Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po likwidacji szkół: Rodzice przenieśli dzieci do placówek w gminie Malbork

Piotr Piesik
Zmodernizowana szkoła w Szropach nie zyskała sympatii wielu rodziców z Dąbrówki Malb.
Zmodernizowana szkoła w Szropach nie zyskała sympatii wielu rodziców z Dąbrówki Malb. Archiwum
31 sierpnia formalnie przestaną istnieć dwie szkoły podstawowe w powiecie sztumskim - im. Jana Hinza w Piekle (gmina Sztum) oraz im. Bohaterów Westerplatte w Dąbrówce Malborskiej (gmina Stary Targ). Uczniowie z Piekła bez oporu ze strony rodziców zostali przeniesieni do Zespołu Szkół w Czerninie. Uczniowie z Dąbrówki powinni kontynuować naukę w Szkole Podstawowej im. Feliksa Łoyki w Szropach. Tymczasem większość spośród ich rodziców postanowiła umieścić swe pociechy w szkole w Nowej Wsi, w gminie Malbork.

- Według moich informacji, do szkoły w Szropach zgłosiło się tylko trzynaścioro dzieci, blisko siedemdziesiąt podejmie naukę w Nowej Wsi - mówi Grażyna Zawadzka, sołtys Dąbrówki, do niedawna nauczycielka w tutejszej szkole. - Gmina Malbork uzupełniła już wyposażenie szkoły w Nowej Wsi i zaplanowała przewozy dzieci z Dąbrówki.

Przeczytaj także: Kontrowersje wokół szkoły w Piekle

Do Szrop i Nowej Wsi jest podobna odległość, lecz gmina wiele straci na odejściu tak licznej grupy uczniów. Za każdym z nich idzie bowiem subwencja oświatowa, którą trzeba będzie przekazywać do gminy Malbork.

Szkoła w Szropach została gruntownie zmodernizowana, jest nowocześnie wyposażona, brakuje tylko sali gimnastycznej. Rodzice z Dąbrówki długo walczyli o zaniechanie planów likwidacji ich szkoły.

Przeczytaj także: Dąbrówka Malborska walczy o szkołę

Kiedy wójt Starego Targu Wiesław Kaźmierski mimo to przeforsował uchwałę o likwidacji, rodzice zażądali użyczenia budynków na szkołę niepubliczną, prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. Wójt odrzucił również ten projekt. Wszyscy nauczyciele otrzymali wypowiedzenia, nikt nie dostał propozycji nowej pracy. Oplombowano wszystkie klasy w Dąbrówce, dostęp zostawiono tylko do sekretariatu i toalety.

Tymczasem spośród personelu szkoły w Piekle nowego miejsca pracy nie ma już tylko jedna osoba.

- Zaprosiłam w maju rodziców na zebranie, rozdałam deklaracje wpisania dzieci. Nikt nie zrezygnował - mówi Bożena Andrzejewska, dyrektor ZS w Czerninie.

- Ustalone są dowozy, czekam więc na swoich nowych uczniów.

Więcej o tej sprawie czytaj w piątkowym wydaniu tygodnika Powiśle Sztum i Dzierzgoń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto