Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy FON SKB w Radomsku powstaje nowoczesna odlewnia. Produkcja ruszy w 2015 roku

mk
W ciągu  kilku najbliższych miesięcy w nieużywanej od lat hali Fabryki Osi Napędowych SKB powstanie nowoczesna odlewnia. Intensywne prace trwają tam od początku 2014 roku
W ciągu kilku najbliższych miesięcy w nieużywanej od lat hali Fabryki Osi Napędowych SKB powstanie nowoczesna odlewnia. Intensywne prace trwają tam od początku 2014 roku fot. Małgorzata Kulka
Przy Fabryce Osi Napędowych SKB powstaje najnowocześniejsza w Polsce odlewnia żeliwa. Inwestycja będzie kosztowała 30 milionów złotych. Pracę znajdzie tam około stu osób

Na 15 tysięcy metrów kwadratowych niewykorzystywanej od lat hali wraca życie. Na terenie Fabryki Osi Napędowych-SKB powstaje najnowocześniejsza w Polsce i jedna z najnowocześniejszych na świecie odlewni żeliwa. Inwestycja ma kosztować ponad 30 milionów złotych. Połowę kosztów pokryje dofinansowanie w ramach Pilotażu Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku PO Innowacyjna Gospodarka.

FON SKB jest największym w Polsce producentem osi i mostów napędowych do maszyn górniczych, budowlanych i rolniczych oraz autobusów. Zakład jako jeden z nielicznych przetrwał transformację i dzięki lokalnemu inwestorowi wciąż się rozwija. Wystarczy przypomnieć, że ostatnio powstała przy nim filia łódzkiego CKU Nowoczesnych Technologii, a trzy miesiące temu firma podpisała trójstronne porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i fabryką Ursus.

Nową odlewnię firmy FON SKB będzie wyróżniał duży stopień automatyzacji. - To pierwsza odlewnia w kraju ze składarką automatyczną o tych gabarytach i w tego typu technologii, znacznie bardziej zmechanizowana i zautomatyzowana od działających dotąd w Polsce. Linia rdzeniarska będzie wyposażona w urządzenie do produkcji rdzeni o pojemności 100 (największa strzelarka w Polsce w odlewniach żeliwa i staliwa) oraz 40 litrów - tłumaczy Krzysztof Żurawski, dyrektor odlewni.

Stopień mechanizacji zakładu pozwoli na uzyskanie wysokiej produktywności, na poziomie najbardziej wydajnych odlewni niemieckich i polskich należących do dużych międzynarodowych koncernów i konsorcjów. Uruchomienie odlewni pomoże wejść przedsiębiorstwu na nowe rynki zbytu oraz poszerzyć działalność. To sposób na rozwój przedsiębiorstwa, zwiększenie obrotów i znaczenia jako dostawcy wśród klientów.
- Dziś zajmujemy się obróbką mechaniczną oraz montażem mostów napędowych. Rozszerzenie działalności pozwoli nam na zwiększenie produkcji i sprzedaży, bo będziemy mogli zaoferować naszemu klientowi gotowy do montażu produkt. Teraz rocznie kupujemy około 5 tysięcy ton odlewów, gdy uruchomimy odlewnię, będziemy mieli większą kontrolę nad naszymi kosztami - mówi Jakub Kowalski, dyrektor FON - SKB.

Budowa odlewni to także duże korzyści dla miasta. - Wzrost konkurencyjności i wzbogacenie oferty firmy daje miejsca pracy, a budżety rodzinne są wydawane lokalnie. Aktywujemy 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej, dla miasta to również wyższy podatek od nieruchomości - mówi Krzysztof Żurawski z FON SKB.

W samej odlewni pracę znajdzie około 80 osób, ale zatrudnienie będzie rosło wraz ze wzrostem produkcji. Firma będzie potrzebowała przede wszystkim pracowników produkcji, część z nich będzie wymagała przeszkolenia i przyuczenia do zawodu. Co najważniejsze, zastosowanie automatyzacji procesów pozwala na zatrudnianie pracowników niekoniecznie z branży. Wzrost zatrudnienia obejmie też dział obróbki i montażu.
- Nasze wewnętrzne potrzeby to jedynie ok. 40-50 procent możliwości produkcyjnych odlewni. Zatrudnienie będzie zależało od dodatkowych zamówień. Potrzebujemy solidnych i sumiennych pracowników, nie tylko mężczyzn. Zakład będzie także przystosowany do pracy osób niepełnosprawnych - mówi Jakub Kowalski - dyrektor FON-SKB.

Od kiedy ruszy produkcja?
Budowa odlewni rozpoczęła się na początku roku, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. Firma ma już wybranych dostawców głównych elementów odlewni, instalacje maszyn rozpoczną się w sierpniu i będą trwały do połowy grudnia.
Zatrudnienie rozpocznie się odpowiednio wcześniej, na około trzy miesiące przed uruchomieniem produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto