(© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wieża najstarszego piotrkowskiego kościoła, bodajże najwyższa budowla w mieście, odzyskuje swój dawny blask. Trwają prace przy restauracji północnej i wschodniej elewacji wieży. 
Na ten cel udało się pozyskać fundusze, ale niestety, na razie plany otworzenia punktu widokowego na wieży, muszą zostać odłożone na później.


W ubiegłym roku odrestaurowana została zachodnia elewacja wieży. Teraz na północnej i wschodniej trwa oczyszczanie cegieł, uzupełnianie ubytków i spoin między nimi. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd województwa łódzkiego i Piotrkowa oraz urząd konserwatora zabytków wyłożyły w sumie na ten cel blisko 370 tys. zł.


Tymczasem lista potrzeb kościoła farnego pw. św. Jakuba jest długa. Mury budynku wymagają osuszenia, malowania, lepszej wentylacji. Na odrestaurowanie czekają ołtarze i obrazy.


- Wieża to piękny punkt widokowy, ale do tego, by udostępnić zwiedzającym jej wnętrze, potrzeba wielomilionowych nakładów, których na razie nie mamy - mówi kanclerz Wojciech Malesa.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!