Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidują oddział dla przewlekle chorych

Aleksandra Tyczyńska
Na oddziale w Piotrkowie przebywają chorzy, którzy wymagają dłuższej fachowej opieki
Na oddziale w Piotrkowie przebywają chorzy, którzy wymagają dłuższej fachowej opieki
Decyzję o likwidacji oddziału dla przewlekle chorych w piotrkowskim szpitalu wojewódzkim podjął Sejmik Województwa Łódzkiego. W uzasadnieniu napisano, że Narodowy Fundusz Zdrowia po 31 grudnia 2009 r. nie będzie już kontraktował świadczeń na oddziałach dla przewlekle chorych, a jedynie w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL). W związku z tym należy podjąć uchwałę o ograniczeniu działalności szpitala poprzez likwidację od nowego roku oddziału dla przewlekle chorych.

Chorzy, najczęściej leczeni na oddziałach wewnętrznych, neurologicznych i chirurgicznych, na miejsce w ZOL mają czekać na oddziałach, na których byli hospitalizowani. To może oznaczać zapchanie się tych oddziałów przewlekle chorymi i brak miejsc dla innych pacjentów.

- Nie robiłbym z tego dużego problemu, ponieważ te 18 łóżek oddziału dla przewlekle chorych, właściwie nigdy nie ma pełnego obłożenia - uspokaja Arkadiusz Wardziń-ski, dyrektor ds. lecznictwa Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Piotrkowie. - Na ten oddział trafiają najczęściej chorzy, którzy byli hospitalizowani na chirurgii, neurologii i oddziale wewnętrznym. Kiedy zostanie zlikwidowany, w jego miejsce zostanie powiększony o 10 łóżek oddział neurologiczny.

Beata Aszkielaniec, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ, podkreśla, że od 5 lat wiadomo, iż oddziały dla przewlekle chorych były formą przejściową, dopóki nie utworzą się zakłady opiekuńczo-lecznicze, mogące przejąć pacjentów przewlekle chorych.

- Na pacjenta na oddziale dajemy 65 zł, w ZOL już 75 zł, za co można zapewnić lepszą opiekę - uzasadnia rzeczniczka NFZ. - Byliśmy za tym, żeby w Piotrkowie taki ZOL powstał, ale temat nie został podjęty.

Oprócz piotrkowskiego oddziału dla przewlekle chorych, w woj. łódzkim podobne funkcjonują jeszcze tylko w szpitalu w Głownie oraz Zduńskiej Woli i powinny zniknąć do koń-ca tego roku (pozostałe zostały już wcześniej zlikwidowane).

Pacjentów mają przyjmować cztery przyszpitalne ZOL: w Bełchatowie, Sieradzu, Warcie i przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentów prawdopodobnie przyjmie też ok. 10 niepublicznych zakładów zdrowotnych.

W czterech ZOL czas oczekiwania waha się od dwóch do trzech miesiący.

- U nas na miejsce czeka się teraz 1,5 miesiąca, nie jest źle, ale jesienią i zimą ten okres się wydłuży. Jeśli jeszcze do tego zostanie zlikwidowany oddział w Piotrkowie... - mówi Artur Ostrzyżek, kierownik ZOL w Bełchatowie, najwyraźniej strapiony planami likwidacji oddziału. - To już postanowione? Może utworzy się jeszcze jakiś front dla ratowania tego oddziału?

Choć uchwała sejmiku jest już faktem, a w miejsce oddziału dla przewlekle chorych szpital wojewódzki planuje powiększyć oddział neurologiczny, to NFZ zdaje się nie zamykać sprawy: - Już dwukrotnie był przekładany termin likwidacji piotrkowskiego oddziału, bo wciąż było zapotrzebowanie. Nie jest wykluczone, że jeszcze i tym razem termin zostanie przełożony - mówi Beata Aszkielaniec.

Zdaniem Witolda Szmigieskiego, odroczenie byłoby najlepszym rozwiązaniem.

- Oczywiście był czas na otwieranie zakładów opiekuńczo-leczniczych, ale wciąż jest ich za mało. Województwo nie jest przygotowane na to, by całkiem zrezygnować z oddziałów dla przewlekle chorych - uważa Szmigielski. - Jeśli zrobi to w tym roku, to ze szkodą dla pacjentów, bo albo będą oni wypisywani wcześniej do domów, albo na oddziałach będzie brakować miejsc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Likwidują oddział dla przewlekle chorych - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto