Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piją starzy i młodzi, lumpy i ci w garniturach

Aleksandra Tyczyńska
Bogumił z Piotrkowa Trybunalskiego w ciągu 20 lat picia na umór z niewielkimi tylko przerwami zaliczył praktycznie wszystkie etapy życia alkoholika: podtrucia, odwyki, utratę pracy, a i niewiele brakowało, by stracił także rodzinę.

- Dałem sobie i innym nieźle popalić. Dość już miałem takiego życia - mówi pan Bogumił, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia trzeźwości.
Do Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej „Pałacyk” w Piotrkowie poszedł „dla świętego spokoju”, bo żona naciskała. Tamtych 20 lat picia i tych 25 lat życia w trzeźwości nie porównuje. Teraz ważny jest każdy dzień i wiara w Boga.

Uczą, leczą, spowiadają...
Ogólnopolskie dane mówią, że ok. 5 procent Polaków jest uzależniona od alkoholu. Jak zauważa Mirosław Świech, prezes SWPA „Pałacyk” w Piotrkowie, trybunalski gród nie odbiega od tych szokujących statystyk. A to oznacza, że ponad trzy tysiące piotrkowian ma większy lub mniejszy problem z uzależnieniem od alkoholu. I ci, których uważamy za pospolitych pijaków popijających w krzakach i przysypiających na ławkach, stanowią tylko niewielki procent ogółu.

- Pozostali to ci, którzy nas leczą, uczą, spowiadają. Statystycznie w każdej rodzinie jest jeden alkoholik - mówi Mirosław Świech. - Jeśli chodzi o spożycie alkoholu w Polsce to takiego jak jest dzisiaj, nie było nigdy w historii naszego kraju.

Prezes „Pałacyka” podkreśla przy tym, że trudno wskazać przyczyny takiego rozpicia społeczeństwa. - Nie bez znaczenia jest na pewno reklama, dostępność alkoholu i pewien akceptowany styl życia - mówi.
Co jednak istotne, w Piotrkowie od kilku lat prawie nie zmienia się wartość sprzedanego w sklepach, barach i restauracjach alkoholu, która oscyluje w granicach 70 mln zł rocznie.

Wódka i przemoc w parze
W 2012 r. w Piotrkowie założone były 172 Niebieskie Karty, w tym 143 wypełniała policja, 22 MOPR, 7 pracownicy oświaty. W ubiegłym roku wszczęto w Piotrkowie już 310 procedur Niebieskiej Karty, w tym 264 Karty założyli policjanci, 35 MOPR, 5 pracownicy oświaty, 1 służba zdrowia, 5 miejska komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. W tym roku, do końca września wszczętych zostało już 251 procedur Niebieskiej Karty.

- W zdecydowanej większości przypadków, nawet w około 90 procentach przyczyną przemocy w rodzinie jest alkohol - mówi Małgorzata Obst, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy w Rodzinie w Piotrkowie.
- Z naszych obserwacji wynika, że wiele osób po spożyciu alkoholu staje się wulgarna, agresywna, a przemoc zarówno psychiczna, jak i fizyczna kierowana jest głównie na domowników - wyjaśnia Małgorzata Obst dodając, że najtrudniejszymi przypadkami są te, kiedy starsi już rodzice cierpią z powodu pijaństwa swoich dorosłych dzieci, z którymi mieszkają.

Podobne spostrzeżenia mają członkowie Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale jak zauważa Gabriela Burzyńska, przewodnicząca komisji, osób rejestrujących się w poradni leczenia uzależnień (565 w 2012 r. i 530 w ub. roku) jest mniej. Mniej jest także wniosków komisji o skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe - 92 w 2015 r. i 62 w ub. roku.

Pijani na drogach
W ubiegłym tygodniu w Wolborzu policjanci zatrzymali kompletnie pijaną 28-latkę, która w kierowanym przez siebie volkswagenie golfie przewoziła trzymiesięczne dziecko... Miała 3 promile alkoholu w organizmie i nie był to jej pierwszy raz - miała już odebrane prawo jazdy za jazdę po pijanemu.

Podinsp. Krzysztof Skrobek, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego KMP w Piotrkowie podkreśla, że nietrzeźwość kierujących nie jest jedną z głównych przyczyn wypadków, bo wśród nich przodują nieustąpienie pierwszeństwa, czy nie zachowanie bezpiecznej odległości, ale jedną z tych, które powodują pogorszenie bezpieczeństwa na drogach. W 2015 r. i w 2016 r. 80 zdarzeń drogowych (wypadki i kolizje) spowodowali nietrzeźwi kierujący, co stanowiło odpowiednio 3,7 i 4,3 procenta ogółu wszystkich zdarzeń na drodze. W I półroczu 2017 r. nietrzeźwi byli sprawcami już 32 zdarzeń na drogach naszego miasta i powiatu (w analogicznym okresie ub. roku - 28).

- Nietrzeźwi kierujący powodują realne zagrożenie i należy ich eliminować z ruchu. Policja w tym zakresie działa każdego dnia i podczas akcji „Alkohol i narkotyki” czy „Trzeźwy poranek”. Co ważne, coraz częściej wspierają nas w tym obywatele - mówi podinsp. Skrobek. - Jeszcze kilka lat temu obywatelskie zatrzymania praktycznie się nie zdarzały, a od ubiegłego roku obserwujemy, że inni uczestnicy ruchu coraz częściej reagują, kiedy mają podejrzenia, że kierowca może być nietrzeźwy - odbierają kluczyki na parkingu, dzwonią na numer alarmowy, czy nawet jadą za podejrzanym kierowcą będąc w kontakcie z policją do czasu jego zatrzymania.

Z promilami na SOR-ze
Lekarz z Piotrkowa i radny, Przemysław Winiarski zwraca uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by punktów sprzedaży alkoholu było nie więcej niż 1 na 1.000 mieszkańców.

Gabriela Burzyńska przygotowała dla nas zestawienie, z którego wynika, że w Piotrkowie nie jest najgorzej pod tym względem, ale daleko nam do spełnienia zaleceń WHO. W Piotrkowie jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada na 356 mieszkańców (podobnie jak w Łodzi), w Tomaszowie Maz. - 1 na 285, w Bełchatowie - 1 na 262, a w Rawie Maz. - 1 na 190.

Radny Winiarski podczas sesji apelował jednak przede wszystkim o to, by prezydent i rada podjęli działania, które doprowadziłyby do znacznego ograniczenia możliwości sprzedaży alkoholu. Przywołał przykłady samorządów, które wprowadziły chociażby ograniczenia podczas miejskich imprez.

- Nie chodzi mi o wprowadzenie prohibicji, ale o to, by podczas miejskich imprez, miasto, czy też działający z imieniu miasta organizator, nie sprzedawał alkoholu - wyjaśnia Przemysław Winiarski. Jak sam dodaje, jego apel spotkał się zarówno z falą hejtu, jak i wieloma głosami poparcia, szczególnie od rodziców, którzy nie mają ochoty chodzić z dziećmi na „rozpite” imprezy.

- W sytuacji, kiedy na pięć wyjazdów pogotowia ratunkowego co najmniej jeden związany jest z upojonym klientem, albo skutkami nadużywania alkoholu, jak atak padaczkowy, czy zranienie, a personel SOR-u zaangażowany jest głównie w opanowanie pijanych i wulgarnych pacjentów, to trzeba stwierdzić, że alkohol stał się już takim problemem, nad którym również samorząd powinien szczególnie się pochylić - dodaje Winiarski.

Dyskusja, którą wywołał radny Przemysław Winiarski jest tym bardziej aktualna teraz, kiedy w Piotrkowie trwa XVII Trybunalskie Forum Trzeźwościowe. W środę o wyjściu z uzależnienia od alkoholu opowiadał m.in. Lech Dyblik, aktor znany ze znakomitych ról drugoplanowych.

- Nie zawsze trzeba znaleźć się na dnie, by zerwać z nałogiem. Czasem wystarczy impuls, czasem ktoś kto wskaże drogę. Najważniejsze, by nie myśleć, że wraz z odstawieniem alkoholu coś się straci, a dostrzec, ile można zyskać - podkreśla Mirosław Świech.

Czas na trzeźwość
Program XVII Trybunalskiego Forum Trzeźwościowego.

20 października
godz. 16 - 20 - Stowarzyszenie Pałacyk, al. 3 Maja 31 - Popołudnie w Stowarzyszeniu – osoby współuzależnione
godz. 16 - 17.30 - punkt konsultacyjny – spotkanie z przedstawicielami policji, MOPR i MKRPA w Piotrkowie
godz. 17 - miting otwarty
23 października
„Trzeźwy poranek” - akcja piotrkowskiej drogówki
Dzień otwarty - Stowarzyszenie Pałacyk al. 3 Maja 31
godz. 18.15 - miting otwarty
24 października
godz. 18 - Grupa Wsparcia „Via Nova”, Dom Jezuitów
25 października
godz. 18 - Kino Helios – film „The Square” (wg cennika)
26 października
godz. 17 - spotkanie z Ewą Woydyłło,terapeutą uzależnień - aula UJK Piotrkowie
27 października
godz. 17 - msza św. w intencji trzeźwości mieszkańców – kościół Jezuitów
godz. 18 - miting otwarty
28 października
OSP Kosów ul. Główna 26
godz. 18 - miting otwarty
godz. 19.30 – 2 - zabawa abstynencka
godz. 20.30 - podsumowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto