Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej handlu przy cmentarzu i osiedle 800-lecia w Piotrkowie - sesja Rady Miasta Piotrkowa

Marek Obszarny
Mniej handlu przy cmentarzu i osiedle 800-lecia w Piotrkowie - sesja Rady Miasta Piotrkowa
Mniej handlu przy cmentarzu i osiedle 800-lecia w Piotrkowie - sesja Rady Miasta Piotrkowa Dariusz Śmigielski
Rada Miasta Piotrkowa podczas środowej sesji wyznaczyła miejsca do handlu na terenach należących do miasta, przyjęła regulamin targowisk i stawki opłaty targowej. Nadała także nazwę osiedlu, które powstaje w rejonie ulic Wierzejskiej i Broniewskiego, a będzie ono nosić nazwę 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Nazwy nie rozszerzono na obszar obecnego os. Wyzwolenia, co postulował radny Przemysław Winiarski.

Mniej handlu przy cmentarzu i osiedle 800-lecia w Piotrkowie - sesja Rady Miasta Piotrkowa

Wyznaczając miejsca do prowadzenia handlu w Piotrkowie radni usankcjonowali te zwyczajowo wykorzystywane, czyli przy ul. Wyzwolenia, Modrzewskiego, Bawełnianej i Targowej, gdzie od dawna odbywa się handel całoroczny, a także w ciągu ulicy Cmentarnej, gdzie wyznaczono miejsca zarówno do handlu całorocznego, jak i sezonowego (w dniach od 20 października do 5 listopada).

Handel w okolicy cmentarza wywołał kontrowersje wśród radnych, bo przewidziano go wyłącznie wzdłuż ulicy Cmentarnej, ale już nie ulic Partyzantów czy Spacerowej, gdzie w okresie Wszystkich Świętych do tej pory również zawsze się odbywał.
- Nie możemy tam sankcjonować handlu ze względów bezpieczeństwa - podkreślał Bronisław Brylski, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

- Nie unikniemy handlu przy bramie przy ul. Partyzantów, wyeliminujmy handel przy kaplicy, ale zostawmy kilka miejsc na ul. Partyzantów, co nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym, bo w okresie Wszystkich Świętych ulica i tak jest zamknięta - proponował opozycyjny radny Tomasz Sokalski, zwracając uwagę, że przy bramie cmentarza znicze sprzedają harcerze, by zarobić na działalność statutową.

Wiceprezydent Adam Karzewnik deklarował, że harcerze "w każdym momencie będą mogli dostać miejsce, by sprzedawać znicze", a wiceprezydent Andrzej Kacperek podkreślał, że policja i straż miejska dopuszczają ruch na ul. Partyzantów, ale dla policji, straży, pogotowia i pojazdów dowożących osoby niepełnosprawne.
- Musimy zdecydować, co jest wartością większą - bezpieczeństwo ludzi, w tym niepełnosprawnych, czy handel balonami i obwarzankami? - argumentował Kacperek.

Ostatecznie uchwałę przyjęto 12 głosami za (w tym radnych opozycji), przy 7 wstrzymujących, bez głosów przeciwnych.

Kontrowersje zapowiadały się także przy okazji nadania nazwy 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nowemu osiedlu w rejonie ulic Wierzejskiej i Broniewskiego, bo jeszcze przed sesją, na spotkaniach roboczych, radny Przemysław Winiarski postulował, by nazwą tą objąć także obecne osiedle Wyzwolenia. Dyskusji na sesji w tej sprawie już jednak nie było, bo głosowany projekt uchwały tej propozycji nie uwzględniał.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto