Wójt Ryszard Witek w napięciu czekał na rozprawę apelacyjną

Wójt Ryszard Witek w napięciu czekał na rozprawę apelacyjną. Z sądowej sali wychodził przygnębiony (© Dariusz Śmigielski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Twarde prawo, ale prawo - dał do zrozumienia Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, który utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. W październiku ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Piotrkowie uznał Ryszarda Witka, wójta gminy Rozprza za winnego niedopełnienia obowiązków służbowych i narażenie gminy na straty i skazał na 6 tys. zł grzywny. Od wtorku, 16 lutego, to orzeczenie jest już prawomocne.

Dla wójta wyrok oznacza jednak konsekwencje znacznie poważniejsze, niźli tylko uszczuplenie portfela. Prawomocne skazanie w sprawie karnej oznacza bowiem utratę urzędu, a ponadto brak możliwości ubiegania się o ewentualną reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych. Dla gminy i jej mieszkańców wyrok na wójta oznacza zaś rychłe rządy wyznaczonego przez wojewodę komisarza, który pokieruje gminą do czasu jesiennych wyborów.

- Czuję się skrzywdzony, to dla mnie bardzo trudny moment - powiedział nam zaraz po wyjściu z sądu wójt Ryszard Witek.

Jaka sprawa okazuje się tak brzemienna w skutki? Chodzi o budowę sali gimnastycznej w Straszowie bez pozwolenia na budowę. Sąd przyznał rację prokuraturze, która dowodziła, że Witek pełniąc funkcję wójta jako inwestor bez pozwolenia na budowę podpisał umowę o rozpoczęciu budowy na terenie zabytkowego parku w Straszowie.

W efekcie gmina musiała wydać 75 tys. zł, by zalegalizować budowę. Sąd skazał też inspektora, który bezpośrednio odpowiadał za inwestycję w urzędzie gminy.

Wójt Witek nie dyskutował z faktami, ale do winy nigdy się nie poczuwał. Od początku podkreślał, że był przekonany, że wszystkie dokumenty dotyczące inwestycji były załatwione jak należy. Przecież, jak wyjaśniał, "musi mieć zaufanie do swoich pracowników, bo inaczej musiałby cały czas poświęcać na ich pilnowanie i kontrolowanie".

Początkowo prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania przeciwko wójtowi, uznając, że stopień społecznej szkodliwości czynu jest nieznaczny. Takie rozstrzygnięcie de facto potwierdzałoby jednak winę i w myśl nowych przepisów nie uratowałoby wójta od utraty mandatu. Ostatecznie więc doszło do rozprawy. Przed sądem prokurator żądał już nawet skazania wójta na cztery miesiące więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwa lata oraz na grzywnę.

- Przyszliśmy po sprawiedliwość - powiedziała przed rozprawą apelacyjną mecenas Jolanta Uniszewska, reprezentująca wójta Ryszarda Witka.

Po wyjściu z sądowej sali wójt był jednak załamany. - Sąd uznał, że musiałem wiedzieć o tym, że nie było pozwoleń, a naprawdę nic o tym nie wiedziałem. Dla mnie to dramat.

Komentarze (17)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sprawiedliwy (gość)

Wiadomo, że zawsze się trafi jakiś przydupas, który będzie pisał takie brednie, że niby wójt jest ok. Gmina Rozprza pod rządami tego pana to porażka, wstyd tu mieszkać. Zero szans dla młodych ludzi, zero miejsc pracy, zero możliwości rozwoju, a do tego tracone i marnowane są pieniądze podatników. Chociażby koszty związane z naprawianiem błędów pana witka. Może lepiej niech dalej powala młode byki w oborze. No i najważniejsze ten pan nigdy więcej rządził nie będzie bo ma wyrok prawomocny jest skazany. A cy ma jaja to nie wiem bo ja tego nie sprawdzałem, ale facet z poprzedniego komentarza wie, więc może coś więcej nam jeszcze opowie :)

rozprzanin (gość)

Kundle szczekają, bo tylko w sieci są bezpieczne. I tylko to mogą. Wójt pobudował nowoczesne gimnazjum, przedszkole, sale gimnastyczną. Gmina dostała sporo dotacji. "Piotrkowianinie" jesteś kłamliwym przygłupem. Każdy mieszkaniec wie, co powstało podczas 11 lat rządów wójta Witka. Tak jednostronne i kłamliwe artykuły potrafi pisać ten wszarz pseudoredaktor Marek Obszarny. Leniwa franca nigdy nie była w Rozprzy i nic nie widziała. Rozprzanie! Jesteśmy narodem - powiedzmy wyraźnie "dość tego" i nawrzucajmy kilka ciężkich wiązanek temu redaktorzynie. Każdy kto sie nie zgadza z jego artykułami może mu to powiedzieć na komórę nr 0605 885 979 Marek Obszarny. Zapomniał w artykule, że inspektor budowy wiedział, że nie ma pozwolenia. Zapomniał również, że kierownik budowy też zataił ten fakt. To jest jego psi obowiązek. Możecie skoczyć Wójtowi Witkowi - i tak będzie rządził. Bo ma jaja. Reszta ćwoków pewnie woli tego ubeka, który był przed nim. Możecie skomleć, i szykować się na jego fotel. To wam zostało. Wójt to twardy gość, i jak mówią w gminie, w młodości powalił uderzeniem pięści młodego byka, który go zaatakował. Z wami też tak się stanie. Vivat Rozprza! Vivat Wójt Witek!

oliwa (gość)

Przyszli po sprawiedliwość tylko parę lat za późno się po nią wybrali. Wraz z Wójtem po sprawiedliwość powinien się udać Przewodniczący Rady Gminy z częścią radnych do tej pory Wójta wspierających w swych jakże, przesiąkniętych troską o dobro mieszkańców, działaniach na terenie Gminy.

Piotrkowianin (gość)

Napisz jeszcze ile przez te 11 lat wójt Witek i pracownicy zarządzanego przez niego Urzędu Gminy w Rozprzy pozyskali środków z funduszy unijnych. Nie wiesz? To Ci powiem: 0,00 zł (słownie: ZERO!!!) A nowy asfalt jest dzięki organizowanym przez wójta konkursom. Wójt wyciągał pieniądze na budowę dróg z kieszeni mieszkańców, którzy mieli pecha mieszkać przy nieutwardzonej drodze. Dziwne, że takiego nieudacznika wybrano na 3 z rzędu kadencje.

czyżby Wójt (gość)

Dobra metoda na zatrudnianie pracowników - klucz genetyczny - jeżeli jest to Twój prywatny biznes to tak, a Wójt był tyko pewien (do czasu aż poszedł po sprawiedliwość) że był to jego prywatny biznes i dlatego zatrudniał wielu - wg klucza genetycznego.
Stąd w Gminie i placówka jej podległych lub przez Gminę finansowanych
pracują całe rodzinki w liczbie proporcjonalnej do zasług poniesionych
na rzecz Wójta.

>>>>>>>>>>>>> (gość)

Dobra metoda na zatrudnianie pracowników - klucz genetyczny. Jeśli Ci pracownicy \"genetycznie\" są naprawdę dobrzy w tym co robią, to właśnie to jest dobra metoda na zatrudnianie, wiem co mówię. W swojej firmie dokładnie w taki sposób zatrudniam ludzi. Sprawdza się w 100% - mam dobrych fachowców i prawych ludzi.
A tak analizując większość tych wypowiedzi na forum, to muszę przyznać, że wstyd jest mi za te osoby- dlaczego? Są wulgarni, jedyne co potrafią to komentować, a gdyby tak uderzyli się w pierś i zadali sobie pytanie - co oni zrobili, to zapewne zapadłaby milcząca cisza.A przecież jest tyle okazji żeby się udzielać społecznie i coś od siebie dać na rzecz Gminy.
.

olek (gość)

Wreszcie z głowy ... tyle zmarnowanych lat i okazji... obraza na wszystkich... i służalstwo dla nierobów ... to nie przypadek ze we wszystkich nadrzędnych samorządach mieliśmy "przechlapane... mam nadzieję że wróci normalność XXI wieku. koniec z bucowatą zaściankowością... Komisarz ma wielkie pole do popisu i może wiele zyskać....

aaaaa (gość)

Dajcie spokój z tymi negatywnymi komentarzami!!! Nie rozumiem czemu niby Witek był taki zły?? podajcie kilka powodów!!! Nie zauważacie dobrych rzeczy! A dzięki komu poiwstało gimnazjum i przedszkole, do którego mogą uczęszczeć Wasze dzieci? Teraz buduje sie sala gimnastyczna w Milejowie, w straszowie już jest, zostało zrobianych tyle dróg, przeprowadzono termomodernizację wielu budynków m.in. ośrodka w Niechcicach, zbudowano świetlicę w Magdalence! A nie wspomnę ile osób było zatrudnionych na staże i prace interwencyjne! nigdy nie było problemu. wójt zawsze się zgadzał, chociaż nie wszyscy pracodawcy są chętni!Jesteście mieszkańcami tej gminy, a nic nie widzicie! nie potraficie docenić nikogo tylko krytykujecie. A tak naprawdę to zawinił jeden z pracownikow, a wójt ponosi konsekwencje!Który wójt zrobił więcej?

antywitek (gość)

Najbardziej mnie rozśmieszyło stwierdzenie "nie było jeszcze takiego wójta, który zrobiłby dla swojej Gminy tak wiele". Czyżby najlepszy wójt na świecie? Myślę, że wkrótce się to okaże. Komisarz rzetelnie sprawdzi, co się działo przez te naście lat w Urzędzie Gminy, a potem to już wiadomo co będzie jeśli coś się znajdzie.
Jestem szeregowym mieszkańcem tej Gminy, płacącym podatki i szkoda, że te pieniądze nie są szanowane, że poprzez "niewiedzę" pana wójta Gmina ponosi duże koszty chociażby to 75 tysięcy złotych. To są nasze mieszkańców pieniądze a nie Pana Witka. Powinien je oddać z własnej kieszeni moim zdaniem i nie tylko moim.

lokalny patriota (gość)

Nie rozumiem \"Waszej\" radości. Mam wrażenie,że wszystkie komentarze są napisane przez jedną osobę - tylko o różnych porach dnia i pod różnymi pseudonimami.
Szkoda,ze odchodzi - w mojej opinii nie było jeszcze takiego wójta, który zrobiłby dla swojej Gminy tak wiele. Badźcie obiektywni!!!!
Wydaje się, że są to zagrywki polityczne, o czym dowiemy niebawem - jesienią. Byłby wtedy pewnym zagrożeniem dla niejednego kandydata na ten urząd - nie ma grożnego rywala - jest większa szansa na wygraną.

WitekWyje (gość)

Przyszli po sprawiedliwość (jak mówi Pani mecenas) tylko parę lat za późno się po nią wybrali. Wraz z Wójtem po sprawiedliwość powinien się udać Przewodniczący Rady Gminy z częścią radnych do tej pory Wójta wspierających w swych jakże uczciwych działaniach na terenie Gminy. Przewodniczący zbieraj chłopaków i Idźcie po sprawiedliwość. Powodzenia.

noddy (gość)

W Strefie FM mówią, że mieszkańcy żałują, że idzie na "kuroniówkę" . Ciekawe kogo pytali? radnych którzy go wspierają. Nie znam żadnego mieszkańca gminy, który by nie skakał teraz z radości! No może pleban trochę przeciera oczka.

lalka (gość)

Oliwa nieżywa, ale zawsze na wierzch wypływa. Całe szczęście, że to już kres wójta Ryszarda Witka!

Więcej na temat: