Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej. Zobacz zdjęcia z Hali „Arena”

Ewa Jankowska
Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej. W mistrzostwach w Hali "Arena" bierze udział ponad 200 czołowych zawodników z całej Polski. Nowością i największą atrakcją jest Gala Mistrzów, czyli pokazy najlepszych zawodników na zakończenie mistrzostw.

Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej

- Kto raz posmakował akrobatyki, ten już jej nie opuści - mówi Jan Wieteska, prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Akrobatyki Sportowej. Dla Jana Wieteski akrobatyka to dyscyplina, która jest połączeniem sportu oraz sztuki. - Harmonia ruchu, ekwilibrystyka, niewiarygodne połączenie poszczególnych elementów ćwiczenia, siła i technika. Wszystko to tworzy piękny pokaz. - opowiada - Do tego w akrobatyce zespołowej na macie dochodzi muzyka, choreografia, wyszukane stroje, piękne dziewczyny. Wtedy mamy już i balet, i cyrk, i sport zarazem - dodaje.

Czytaj także: Uczelnia Chodkowskiej. Co oferuje swoim studentom?

Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej - skoki na trampolinie i na ścieżce

Jednymi z najciekawszych i najbardziej niebezpiecznych konkurencji są skoki na trampolinie oraz skoki na ścieżce. - W skokach na trampolinie możemy oglądać niemal podniebne loty – opowiada Jan Wieteska. - To trochę jak skoki do wody z wieży, tyle tylko, że na trampolinie zawodnik najpierw leci do góry na kilka metrów i potem kręci śruby i salta. Olimpijski finał skoków na trampolinie niezmiernie zachwyca – dodaje. Z kolei skoki na ścieżce to konkurencja, która również wymaga wielkiej odwagi. Skoki wykonywane są na długości ok. 25 metrów - to duża skala trudności. - Dech w piersi zapiera, kiedy ogląda się takie skoki – zapewnia prezes związku.

Czytaj także: Zatrzymani po meczu Legia-Lech: 23 osoby w areszcie

Akrobatyka sportowa dyscypliną olimpijską?

Marzeniem Jana Wieteski jest, aby kiedyś mistrzostwa odbyły się na Stadionie Narodowym. - Biegamy dla zdrowia. Dlaczego nie mielibyśmy ćwiczyć, gimnastykować się dla zdrowia. Do tego nie są potrzebne żadne specjalne urządzenia, a murawa Stadionu Narodowego to świetna mata - opowiada. Prezes pragnąłby również zobaczyć któregoś dnia na liście dyscyplin olimpijskich właśnie akrobatykę. Zdaje sobie jednak sprawę, że jest to wciąż sport dość niszowy. - Dziś tylko trampolina indywidualna jest rozgrywana na olimpiadzie - tłumaczy. - Jestem przekonany, że pozostałe konkurencje wywołałyby furorę u olimpijskiej widowni. Na ostatnich World Games w 2013 r. w Kolumbii akrobatykę oglądało z największym przejęciem kilkanaście tysięcy widzów - mówi z przekonaniem.

Czytaj także: Slash w Polsce: 20 listopada gwiazda Guns'n'Roses zagra jedyny koncert w naszym kraju

Kto może zostać akrobatą?

Nie każdy jednak jest w stanie uprawiać akrobatykę. To sport wymagający regularnych treningów, ale przede wszystkim odwagi. Jan Wieteska podkreśla, że aby być dobrym akrobatą, trzeba mieć wielki talent, ale również być wytrwałym i zdyscyplinowanym. - 10% talentu i 90% treningu - to jest przepis na sukces - mówi Grażyna Markiewicz, trenerka DKS Targówek - Im więcej talentu, tym wyższy poziom można osiągnąć, ale sukces zawsze jest okupiony ciężką pracą. Najlepsi akrobaci to Rosjanie, Belgowie, Chińczycy i Brytyjczycy, gdyż to właśnie oni doprowadzili reżim treningowy do perfekcji. - I dlatego odnoszą sukcesy - tłumaczy Jan Wieteska. Mimo że w Polsce jest również wielu dobrych trenerów, to jednak zdaniem Jana Wieteski duża ich część wyjechała zagranicę. - Myślę, że powinniśmy skorzystać z trenerów z Ukrainy czy Rosji i wprowadzić wyczynowy sposób treningów - mówi z przekonaniem.

Czytaj także: Stare zdjęcia Warszawy. Stolica w deszczu

Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej - rywalizacja w pięciu kategoriach

Na mistrzostwach zawodnicy rywalizują w pięciu konkurencjach akrobatycznych (dwójki żeńskie, męskie i mieszane, trójki żeńskie i czwórki męskie), w sześciu konkurencjach skoków na trampolinie (skoki indywidualne kobiet i mężczyzn, skoki synchroniczne kobiet i mężczyzn oraz rywalizacja drużynowa kobiet i mężczyzn) i w dwóch konkurencjach skoków na ścieżce (skoki indywidualne kobiet i mężczyzn). Nowością i największą atrakcją zawodów jest Gala Mistrzów czyli pokazy najlepszych zawodników na zakończenie mistrzostw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto