Najpierw stanie tutaj tutaj drewniana kaplica, a później nowy kościół

Najpierw stanie tutaj tutaj drewniana kaplica, a później nowy kościół (© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pod koniec października archidiecezja łódzka ma wydzierżawić od miasta dwie działki w rejonie ul. Kostromskiej i Polnej, gdzie stanie drewniana, tymczasowa kaplica.

Kaplica będzie służyć wiernym do czasu wybudowania po sąsiedzku nowego kościoła. Jak zastrzega ks. Andrzej Chycki, dziekan piotrkowski, jeżeli wszystkim formalności zostaną dopełnione, w tym roku pojawią się fundamenty nowej kaplicy.

Działki zostaną wydzierżawione archidiecezji na 3 lata. Z tytułu dzierżawy 0,16 ha do kasy miasta będzie wpływać czynsz w wysokości 3.306,24 zł rocznie. Po wybudowaniu świątyni, teren wróci do zasobów miasta.

Na razie w sprawie dzierżawy, a także działek, które archidiecezja kupuje pod budowę nowego kościoła, trwają ostatnie rozmowy. Nowa świątynia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, stanie przy ul. Modrzewskiego. Nad dopięciem transakcji na ostatni guzik czuwa desygnowany na proboszcza przyszłej parafii ks. Tomasz Bartczak.

Radni decyzję o bezprzetargowej sprzedaży 0,3914 ha podjęli w czerwcu. Podpisanie aktu notarialnego planowane jest na połowę przyszłego tygodnia. Do tego czasu archidiecezja powinna zapłacić miastu 725.027,19 zł .

Nowa parafia, która na etapie sprzedaży działki podzieliła radnych miejskich, ma łączyć funkcje sakralne z edukacyjnymi. Oprócz kościoła przy ul. Modrzewskiego archidiecezja chce stworzyć ośrodek edukacji duszpasterskiej.

Ośrodek ma kultywować i upamiętniać postać papieża m.in. poprzez zbiory multimediów z jego udziałem, utrwalone myśli i homilie i wyciągnięte ze strychów fotografie z wizyty, jeszcze Karola Wojtyły w 1974 roku w Piotrkowie.

Komentarze (24)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 21

debeściara69 (gość)

Usia-siusia-siusia! Usia-siusia!
Głosowaliśmy na dra Maniusia!

Wiemy-wiemy! Wiemy-chcemy!
Na Księcia Witolda głosujemy,
A Króla Piotrkowa ukoronujemy!

Sryt-sryt-sryt! Srytu-srytu-sryt!
Kris Pobożny odchodzi w niebyt!

Simy-simy-simy! Cimy-cimy-cimy!
Jeszcze Proboszcza namaścimy!
I budowę tego nowego kościoła mu:

w-y-t-ł-u-m-a-c-z-y-m-y!

owieczka (gość)

Mieszkańcy (lud Boży) powinien mieć możliwość wypowiedzenia się co do budowy w drodze referendum obywatelskiego, zorganizowanego przez władze miasta (i pasterzy owieczek). Tak byłoby chyba po chrześcijańsku, co...

Manuela (gość)

Nowy kościół na ul. Modrzewskiego jest w ogóle zbędny. Raz, że Piotrków kościołami stoi od wieków, co jest piotrkowian chlubą. Dwa, że wszystkie te kościoły zaczynają coraz wyraźniej świecić pustkami, przerzedza się ilość wiernych uczestniczących w mszach. Trzy, że na obszarze, na którym ma stanąć teraz ten nowy kościół parafialny, działają przecież z powodzeniem, i to w bliskiej odległości z każdego miejsca na tych osiedlach, dwa kościoły parafialne: parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego i parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Przejść na nabożeństwo czy mszę do jednego czy drugiego, to jest kilkaset metrów, kilka minut.
W obu kościołach na głównych mszach frekwencja jest jeszcze w miarę, ale na tych porannych lub wieczorowych, omalże pustki. Zakładając nawet, że jest pełne obłożenie w obu świątyniach i wierni się już nie mieszczą, to przecież istnieje proste rozwiązanie, które mógłby narzucić proboszczom tych dwóch kościołów ks. dziekan Chycki: kazać urządzić w każdej z nich po jednej mszy dodatkowo i temat byłby rozwiązany, ale jak na razie, takiej potrzeby w ogóle nie ma i nic na to nie wskazuje, aby była.
Za decyzją o budowie nowego kościoła na ul. Modrzewskiego stoi nic innego, jak zamiar poszerzenia i umacniania wpływów Kościoła, zagęszczenie sfery jego oddziaływania. Za tym anektowaniem kolejnej przestrzeni stoi... pieniądz. Bo z każdego innego punktu widzenia ta kościelna inwestycja to bezsens. Aż przykro pisać.

nikt (gość)

Jeszcze jeden kościól dzisiaj wybudować trzeba. Dwa tysiące nowych kościołów na drugie tysiąclecie. I kasę zabezpieczyć tylko w budżetach gminy, województwa i państwa na utrzymanie tak potrzebnych zakładów pracy w ciemnogrodzie.

. (gość) (Dzałon)

trzeba też sprawdzić MPZM czy studium - co tam jest i czy aby kościół/ kaplica to jest właśnie to. Może jakiś protest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę

ZBYCH (gość)

Proponuję zabrać działki przy ul. Brzeźnickiej i Gęsiej i wybudować w tym miejscu sanktuarium.Emeryci będą niezwykle wdzięczni.Zamiast wyrywania chwastów, cisza , spokój i modlitwa.JAKIE TO PROSTE.

Julcia (gość)

Może za te pieniądze wybudowali by jadłodajnię dla biednych, ufundowali posiłki w podstawówce dla najbiedniejszych dzieci, wybudowali nowe schronisko dla zwierząt albo cokolwiek, co przyda się najbardziej potrzebującym??? Kolejny moloch nie jest potrzebny!

sklave (gość)

Antoś przed wyborami z tacką obleciał tylko jeden kościół i już ma nowiutkiego terenowego Nissana Gashqaia. Nie omieszkał już nim pochwalić się przed piotrkowskimi ofiarodawcami.
W tamtym roku uzbierał na Volkswagena Passata.
Serdeczne Bóg zapłać.
http://sklave.manifo.com/

A____ (gość)

Po co w Piotrkowie kolejny kościół ???? Jak coraz mniej ludzi chodzi. W Piotrkowie i tak jest już ich za dużo.

sklave (gość)

Myślisz, że to dużo?
Fundusz Kościelny (uznawany za relikt PRL-u), dotacje dla: katechetów, na katolickie uczelnie, szkoły i przedszkola oraz kapelanów. Rocznie państwo wydaje na nie 1,65 mld zł.
Money.pl oszacował roczne dochody kościoła katolickiego w Polsce (za 2010 r.) na blisko 3 mld zł, z czego wpływy z tacy wyniosły ponad 1,2 mld zł. Na tle innych krajów suma ta wcale nie jest porażająca.
http://sklave.manifo.com/

MarFi (gość)

Przecież tam już jest jeden kościół, nazywa się Focus i chodzi tam w niedzielę więcej ludzi niż do wszystkich innych razem wziętych :-)

Dzałon (gość)

No i w tej kwestii może się wykazać nowo wybrany poseł z Ruchu Palikota. Proszę bardzo zaczynamy.
Opór obywatelski w postaci zebrania podpisów i pikiety urzędu miasta. Międzyczasie wniosek o audyt czy teren zostanie zgodnie z prawem i zasadą gospodarności załatwiony. Znając pomyłki naszych urzędników to by się przydało. Mieszkający ludzie w tej okolicy powinni zrobić referendum czy im ten kościół potrzebny czy nie lepiej przedszkole, albo salon fitnes. Jeżeli Ludzie będziecie bierni i będzie wam wisieć to i kościół powstanie. Kler niech sobie nie przywłaszcza imienia papieża, Papież to takie samo słowo klucz jak że 95% polaków to katolicy.