Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrków czy Piotrków Trybunalski?

Dawid Ciżewski
Czy radni miejscy nazwą Piotrków Trybunalskim stosowną uchwałą?
Czy radni miejscy nazwą Piotrków Trybunalskim stosowną uchwałą? Dariusz Śmigielski
Polemika historycy kontra urzędnicy. Czy Piotrków kiedykolwiek oficjalnie stał się Trybunalski, czy może jest to tylko nazwa zwyczajowa pochodząca od Trybunałów Koronnych?

Piotrkowscy historycy są zgodni co do jednego - kolejne władze miasta po II wojnie światowej nigdy nie nazwały Piotrkowa Trybunalskim na mocy lokalnej uchwały. Zakłopotani tym tematem piotrkowscy urzędnicy gorączkowo szukają teraz odpowiedzi w aktach prawnych administracji rządowej.

O ile sami piotrkowianie mają namacalne dowody, że Piotrków jest jednak Trybunalski, chociażby w dokumentach potwierdzających ich tożsamość, to sprawa ta nie jest do końca jasna. Toczy się bowiem dyskusja między historykami a urzędnikami na temat nazwy miasta. Marcin Gąsior, były dyrektor Muzeum w Piotrkowie, stoi na straży stanowiska i nie ma w tej kwestii wątpliwości, że oficjalnie miasto Trybunalskie nie jest. Zdaniem historyka, to jedynie nazwa zwyczajowa.

W wierszu "Na Kleynot Herbowy Miasta I. K. Mści Piotrkowskiego Trybunalskiego", pióra Fabiana Myślińskiego, na cześć przejeżdżającego obok Piotrkowa Króla Władysława IV, już w 1646 roku pojawia się drugi człon nazwy. Wziął się on zapewne od Trybunałów Koronnych, które odbywały się w Piotrkowie od 1578 roku przez 214 lat.

Pod zaborami miasto występowało pod nazwami Pietrokow i Petrikau. W latach trzydziestych ubiegłego wieku przywrócono miastom prawo używania własnych pieczęci i po wielu staraniach, w maju 1939 roku Piotrków widniał na nich jako Trybunalski. Był to pierwszy oficjalny dokumentem uwzględniający drugi człon nazwy miasta, ale wojna nie pozwoliła na wprowadzenie go w życie.

W 1979 roku ówczesne władze Piotrkowa przywróciły miastu średniowieczny herb. Według Marcina Gąsiora nie dopełniono wtedy formalności prawnych i Piotrków jest Trybunalski bezpodstawnie, bo żadna rada miasta do tej pory nie podjęła stosownej uchwały, tak, jak zro-bili to włodarze Tomaszowa Mazowieckiegoczy Radomska, którzy uporządkowali kwestię nazewnictwa tych miast jeszcze w latach dwudziestych XX wieku.

Historyk zamieścił swoje spostrzeżenia w folderze "Piotrków Trybunalski i okolice. Przewodnik turystyczny", który można znaleźć na stronie internetowej Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta w Piotrkowie.

Zdanie Marcina Gąsiora, podziela jego następca.

- Ja przynajmniej nie przypominam sobie takiego miejscowego aktu prawnego, który nadawałby Piotrkowowi drugi człon - Trybunalski - mówi Krzysztof Wiączek, dyrektor Muzeum w Piotrkowie.

- Dysponujemy dokumentem, w którym jest wyraźnie napisane, że Piotrków Trybunalski jest miastem na prawach powiatu, więc tutaj chyba nie powinno być żadnych wątpliwości - przekonuje Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.

A ów dokument to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 roku w sprawie ustalenia siedzib władz gmin. W wydanym w 2012 roku przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wykazie miejscowości Piotrków też jest Trybunalski. Jeśli jednak kolejne władze miasta nie podjęły w tej sprawie uchwały i nie złożyły wymaganych dokumentów do odpowiedniego resortu, nazwę Trybunalski ,,nadał" prawdopodobnie Piotrkowowi jeden z urzędników, który uzupełniał dane urzędowe. Stąd zapewne wzięły się wątpliwości Marcina Gąsiora co do nazewnictwa miasta.

Pytanie, czy warto dzisiaj podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie wzorem Tomaszowa Mazowieckiego i Radomska, choćby symboliczną, nawiązującą do tradycji miasta, podzieliło piotrkowskich radnych.

- Jeśli nazwa jest nadana odgórnie, to nie wiem, czy jest sens przygotowywać i podejmować taką uchwałę. Trzeba się zastanowić, czy nie byłoby to robienie czegoś dla sztuki - mówi Marian Błaszczyński, przewodniczący Rady Miasta w Piotrkowie.

Innego zdania jest jeden z liderów klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej piotrkowskiej Rady Miasta.

- Powinna zająć się tym właściwa komisja i złożyć odpowiednią uchwałę u prezydenta miasta, ale my jako klub SLD też rozważymy przygotowanie takiego dokumentu - mówi Jan Dziemdziora, radny miejski w Piotrkowie.
- Resortowe akty prawne mają nadrzędne znaczenie nad lokalnymi, ale w nawiązaniu do tradycji Trybunałów Koronnych byłoby fajnie, gdyby radni podjęli taką uchwałę - mówi Krzysztof Wiączek.

A jaki jest naprawdę ten Piotrków? Urząd miasta zobowiązał się poszukać odpowiedzi w archiwach uchwał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto