Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka języka angielskiego - mity i fakty

langloo.com
langloo.com
O nauce języka angielskiego słyszy się tyle samo prawdziwych informacji, co fałszywych. Podpowiadamy Ci, które interpretować jako prawdę, a które jako fałsz. Oto 5 mitów i faktów na temat nauki języka angielskiego.

1. Najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest wyjazd za granicę

Wyjazd za granicę i życie w otoczeniu osób posługujących się tylko językiem angielskim faktycznie może być bardzo pomocny w nauce angielskiego. Jest jednak jeden warunek – naprawdę musisz chcieć się nauczyć tego języka i szukać jak najwięcej okazji aby z niego korzystać. Jest wiele osób, które wyjeżdżają chociażby do Wielkiej Brytanii, ale otaczają się tam wyłącznie osobami z Polski i unikają kontaktów z rodowitymi Brytyjczykami. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest mieszkanie wielu naszych rodaków w tzw. polskich gettach, których mieszkańcy nawet po kilku latach spędzonych na Wyspach, nie znają języka angielskiego, co w konsekwencji prowadzi do braku ich asymilacji z rodowitymi Wyspiarzami. Pamiętaj, że będąc w kraju anglojęzycznym otwiera się przed Tobą nieograniczony dostęp do native speakerów i nieskończenie wiele możliwości do osłuchania się z językiem. W konsekwencji będziesz miał wiele okazji, aby poznać praktyczne zwroty z „żywego” języka codziennego, których zazwyczaj nie uczy się w szkołach. Podsumowując - samo przebywanie zagranicą to za mało żeby nauczyć się języka. Trzeba chcieć i potrafić wykorzystać nadarzające się okazje do nauki.

2. Najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest mówienie po angielsku

Mówienie jest faktycznie kluczową umiejętnością, którą musimy opanować chcąc znać język angielski. Umiejętności czytania i słuchania są jednak niemniej ważne i to na nie należy położyć największy nacisk na początkowych etapach nauki! Mówienie jest niczym innym jak naśladowaniem wyuczonych struktur gramatycznych i leksykalnych, których najłatwiej nauczymy się właśnie poprzez słuchanie native speakerów, a także poprzez
czytanie tekstów w języku angielskim. Jeśli więc masz trudności z mówieniem po angielsku, musisz położyć większy nacisk na słuchanie i czytanie – dzięki temu poznasz więcej struktur, które później z powodzeniem wykorzystasz w swoich wypowiedziach ustnych.

3. Nauka angielskiego jest kosztowna

Czasy kiedy nauka angielskiego była droga bezpowrotnie minęły wraz z nadejściem ery Internetu i e-learningu. E-learning to nic innego jak nauczanie przez Internet poprzez specjalne platformy internetowe, na których odbywają się takie same kursy angielskiego jak w szkołach stacjonarnych. Różnica polega na tym, że w systemie nauki zdalnej zajęcia prowadzone są poprzez system komputerowy automatycznie wyznaczający nam ścieżkę nauki, na podstawie dotychczas osiągniętych przez nas wyników. W e-learningu wszystkie zajęcia prowadzone są w formie wykładów (w formie tekstowej lub dźwiękowej) i ćwiczeń, podczas których sprawdzana jest wiedza poznana wcześniej w części wykładowej. Koszt nauki języka angielskiego na platformie e-learningowej jest niewielki – rok takich zajęć kosztuje średnio 100 PLN, czyli prawie 15 razy mniej, niż zajęcia w stacjonarnych szkołach językowych! Natomiast pojedynczy kurs np.: czasowników modalnych kosztuje tylko około 5 zł!

4. Nie należy się przejmować robieniem błędów

Wiele osób uważa, że nie należy się przejmować błędami jakie popełniamy mówiąc po angielsku – w myśl zasady lepiej mówić błędnie ale mówić. Jest w tym wiele racji, ponieważ wiele osób w ogóle nie mówi w obcym języku bojąc się po prostu wygłupić. Z drugiej strony należy pamiętać, że mówienie z błędami również nie jest rozwiązaniem. Błędy powtarzane wielokrotnie łatwo wchodzą w nawyk i mogą doprowadzić do sytuacji, w której angielskim będziemy posługiwać się płynnie, ale niepoprawnie. Zatem jeśli Waszym celem jest jedynie komunikacja to faktycznie możecie nie przejmować się błędami, dopóki nie będą one zniekształcały znaczenia
Waszych wypowiedzi. Jeśli jednak zależy Wam, żeby mówić w języku angielskim poprawnie i zrozumiale to zacznijcie od mówienia mniej ale dbając o poprawność swoich wypowiedzi. Pamiętajcie, że często powtarzane
błędy stają się w końcu nawykiem i później bardzo ciężko będzie je z Waszej angielszczyzny wyeliminować.

5. Młodym jest łatwiej nauczyć się angielskiego

To niestety prawda. Nie oznacza to jednak, że osoby dojrzałe nie są w stanie nauczyć się języka angielskiego. Z badań wynika, że najłatwiej i najszybciej języków obcych uczą się dzieci do 12 roku życia, a stopień trudności w przyswojeniu języka obcego wzrasta z każdy kolejnym rokiem. Co to oznacza w praktyce? Osoby starsze muszą po prostu włożyć w naukę znacznie więcej wysiłku niż osoby młodsze. Jeśli jednak będą wytrwałe, zmotywowane i systematyczne, to z pewnością uda się im opanować język Szekspira.

Jeśli chciałbyś poznać swój poziom języka angielskiego zachęcamy Cię do wypełnienia testu.

Sprawdź swoje umiejętności na poziomie A1 lub na

poziomie A2

!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto