Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrkowianin chce odnowienia nagrobka na starym cmentarzu

Karolina Wojna
Henryk Komar uważa, że rodzina Żarskich zasługuje na odnowienie zniszczonego dziś nagrobka na starym cmentarzu
Henryk Komar uważa, że rodzina Żarskich zasługuje na odnowienie zniszczonego dziś nagrobka na starym cmentarzu Dariusz Śmigielski
Henryk Komar chce, by rodzina Żarskich została dobrze upamiętniona.

"Tej rodziny już nie ma wśród żywych. Stałem się samozwańczym adwokatem ich losu (... ). Panie prezydencie, rodziny Żarskich dobrze zasłużyły się miastu i Polsce. Zasługują na obecność w przestrzeni publicznej Piotrkowa (...) nie powinni już dłużej czekać" - to zakończenie listu otwartego napisanego przez Henryka Komara, wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego", który od dłuższego czasu dopomina się upamiętnienia rodziny adekwatnie do jej wkładu w życie miasta.

Na razie, jak przyznaje, bezskutecznie. - Jestem pazerny - żartuje, a ma na myśli odnowienie zaniedbanego nagrobka Żarskich, a także nazwanie imieniem rodziny lub jej członków np. ronda czy ulicy. Za sobą ma wsparcie TPPT, które już takie inicjatywy zgłosiło. Na razie pomysł towarzystwa trafił do banku nazw. A nagrobek, którym nie ma się kto opiekować, niszczeje z roku na rok.

"Nie zwykłe pieniactwo przeze mnie przemawia (...), rodzina Żarskich po ostatniej wojnie uległa pauperyzacji i deklasacji, tak daleko posuniętej, że ostatni z Żarskich, Zbigniew, organizując pogrzeb żony Heleny w 1961 roku nie był w stanie uiścić pełnej opłaty za działkę cmentarną. (...). Na rzymsko-katolickim starym cmentarzu znajdują się dwa, w kiepskim stanie nagrobki Żarskich. W jednym spoczywa Edmund z najbliższą rodziną. Był uczestnikiem powstania styczniowego (...). Drugi nagrobek stanowi miejsce spoczynku dla kilkunastu pozostałych. Znajdziemy na pomniku informacje o Teodorze z Psarskich Żarskiej, Michale zmarłym w Kazaniu oraz 41-letnim Witoldzie, majorze WP zamordowanym w Katyniu, Mieczysławie zamordowanym w Kątach w 1944 r. Ojcem wspomnianych był Józef, kupiec, społecznik (...). I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie Tadeusz, który zostanie patronem FMG "Pioma" i wiodącej doń ulicy (...). Początkowo piłsudczyk, w miarę lat jego poglądy radykalizowały się i przeszedł do KPP (...). Będąc posłem na Sejm RP został aresztowany i rozstrzelany z żoną na rozkaz Stalina w 1934".

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto