Jak napisać dobre CV Jak napisać dobre CV

Jak napisać dobre CV (© stock)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bez dobrze napisanego CV trudno liczyć na zaproszenie na rozmowy rekrutacyjne. Na szczęście pisanie CV rządzi się pewnymi zasadami, które ułatwią przygotowanie takiego dokumentu, które zainteresuje pracodawcę. Jak napisać dobre CV? Przeczytaj nasz poradnik!

Życiorys to wizytówka kandydata na dane stanowisko i jednocześnie pierwszy test, czy się na nie nadaje. Dlatego warto poświecić czas na przygotowanie tego dokumentu. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno tej samej CV-ki wysyłać do kilku pracodawców. Zły numer referencyjny, czy nazwa innej firmy zamieszczone w dokumencie sprawią, że nasze podanie wyląduje w koszu na samym starcie.

Długość CV i format pliku


Życiorys osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę, powinien zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Jeśli mamy co najmniej kilkuletni staż pracy, możemy dołączyć jeszcze jedną stronę. Warto przy tym pamiętać, że kolejne strony CB drukujemy zawsze na osobnych kartkach.

Informacje w CV powinny być podawane standardową, czarną czcionką na białym tle. Ustawienia strony też powinny być standardowe. Można dodać kolorowe elementy graficzne, by wyróżnić się z tłumu innych kandydatów, ale warto zachować umiar. Efektowna grafika nie może odwracać uwagi od treści. Dlatego najważniejsze informacje w CV lepiej jest po prostu pogrubić. Dobrze też zapisać plik w formacie pdf, zwłaszcza jeśli dodaliśmy elementy graficzne. Będziemy mieli wtedy gwarancję, że nasz życiorys na wszystkich komputerach będzie wyglądał tak samo. Inne preferowane przez pracodawców formaty to doc, rtf lub jpg.

Wzorcowy życiorys - nazwa stanowiska i numer referencyjny


U góry każdego życiorysu należy umieścić nazwę stanowiska, na które aplikujemy, i numer referencyjny podany w ogłoszeniu - np. Dotyczy: rekrutacja na stanowisko sprzedawcy (nr ref.: 01/10). Te same informacje koniecznie trzeba wpisać do tematu i treści maila, którego wysyłamy do potencjalnego pracodawcy. Numer referencyjny i nazwa stanowiska tylko z pozoru są mało istotne, ale ich brak bardzo utrudnia kadrowcom pracę. Mogą odrzucić taką aplikację już na początku. Niepodanie tych informacji jest też sygnałem dla pracodawcy: jeśli nie stosujesz się do prostych wskazówek zawartych w ofercie pracy, to z wykonywaniem właściwych obowiązków też możesz mieć problemy.

Przykładowe curriculum vitae - zdjęcie


We wzorcowym CV warto umieścić fotografię. Trzeba przy tym pamiętać, że cały dokument ma zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a nie na znajomych z wakacji. Dlatego nie wolno w życiorysie umieszczać zdjęć w niekompletnym stroju, np. bikini, czy z puszką piwa w ręku. Nie musi to też być fotografia paszportowa. Można dołączyć oryginalne zdjęcie pod warunkiem, że jest o treści związanej z pracą lub neutralnej. Warto pamiętać, że fotografia przed wstawieniem jej do CVmusi być skompresowana. W przeciwnym razie plik będzie zbyt duży i skrzynka mailowa potencjalnego pracodawcy może go nie przyjąć.

Podział wzorcowego CV


Życiorys powinien być podzielony kilka części: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Nagłówki każdej z nich powinny być pogrubione, pisane większą czcionką, czasem wyróżnione za pomocą elementów graficznych. Informacje w każdej z części podajemy w punktach.

Czytaj też: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Nie daj się zaskoczyć

Dane osobowe


Muszą się tu znaleźć następujące informacje:

imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail, data urodzenia.

Warto sprawdzić, czy adres, telefon i e-mail są podane poprawnie. Ewentualny błąd sprawi, że osoba odpowiedzialna za rekrutację nie będzie mogła się z tobą skontaktować. Adres e-mail musi mieć oficjalne brzmienie (imię.nazwisko@ a nie buziaczek@ czy twardziel@). Nie trzeba też podawać swojego stanu cywilnego – pracodawcy to interesuje (i zgodnie z prawem nie powinno).

Wykształcenie


W większości wypadków tę rubrykę umieszcza się pod danymi osobowymi. Ale jeśli mamy kilkuletni lub dłuższy staż pracy, można wcześniej napisać o swoim doświadczeniu zawodowym.W części poświęconej wykształceniu należy zastosować układ achroniologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Uwaga - nie mieszamy cyfr arabskich z rzymskimi. Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Można też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyliśmy w niej kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe


Obok wykształcenia to najważniejsza część każdego CV. W przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym nawet ważniejsza. Dlatego często informacje o poprzednich pracodawcach, zajmowanych stanowiskach i wykonywanych obowiązkach umieszcza się tuż po danych osobowych.

Zasady są podobne, jak przy opisywaniu wykształcenia. Zaczynamy od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy z każdym z pracodawców oraz nazwy zajmowanych stanowisk. Warto również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki i pochwalić się sukcesami. Tu trzeba postawić na informacje konkretne – nie pisać, że zajmowaliśmy się sprzedażą dwóch rodzajów produktów, tylko pochwalić się wypracowanym wzrostem sprzedaży czy przychodów (np. o 30 proc. w ciągu roku). Jeśli zarządzaliśmy zespołem, poinformujmy ilu podlegało nam pracowników. Zamiast "doświadczenie w programowaniu w PHP", piszmy "napisanie programu w PHP umożliwiającego zakupy online w firmie giełdowej".

Doświadczeniem może być nie tylko zatrudnienie w firmach, ale także staż, wolontariat, praktyka studencka, działalność w organizacjach, partiach, stowarzyszeniach, kołach naukowych czy klubach sportowych. To też piastowanie stanowiska starosty grupy wykładowej, a nawet praca przy zbiorach owoców za granicą.

Więcej przeczytasz na kolejnej stronie.

Praca

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Alexx83

Oczywiście jak ktoś nie ma wymaganego doświadczenia, to nie da się tego przeskoczyć, ale CV nie pozostaje bez znaczenia. Ludzie wysyłają często cv masowo i nie zmieniają treści pod dane stanowisko, a przy dużej liczbie chętnych trzeba się jakoś wyróżniać http://praca-wielkopolskie.pl/wyroznic-sie-sposrod-tlumu-kandydatow/.

kadrowy (gość)

Jak dobrze naściemniać, i nacyganić. Pytam, pracodawcy to takie przygłupy? Każdy nowo zatrudniony jest na czas próby, kogo wy chcecie oszukać niedojdy życiowe. Jeden wyleci przed końcem dniówki,drugi zostanie na stałe, zgadnijcie o kim mowa?

wal (gość)

Jest jeden problem z CV: ludzie wysyłają czasem dziesiątki egzemplarzy CV do różnych potencjalnych pracodawców nie zdając sobie sprawy z tego, że puszczają w niekontrolowany obieg swoje osobiste dane, które potem w różny sposób są wykorzystywane.

marlena (gość)

podstawą zdobycia dobrej pracy jest posiadanie doświadczenia i umiejętności :) a te można zdobyć na stażu! dlatego zdecydowałam się go znaleźć na własną rękę i tak trafiłam do impela. tu się uczę codziennie, ale nie parzenia kawy a prawdziwej pracy. wiem,że to zaprocentuje w przyszłości. zresztą fajnie by było u nich zostać na stałe ;)

Ekspert Praca.pl (gość)

Dobre CV to podstawa naszych starań o zdobycie pracy, czasami jednak ważniejsze jest wsparcie znajomych:) jeśli na portalu Praca.pl trafisz na ofertę odpowiadającą wymaganiom Twojego znajomego, poleć go do pracy! Dzięki temu możesz zyskać nie tylko jego wdzięczność, ale również 1000 zł! Sprawdź jak to zrobić na http://praca.pl/rekomendacje.html

olaf (gość)

Mojemu koledze klecha napisał cv i do razu dostał dobrze płatną pracę w urzędzie i nie musi tyrać za grosze na budowach czy innych mało płatnych pracach.
Dziś się śmiej ze swojej ciepłej posadki,że klecha nałgał tyle,że sam diabeł by tego nie wymyślił a urzędasy uwierzyli.