Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska w Inowłodzu. Działo się na zamku i nad rzeką Pilicą

Dag, UG
Huczna i gwarna była Noc Świętojańska, która na powitanie lata odbyła się na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Na zamek i nad Pilicę zjechali rycerze, nowy kasztelan, artyści, twórcy ludowi i rękodzielnicy. Rozstawiono kramy i stragany. Wieczorem odbył się pokaz ogni, a nad Pilicę w świetle pochodni pomaszerował barwny orszak mieszkańców.

Impreza połączona z objęciem rządów przez nowego kasztelana zamku w Inowłodzu, została osadzona w realiach ludowej obrzędowości wigilii św. Jana. Główne wydarzenia miały miejsce na zamku i podzamczu, a organizatorzy strojem nawiązywali do epoki średniowiecza.

Imprezę poprowadzili animatorzy, którzy zapewniali uczestnikom zabawę, przy okazji przekazując wiedzę o obyczajach związanych z obrzędowością świętojańską oraz o historii Inowłodza i miejscowych zabytkach. Zabawie towarzyszyła radosna muzyka średniowieczna.

Na podzamczu zrekonstruowane zostały kramy i stragany, na których demonstrowano pracę rzemieślników m. in. kram zielarki, gdzie można było pooglądać zioła i posłuchać opowieści o ich właściwościach, stanął też kram aptekarza, zrekonstruowano kuchnię słowiańską z demonstracją potraw, był także kram skryby ze starym księgozbiorem i wiele innych.

Tego dnia pod zamkiem swój obóz rozbili rekonstruktorzy z Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, biorącej czynny udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem. Podczas oficjalnego otwarcia imprezy, Hetman chorągwi dokonał prezentacji swojej drużyny.

Na podzamczu przygotowano również atrakcje dla najmłodszych w postaci obozu kuglarzy – rekonstruktorów historycznych. Między zwiedzającymi przechadzali się szczudlarz, zaczepiając i rozśmieszając publiczność.
Na dziedzińcu zamkowym oraz podzamczu w ciągu dnia odbywały się warsztaty o otwartej formule:
warsztat śpiewu białym głosem,
warsztaty tańca dawnego,
warsztaty wicia wianków,
warsztaty gry na bębnach.

Centralnym wydarzeniem tego dnia był koncert Świętojański, na którym utwory zaprezentowała grupa śpiewaków białym głosem Vinochok. Cztery dziewczyny i jeden chłopak o cudnych głosach - śpiewali pieśni kupalne - relacjonują organizatorzy imprezy. - Ciekawą propozycją koncertu był Zespół Zołotar Band, grający muzykę etniczną, słowiańską z rytmami południowymi, stare pieśni z kresów oraz aranżacje autorskie. Wystąpiły również lokalne ludowe zespoły ludowe „Królowianie”, a także Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”.

Na inowłodzkim rynku zorganizowany był plener artystyczny – Strefa Art. Artyści prezentowali swoje rękodzieło.
Efektem warsztatów wicia wianków był konkurs „Na Najpiękniejszy Wianek Sobótkowy”, który w godzinach wieczornych rozstrzygnięto na podzamczu.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i przyznała 3 nagrody: I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Brzustowie, II miejsce – Sołectwo Dąbrowa, III miejsce – Olga Kaczyńska. Natomiast Publiczność spośród zgłoszonych wianków wybrała swojego faworyta poprzez głosowanie, którym okazała się Amelia Guźniczak.

Po zmroku orszak mieszkańców przemaszerował spod zamku nad rzekę przy akompaniamencie bębnów i w świetle pochodni. Tam wianki puszczano na Pilicę, któremu towarzyszył śpiew grupy Vinochok. W ciągu dnia uczestnicy wydarzeń mogli wykonywać zdjęcia, a następnie zgłosić je do udziału w konkursie fotograficznym na fotografię reportażową.

Imprezę zamknęło widowisko tańca z ogniem Fire show w wykonaniu grupy Samsara.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto