Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komornik zajął 500 plus

Karolina Wojna
Od 1 sierpnia można składać nowe wnioski w ramach programu 500 plus
Od 1 sierpnia można składać nowe wnioski w ramach programu 500 plus
Komornik zajął świadczenie wychowawcze 500+ na koncie mieszkanki Woli Krzysztoporskiej. Kobieta nie dostała wcześniej żadnych pism i wezwań, nikt jej nie wyjaśnił, co to za dług.

Pomyłka? Niedopatrzenie? Niedopilnowanie procedur? Komornik z Wołomina zajął konto mieszkanki gminy Wola Krzysztoporska - konto, na którym jedynym wpływem są pieniądze z programu 500 plus, czyli środki wolne od egzekucji komorniczej. Po naszej interwencji pieniądze zostały zwrócone, ale kobieta nadal nie ma informacji, z jakiego tytułu miała spłacać dług, o którym nic nie wie...

Pani Mirosława (imię zostało zmienione) ma czworo dzieci, na które co miesiąc GOPS w Woli przelewa jej świadczenie wychowawcze. - Konto zalożyłam w banku specjalnie na ten cel w kwietniu 2016 - mówi. Kilka dni temu chciała wypłacić całą kwotę za lipiec, ale okazało się, że pieniądze zostały zablokowane przez komornika sądowego z Wołomina.Jak się okazało, jedyną informacją o zajęciu rachunku (na łączną kwotę 7.949 zł) jaką dostała pani Mirosława, był komunikat wysłany na jej konto bankowe. - Nie dostałam żadnych pism, żadnych wezwań - mówi kobieta i dodaje, że nie zaciągała też żadnych nowych pożyczek, a stare zobowiązania ma uregulowane. O wyjaśnienie sprawy zwróciła się najpierw do banku, gdzie złożyła reklamację i jednocześnie do komornika.

- Nikt mi nic nie chciał wyjaśnić, pan był niegrzeczny i mówił, że nie jestem dłużnikiem i nic mi nie powie - opowiada kobieta.

Komornik, której kancelaria zajęła konto, z nami była bardziej rozmowna, ale tylko podczas pierwszej rozmowy. Przez kolejne dwa dni próby połączenia się z kancelarią, była już nieuchwytna. Jak wynika z pierwszych wyjaśnień, do zajęcia konta pani Mirosławy doszło prawdopodobnie przez pomyłkę.

- To jest pani? - dziwiła się komornik, której kancelaria występowała do ZUS o dane... Mirosława a nie Mirosławy. Jak później wyjaśniła, tytuł wykonawczy był jednak wystawiony na kobietę, ale cała sprawa musi zostać jeszcze raz sprawdzona. - Te pieniądze będą zwrócone - zadeklarowała i tak się stało w środę.

Kancelaria nie czuje się winna w kwestii zajęcia pieniędzy pochodzących ze świadczenia, bo jak tłumaczyła komornik, nie ma wglądu w rachunek dłużnika. - Zajmując rachunek bankowy komornik nie uzyskuje nad nim kontroli, nie zna ani stanu ani historii konta. Takie informacje objęte są tajemnicą bankową - tłumaczy Andrzej Ritmann, prezes Izby Komorniczej w Łodzi. - Środki pochodzące ze świadczeń socjalnych, w tym z 500 plus są wolne od zajęcia i komornicy ich nie zajmują. Jeśli doszło do przekazania takich pieniędzy na konto kancelarii to jest to wina banku, który nie dopilnował procedury.

O tym, że doszło do niedopatrzenia ze strony banku przekonana jest też Halina Filipek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woli Krzysztoporskiej, która zna sprawę pani Mirosławy. Jak podkreśla, wszystkie przelewy z programu 500+ są dokładnie opisane. - Bezwględnie tego przestrzegamy, mam 1.036 decyzji i program obsługujący to świadczenie wykonuje to jednym przyciskiem
- mówi i przypomina, że bank w przypadku wątpliwości może prosić klienta o dostarczenie dokumentów potwierdzających pochodzenie wpływów.

Takie zaświadczenie pani Mirosława ma dostarczyć dopiero teraz, po tym jak bank uznał jej reklamację i zadeklarował, że zwróci prowizję za przelew na konto komornika. Z kolei z kancelarii komorniczej w Wołominie pani Mirosława dostała w środę maila, że zadłużenie zostało zdjęte z jej rachunku. Żeby jednak uzyskać więcej informacji na temat tego, dlaczego konto zostało zajęte, musi wystąpić pisemnie.

Od 1 sierpnia ośrodki pomocy społecznej przyjmują wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres zasiłkowy.
W Piotrkowie przez pierwsze dwa tygodnie sierpnia (od 1 do 11) wnioski można składać w trzech punktach: Zespole Świadczeń Rodzinnych przy ul. Sienkiewicza 16A (pon - pt w godz. 8 - 15, a we wtorki w godz. 8-17), MOPR przy ul. Próchnika 34 w pokoju numer 7 oraz w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej 28, wejście B. - Uruchomiliśmy, tak jak w tamtym roku stanowisko, które wydaje wnioski - mówi Jacek Kalle, kierownik zespołu świadczeń rodzinnych w MOPR w Piotrkowie.
W Piotrkowie z pomocy w ramach programu 500+ korzysta 5.180 osób. Miesięcznie ośrodek wypłaca 3 mln 600 zł
Od początku uruchomienia programu, MOPR odnotował kilka przypadków osób, którym świadczenie zajął komornik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto