Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj sposoby na pozbycie się kompleksów!

abcZdrowie.pl
by RenaudPhoto / CC By 2.0 (flickr)
Kompleksy obniżają poczucie wartości siebie i odbierają nam radość z życia. Sprawdź, w jaki sposób się z nimi rozprawić.

Kompleksy skutecznie utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Poświęcanie nadmiernej uwagi drobnym mankamentom urody czy charakteru, ciągłe dążenie do nieistniejącego ideału sprawia, że nie czujemy się ze sobą dobrze i nie mamy ochoty aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim. Zdecydowanie obniżają one poczucie wartości siebie, jednak walka z nimi jest możliwa. Jak ją podjąć?

Czym są kompleksy?
Mianem kompleksu możemy określić zespół słów oraz wyobrażeń, które silnie kojarzone są z niezwykle istotną dla nas, zabarwioną emocjonalnie myślą, którą najczęściej wypieramy ze świadomości lub staramy się ją stłumić. Kiedy myśl tego typu powraca, odczuwamy związany z nią wstyd, niepokój i lęk, dlatego za wszelką cenę chcemy jej uniknąć. Przeświadczenie o tym, że jesteśmy zbyt słabi, by podołać wyznaczonym sobie celom sprawia, że pojawia się poczucie bycia gorszym od innych. Skupienie się na obiektywnie niewielkim problemie prowadzi do znacznego spadku nastroju i rodzi niskie poczucie własnej wartości. Wszystko to wiąże się z ogólnym niezadowoleniem z jakości życia, co naraża nas na wystąpienie depresji.
Kompleksy dotyczyć mogą właściwie każdej sfery naszego życia – cech osobowości, wyglądu, relacji z innymi ludźmi czy naszego zachowania. W znaczeniu potocznym terminu „kompleksy” używa się na oznaczenie zaburzenia.

Najczęstsze kompleksy
Osobie zakompleksionej towarzyszy często silne przeświadczenie o tym, że towarzystwo, w którym przebywa, obcując z nią skupia się przede wszystkim na niedoskonałościach, dlatego też stara się zrobić wszystko, by je zatuszować. Prowadzi to do nienaturalnego zachowania i niemożności czerpania satysfakcji z relacji z innymi.
Biorąc pod uwagę płeć, cechy osobowości i wiek, psycholodzy dokonali pewnego rozróżnienia najczęściej występujących rodzajów kompleksów. Najbardziej znanym jest kompleks Edypa, zdaniem Zygmunta Freuda występujący we wczesnym dzieciństwie (4–6 lat). W opinii uczonego dzieci w tym wieku odczuwają pożądanie seksualne w stosunku do rodzica płci przeciwnej, drugiego z rodziców traktując jako rywala. Dziewczynki pożądające ojców, z wrogością odnoszące się do matek, dotyczy natomiast kompleks Elektry.

Kompleks Diany odnosi się w głównej mierze do nastolatek, które w fazie dojrzewania często podświadomie pragną być mężczyzną, co przejawia się poprzez noszenie męskich ubrań i męski styl zachowania. W dzisiejszych czasach często mówi się także o kompleksie Piotrusia Pana, który dotyka mężczyzn cechujących się brakiem dojrzałości, nieodpowiedzialnym zachowaniem i ciągłą potrzebą doświadczania matczynej opieki od partnerki. Z inną postacią mitologiczną wiąże się kompleks Medei dotyczący kobiet, które odczuwają w stosunku do dzieci ukrytą wrogość wywołaną pragnieniem zemsty na ich ojcu.

Jak stawić czoła kompleksom?
Przede wszystkim warto skoncentrować się na tym, co w nas najlepsze. Świadomość mocnych stron poprawi naszą samoocenę i sprawi, że łatwiej nam będzie obcować z innymi. Pamiętajmy, że wartościową krytyką jest ta konstruktywna, dzięki której możemy wprowadzić istotne zmiany, nie zaś każda negatywna uwaga na nasz temat. Pamiętajmy, że mamy takie samo prawo do posiadania swojego zdania, jak inni, dlatego w najróżniejszych sytuacjach społecznych nie warto zawsze pozostawać w cieniu. Przeciwnie – należy zawalczyć o prawo do głosu i pokazać, że należy liczyć się z naszą osobą.

Jak radzi twierdzi Dorota Babrzymąka, w pokonaniu własnych kompleksów pomoże zachowanie dystansu do siebie, innych i świata. Należy nauczyć się przyjmować komplementy i nie zamykać się w sobie. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna wpływa na lepsze samopoczucie, a co za tym idzie – lepszą samoocenę. W przypadku nieumiejętności zaakceptowania całego siebie ważne jest docenienie każdego pojedynczego fragmentu własnego ciała, a także częsty uśmiech i przebywanie pośród ludzi, którzy nie wpędzają w kompleksy. Należy odkryć swój styl, mieć pasje, czyli wypełnić życie pozytywnymi treściami!

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto