Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrkowskie szpitale mają nowe kontrakty. Ile poczekamy w kolejce do lekarza?

Aleksandra Tyczyńska
Setkom pacjentów kardiologii i szpitalowi zależało na zwiększe-niu kontraktu na tym oddziale, ale NFZ się na to nie zgodził
Setkom pacjentów kardiologii i szpitalowi zależało na zwiększe-niu kontraktu na tym oddziale, ale NFZ się na to nie zgodził Dariusz Śmigielski
Piotrkowskie szpitale wywalczyły kontrakty z NFZ na podobnym poziomie do tegorocznego. Do którego specjalisty kolejki są najdłuższe?

Nie będzie lepiej, ale też nie powinno być gorzej z dostępnością do specjalistów. To też oznacza, że nadal do tych najbardziej obleganych czekać będziemy na wizytę po kilka miesięcy. Piotrkowskie szpitale podpisały już kontrakty na przyszły rok z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Najbardziej zależało nam na zwiększeniu kontraktu dla dwóch oddziałów, gdzie są największe nadwykonania, to znaczy dla chirurgii i urologii - mówi Paweł Banaszek, dyrektor Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie. - Niestety, kontrakt jest na takim samym poziomie - dodaje.

Dyrektor Banaszek wyjaśnia, że na niektórych oddziałach różnice między tegorocznym a przyszłorocznym kontraktem są rzędu 1 - 2 procent. Na ogół jednak tam, gdzie były nadwykonania, NFZ nie podniósł wysokości kontraktu, a gdzie nadwykonań nie było, obniżył, jak np. na ginekologii i kardiologii.

Najbardziej widoczny ruch i to na niekorzyść szpitala i pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia wykonał z izbą przyjęć. Tu stawka na liczbę przyjęć zmniejszyła się o 15 proc. Banaszek tłumaczy, że to skutek początkowo niezbyt sprawnie działającego systemu eWUŚ. - Tych pacjentów, których system nie potwierdzał jako ubezpieczonych, dla NFZ nie było, a że jednym z wyznaczników jest liczba porad, to w efekcie kontrakt na izbę został obniżony - mówi dyrektor.

Piotrkowski PZOZ na leczenie w warunkach szpitalnych ma około 33 milionów złotych. To ponad połowa całego kontraktu. Resztę stanowią stomatologia, rehabilitacja, POZ i poradnie specjalistyczne. W kontraktach na poradnie zaszły jedynie kosmetyczne zmiany.

Tradycyjnie już najwięcej pacjentów jest do poradni chirurgicznej i urologicznej. Zapisy trwają na bieżąco, jednak nowi pacjenci na wizytę u większości specjalistów oczekiwać muszą do trzech miesięcy.

Bez zawirowań
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Tryb. w ub. roku miał kontrakt na poziomie 50 mln zł (po zwiększeniu na odnowiony SOR i pogotowie ratunkowe) i - jak informuje Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy szpitala - na nowy rok kontrakty z NFZ są na niezmienionych warunkach i w tej samej wysokości. Cały czas trwają zapisy do specjalistów i są wolne terminy. Zmienił się jedynie system zapisu pacjentów.

- Okres pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Telefonicznego Zapisów Pacjentów będzie czasem próbnym i prosimy o wyrozumiałość - mówi Tarnowska-Ciotucha. - Prosimy też o przesyłanie wszelkich wskazówek i zażaleń dotyczących działania systemu na adres e-mailowy rzecznika.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto