W Zduńskiej Woli trwa Międzynarodowe Forum Gospodarcze "W drodze na nowe rynki". Uczestniczą w nim przedsiębiorcy, samorządowcy, a prelegentami są m. in. ekonomiści i pracownicy naukowi oraz praktycy biznesu.

W czwartek zainaugurowano Międzynarodowe Forum Gospodarcze ""On The Way To New Markets. W drodze na nowe rynki". w Zduńskiej Woli wykładem prof. Jacka Szlachty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który przedstawiał możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w Unii Europejskiej w zakresie przyszłych perspektyw finansowych.

Według profesora groźne są trendy prowadzące do zlikwidowania funduszu spójności, z którego Polska tak szeroko korzysta. Obecnie, jak wylicza około 40 proc. inwestycji w kraju jest finansowanych z UE.

Profesor wskazywał także jakie korzyści w rozwoju regionów i subregionów przyniosło korzystanie z unijnych funduszy. Łódzkie wciąż jednak jest znacznie poniżej granicy 75 proc. PKB na mieszkańca w parytecie siły nabywczej, co jest uznawane za powód do wsparcia dengo regionu.

Prof. Jacka Szlachtę interesowało co będzie po roku 2020, gdy skończy się obecna perspektywa finansowa UE. Scenariuszy jest jego zdaniem pięć. W tym niekorzystne dla Polski, mówiące o unii kilku prędkości czy osobnych budżetach strefy euro i pozostałych państw.

- Klimat jest generalnie negatywny dla funduszu spójności - twierdzi Jacek Szlachta.

Polskie przedsiębiorstwa i samorządy powinny przygotować się na różne możliwości, a szczególnie zwrócić uwagę na to, co wydaje się zyskiwać popularność i co może być promowane w UE w najbliższym czasie - circular ekonomy - gospodarka bezodpadowa, w której kładzie się nacisk na jak najdłuższe życie produktów, najlepiej nie powodujących powstawanie odpadów czy też na wykorzystanie przestrzeni publicznej i użytkowanie zamiast posiadania.

- Przygotowanie się do tych megatrendów jest bardzo ważne - uważa prof. Szlachta.

Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki ma nadzieje, że efektem forum będzie wypromowanie Zduńskiej Woli n ie tylko dla nowych inwestorów, ale także pokazanie w Polsce i Europie już działających w mieście prężnie firm z branży odzieżowej czy budowlanej.

- Myślę, że po tych spotkaniach wypłynie jeszcze silniejszy komunikat, że Zduńska Wola ma takie znane przecież firmy, które prężnie działają i z powodzeniem odnajdują się na rynku Polskim i międzynarodowym - mówi prezydent Zduńskiej Woli.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze "W drodze na nowe rynki", to przed wszystkim wykłady, spotkania panelowe oraz warsztaty z zakresu innowacji w biznesie czy rozwoju eksportu. Zaplanowano także wizytę dziennikarzy w zduńskowolskich firmach.

Forum towarzyszy wystawa gospodarcza, którą można oglądać przed Ratuszem przy pl. Wolności w Zduńskiej Woli.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze „On The Way To New Markets. W drodze na nowe rynki” Miasto Zduńska Wola organizuje w ramach projektu „Zduńska Wola aktywuje – promocja gospodarcza regionu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Biznes

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

uczestnik (gość)

Trzeba podziękować serdecznie ORGANIZATOROM - za OLANIE wszystkich przedsiębiorców, którzy poświęcili swój czas w namiocie wystawienniczym i nawet nie zostali przedstawieni (pan Prezydent nawet nie pofatygował się przyjść przywitać ( na drugi dzień Tymochowicz zwrócił Panu uwagę - ale za późno!))- najważniejszy był lans na "ściance" i catering - brawo !!!! - a na identyfikatorach były głównie osoby z urzędów niemający najmniejszego pojęcia o Biznesie, bo nigdy za swoje nie odpowiadali tylko za cudze pieniądze jak organizacja KLAPY- Forum.

zdunek (gość)

A gdzie pani Frach główna sprawczyni tej wizerunkowej klapy ? Czyżby ze wstydu nie chciała się pokazywać? Jeśli tak to chociaż tyle z niej. Kto odpowie za wydanie pieniędzy na taki nic co nazwano międzynarodowym forum. Ludzie ! Wstyd!

czy ktoś tego nie widzi? (gość) (mieszkaniec)

A Pis zrobił wszystko żeby tak się stało. Wystarczyło przyjąć Morawieckiego w tym samym miejscu na forum, a nie organizować wizyty 3 dni wcześniej. To pokazuje, że ani Pis, ani Niedźwiecki nie powinni rządzić tym miastem.

mieszkaniec (gość)

Jeśli według prezydenta i platformy, to jest wydarzenie roku, to odejdźcie na zawsze, bo miast nie stać na wasze wydarzenia roku .POrażka Roku

zawiedziony mieszkaniec (gość)

Ta "międzynarodowa impreza" podkreśla prowincjonalizm Zduńskiej Woli, miasta kiedyś przemysłowego, a w najbliższej przyszłości zawładniętego emerytami.