Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Strefy ekonomiczne i nowe technologie wabikiem dla inwestorów

Aleksandra Tyczyńska
Piotrkowska podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie jest duża, ale na jej obszarze działa firma Haering, która zatrudnia ponad 1400 osób i inwestuje w rozwój produkcji
Piotrkowska podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie jest duża, ale na jej obszarze działa firma Haering, która zatrudnia ponad 1400 osób i inwestuje w rozwój produkcji Dariusz Śmigielski
Rozprza przygotowuje ponad 200 hektarów terenów inwestycyjnych dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będą nowe miejsca pracy?

Jak przyciągnąć inwestorów, którzy tworzyć będą nowe miejsca pracy i wzbogacać budżet podatkiem od nieruchomości? Przykłady Kleszczowa i Radomska pokazują, że najlepszym na to sposobem są dobre tereny inwestycyjne, działające pod egidą Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O to, by ponad 200 hektarów terenów przy drodze krajowej nr 1 włączyć do ŁSSE, starania podjęły władze gminy Rozprza.

W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju grunty pobyłej oczyszczalni rolniczej figurują już jako tereny inwestycyjne. - Z tym obostrzeniem, że nie będą mogły na nich powstawać inwestycje uciążliwe, typu wysypisko, spalarnia - mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt Rozprzy, dodając, że wynika to z konsultacji z mieszkańcami.
W tej chwili gmina jest na etapie uzgadniania (m.in. z GDDKiA oraz RDOŚ) szczegółowego planu zagospodarowania dla tych terenów. Jak mówi wójt, trwają też zaawansowane rozmowy trójstronne. Gmina bowiem konsultuje swoje plany nie tylko z zarządem ŁSSE, ale także z Agencją Nieruchomości Rolnych, bo grunty są własnością Skarbu Państwa. - Mam nadzieję, że przedkońcem tego roku uda nam się sfinalizować sprawę - informuje wójt.

Nowe tereny, po zakładach bawełnianych (ok. 10 ha), do ŁSSE zgłosiła też Moszczenica. Na zagospodarowanie tych terenów władze gminy mają jeszcze inny pomysł - stworzenie parku technologicznego, czyli miejsca, gdzie naukowcy pracują na rzecz firm, które wdrażają nowe technologie. - Taki park technologiczny byłby ogromnym plusem dla gminy, bo nowe technologie przyciągają inwestorów - mówi Krzysztof Jędrzejczyk, zastępca wójta, zaznaczając, że na razie trwają wstępne rozmowy.

Piotrkowska podstrefa (18 ha) ŁSSE jest natomiast prawie zagospodarowana. Największą działającą tam firmą pozostaje producent precyzyjnych części dla przemysłu samochodowego Haering. W grudniu ubiegłego roku pozwolenie na działalność w strefie otrzymała Huta Szkła Anewal. Niewykluczone - jak mówi Anna Zabłocka z magistratu - że podstrefa powiększy się, bo miasto przygotowuje atrakcyjny teren w rejonie ul. Wroniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto