sierpniowego wyjazdu do archiwów St. Petersburga i Nowgorodu (Rosja)

20 marzec - na międzynarodowej konferencji „Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich”, organizowanej przez Archiwum Główne Akt Dawnych, prof. E.A. Mierzwa, mgr M. Gajda i mgr C. Seredyn przestawili wyniki wyprawy do archiwów rosyjskich. Kopie zdygitalizowanych materiałów źródłowych przekazano do AGA-u udostępniając je polskim historykom

19 kwietnia – IBnP zorganizował dwa otwarte spotkania z prof. Markiem Drozdowskim, członkiem Polskiej Akademii Nauk, wicedyrektorem Instytutu Historii PAN

15 maja – Instytut BnP współuczestniczył w organizacji ogólnopolskiej konferencji studenckich kół naukowych historyków pt. „Człowiek i historia”

26 maja – prof. E.A. Mierzwa został zaproszony na spotkanie w Departamencie Dziedzictwa Narodowego MKiDN

z przedstawicielem Szwecji Jerzym Garnacarsonem, który przyjechał do Warszawy w sprawie uzgodnień dot. złożonego przez prof. Mierzwę w październiku 2009 r. wspólnego polsko-szwedzkiego projektu badawczego dotyczącego digitalizacji poloniców w archiwach Szwecji. Ministerstwo Kultury na wniosek J. Garncarsona i E.A. Mierzwy postanowiło wystąpić do Ministerstwa Kultury Królestwa Szwecji o wdrożenie w życie projektu E.A. Mierzwy.

29 maja – odbył się Jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. E.A. Mierzwy

maj-czerwiec – E.A. Mierzwa opracowywał materiały przedłożone przez Lucjana Czesława Kobędzę do komitetu redakcyjnego Piotrków-800 pt. "Pszczelarstwo na Ziemi Piotrkowskiej"

10 czerwca – prof. E.A. Mierzwa podpisał umowę z Instytutem Historii i Redakcją „Piotrkowskich Zeszytów Historycznych” w sprawie wspólnego wydawania (IBnP i IH Filii UJK) „Piotrkowskich Zeszytów Historycznych”.

1-25 wrzesień - kwerenda w archiwach i bibliotekach drezdeńskich sfinansowana ze środków własnych prof. E.A. Mierzwy

14 października – Instytut zorganizował spotkanie prezydenta miasta ze społecznością akademicką i Uniwersytetem Trzeciego Wieku, na którym prezydent zarysował perspektywy dla młodzieży studiującej w Piotrowie Trybunalskim i jego mieszkańców w następnych kilku latach

2011 r. - dotacja 35 tys. zł
Wydanie pierwszego numeru czasopisma „Teki Sejmowe” oraz kontynuacja prac naukowo-badawczych związanych z przygotowaniem drugiego numeru "Tek Sejmowych"

10 lipca -5 Vserpnia 2011r. - wykonano kwerendę archiwalną w Dreźnie do książki "Historia historiografii: Europa wiek XIX. cz. I: Historiografia niemiecko i francusko-języczna"

2012 r. - dotacja 40 tys. zł
Pierwsze półroczepoświęcone było pracom edytorskim nad przygotowaniem do druku czterech pozycji naukowych: „Teki Sejmowe” nr 2, "ABC ruskiej neografii", "Historia Historiografii. Wiek XIX: cz.2 – Historiografia pozostałej Europy", "Ruch muzyczny w Piotrkowie do końca 2000 roku"

25 maja - spotkanie z wiceministrem finansów Mirosławem Sekułą w auli Instytutu Historii Piotrkowskiej Filii UJK

Ponadto od stycznia studenci Instytutu Historii UJK w Piotrkowie pod kierunkiem prof. dra hab. Edwarda Mierzwy przygotowali 5 referatów na konferencję naukową nt. "Adam Próchnik i piotrkowska PPS w okresie międzywojennym". Konferencja została zorganizowana 26-27 września 2012 roku na prośbę piotrkowskiego oddziału Polskiej Partii Socjalistycznej przez IBnP

W 2012 roku IBnP i Muzeum w Piotrkowie rozpoczęły przygotowania do zorganizowania sesji naukowej z okazji 520 rocznicy pierwszego sejmu walnego Korony Polskiej w Piotrkowie.

W II półroczu Dyrektor IBnP zakończył pracę nad tomem czwartym "Historii historiografii. Wiek XIX. Historiografia pozostałych krajów Europy" , rozpoczął też przygotowania tomu piątego "Historii historiografii. Wiek XIX. Historiografia Ameryki". W 2012 roku wydane zostały „Teki Sejmowe” nr 2.

2013 r. - dotacja 37 tys. zł

W I półroczu IBNP przeprowadził dystrybucję do bibliotek i krajowych instytucji historii oraz do USA, Danii, Szwecji, Rosji, Litwy „Tek Sejmowych” nr 2. Dyrektor Instytutu uczestniczył ponadto w pracach nad projektem badań nad wykorzystaniem wód termalnych znajdujących się pod Piotrkowem.

2014 r. - dotacja 35 tys. zł
W I półroczu 2014 roku dyrektor Instytutu uczestniczył w dalszych pracach zespołu d/s Geotermii Piotrkowskiej oraz opracował część wstępną dotyczącą powiatu piotrkowskiego.

We współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Zabytków Ziemi Piotrkowskiej oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim IBNP przygotował rekonstrukcję historyczną posiedzeń pierwszych sejmów w Piotrkowie. Ponadto dyrektor IBNP przygotował część opisową dotyczącą Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego, która została wykorzystana przy opracowaniu projektu badawczego pt. "Badania naukowe i ocena występowania oraz możliwości zagospodarowania energii geotermalnej przy wsparciu innych OZE w kontekście zrównoważonego rozwoju gmin powiatu piotrkowskiego".

2015 r. - dotacja 40 tys. zł

I kwartał roku - przygotowanie do druku trzech tomów "Historiografii istoriografii w XIX wieku"

Kwiecień - spotaknie dyrektora instytutu z dr W. Bujakowskirn i prof B. Kępińską w sprawie dalszych prac związanych z geotermią piotrkowską

2016 r. - dotacja 35 tys. zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto