Piotrkowska fara ma szansę zostać Pomnikiem Historii Piotrkowska fara ma szansę zostać Pomnikiem Historii

Piotrkowska fara ma szansę zostać Pomnikiem Historii (© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Piotrkowska fara pw. św. Jakuba stara się o status Pomnika Historii.

Dokumentacja złożona została w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, skąd trafi do rąk Generalnego Konserwatora Zabytków.

Przygotowanie dokumentacji rozpoczęło się przed blisko dwoma laty, kiedy za zgodą ks. Andrzeja Chyckiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba, społeczna grupa inicjatywna zaczęła tworzenie odpowiedniego opracowania.

Głównymi autorami dokumentacji są historyk Jakub Gołębiowski, architekt Karol Milczarek i Wojciech Malesa, teolog i koordynator projektu. Działania poparli m.in. arcybiskup łódzki, prezydent Piotrkowa, rektor WSH w Piotrkowie, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Autorzy projektu liczą, iż piotrkowski kościół farny ze względu na jego wyjątkowe znaczenie dla polskiego parlamentaryzmu, sądownictwa i państwowości zostanie uhonorowany przez prezydenta RP tytułem Pomnika Historii. Niedawno taki status zyskał Klasztor Cystersów w Sulejowie.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

benio~ (gość)

miejmy nadzieję, że szybko uda się załatwić formalności i nasz Fara doczeka się tego zaczytnego tytułu, za którym idzie prestiż no i oczywiście pewnie pieniądze ;) gratululacje autorom!