Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maleje liczba mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego

Aleksandra Tyczyńska
Urzędnicy przekonują, że miasto robi bardzo dużo, by zatrzymać młodych ludzi
Urzędnicy przekonują, że miasto robi bardzo dużo, by zatrzymać młodych ludzi fot. Dariusz Śmigielski
Po raz pierwszy od pięciu lat w Piotrkowie w ciągu roku liczba mieszkańców zmalała o ponad tysiąc osób, a co gorsza ubyło przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym.

Spadła też liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, nakłady inwestycyjne miasta i liczba osób, które podjęły pracę. Mniej też budowanych jest nowych mieszkań. Z opublikowanego właśnie raportu o stanie miasta za 2009 rok płyną mało optymistyczne wnioski na przyszłość. Co na to władze Piotrkowa?

Jeszcze w 2005 r. Piotrków liczył 80.783 mieszkańców. Liczba ta sukcesywnie malała, ale nigdy powyżej tysiąca w ciągu roku. Aż do ub. roku, kiedy ubyło 1.023 piotrkowian, głównie kobiet. Na koniec 2009 r. w mieście żyło 78.399 osób, przy czym zmniejszyła się liczba dzieci, osób, które pracują lub mogą pracować, a na praktycznie tym samym poziomie pozostała tylko liczba seniorów. Z roku na rok rośnie odsetek emerytów w stosunku do liczby osób podejmujących pracę.

Wpływ na tę sytuację ma z jednej strony ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego, co oznacza, że mniej osób się rodzi niż umiera, a z drugiej strony ujemny wskaźnik migracji. Do Piotrkowa wprawdzie wróciły 52 osoby z zagranicy, postanowiło się osiedlić 225 osób z innych miast i 279 ze wsi, ale do innych miast, na wieś i za granicę wyprowadziło się łącznie 770 osób.

Na te ruchy wpływ może mieć sytuacja gospodarcza i mieszkaniowa panująca w mieście. Choć w ub. roku pojawiło więcej ofert pracy, a osób bezrobotnych przybyło 771 (na koniec 2009 r. było ich już zarejestrowanych 3.636), to mniej zdecydowało się podjąć pracę.

W 2009 roku w porównaniu z 2008 r. przybyło nieco przedsiębiorstw (choć w sumie w ciągu ostatnich pięciu lat ubyło sto zakładów), ale z ogólnego rejestru ubyło prawie sto podmiotów gospodarczych. O 137 zmniejszyła się też liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia na budowę.

W opinii demografów, z podobnymi zjawiskami boryka się wiele miast w Polsce i stąd tak ważne jest, by politykę tych miast opierać na tworzeniu dobrych warunków dla seniorów i jednocześnie stwarzać atrakcje mogące zatrzymać młodych.

- Celem wielu działań naszego miasta jest zatrzymanie młodych ludzi, choć nie ma jednego programu, który rozwiązywałby kompleksowo problem - mówi Elżbieta Jarszak z biura prasowego piotrkowskiego magistratu, podkreślając, że władze Piotrkowa stawiają na rozwój miasta. Przykładem są nowe kierunki kształcenia w szkołach, życzliwość wobec uczelni wyższych, współpraca z inwestorami i pozyskiwanie pieniędzy unijnych, dzięki którym będą nowe przedsięwzięcia i nowe miejsca pracy.

- Poszerzana jest ponadto oferta kulturalna miasta, baza sportowa, dobrze też rozwija się budownictwo TBS - dodaje Elżbieta Jarszak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto