Radni z Piotrkowa oddadzą miasto w opiekę Matki Bożej?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie podejmą piotrkowscy radni w nowej kadencji, będzie rozstrzygnięcie, czy zawierzyć (oddać w opiekę) miasto Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. Niektórzy rajcy, a nawet przedstawiciele duchowieństwa nie kryją konsternacji projektem „stanowiska” w tej sprawie.
 Dariusz Śmigielski

„Prezydent miasta oraz rada miasta świadomi bogactwa duchowego i kultu maryjnego, który przez wieki był obecny w Piotrkowie Trybunalskim pragną w sposób szczególny związać miasto z Najświętszą Maryją Panną, Królową Polski” i „Wsłuchując się w głos ruchów i wspólnot katolickich działających na terenie naszego miasta chcemy zawierzyć wszystkie sprawy Piotrkowa Trybunalskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny” - nad takiej treści „stanowiskiem” głosować będą na środowej sesji piotrkowscy radni.

Autorem projektu jest Marian Błaszczyński, przewodniczący rady z prezydenckiego ugrupowania „Razem dla Piotrkowa”. Chcieliśmy dowiedzieć się, co „autor miał na myśli”, bo pisemne uzasadnienie, jakie dołączył do projektu (o tym, że Piotrków jest od setek lat związany z kultem maryjnym, a maryjne wizerunki otaczane są czcią w kościołach) niewiele wyjaśnia. Niestety, przewodniczący Błaszczyński nie odbierał telefonu, a radni będący jego najbliższymi współpracownikami, nie byli chętni do rozmowy - Mariusz Staszek stwierdził, że nie ma czasu, a Rafał Czajka, że „ nie słyszał o tym projekcie, nie miał okazji zapoznać się z nim”.

Z projektem miała już okazję zapoznać się radna Marlena Wężyk Głowacka (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska).

- Jestem zszokowana, że rada ma podejmować takie stanowisko. Rozumiem, że to tylko ukłon w stronę kościelnego elektoratu ugrupowania pana prezydenta, bo co ono wnosi, co zmieni w życiu mieszkańców?

- pyta radna dodając, że sama jest katoliczką, ale wiarę pozostawia w sferze prywatnej i jest przeciwniczką przenoszenia jej na grunt polityki. Na sesji zamierza dopytać - w głos jakich „ruchów i wspólnot” wsłuchiwał się przewodniczący i jaki procent społeczeństwa miasta one reprezentują.

Poświęcono krzyż misyjny na placu budowy nowego kościoła w Piotrkowie

Skonsternowany jest także Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, która wraz z uroczystą koronacją została patronką miasta.

- Piotrków został już zawierzony, czyli oddany w szczególną opiekę Matce Bożej Piotrkowskiej, a Matka Boża to Matka Boża, niezależnie od tego w jakim wizerunku

- mówi.

Zdaniem prof. Jacka Wodza, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego, problemem nie jest mieszanie się spraw boskich ze świeckimi.

- Obawiałbym się raczej, że sami wnioskodawcy ważną dla siebie ideę mogą narazić na drwinę, na niepoważne potraktowanie

- komentuje.

Jeśli radni przyjmą „stanowisko”, to 8 grudnia w kościele NSJ miasto zostanie oddane w opiekę Matki Bożej poprzez odczytanie Aktu Zawierzenia.

Zawierzanie miast, czy powiatów siłom wyższym nie jest nowością. W marcu 2016 r. radni powiatu tomaszowskiego przyjęli stanowisko w sprawie Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski powiatu tomaszowskiego. Podobne stanowisko w marcu ub. roku przyjęli radni powiatu opoczyńskiego. Patronem Bełchatowa jest św. Jan Paweł II. Z kolei w lutym ub. roku spółka Energa została oddana w opiekę Opatrzności Bożej w kościele w Gdańsku.

Wideo

Aleksandra Tyczyńska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

28.11.2018, 15:40

Dziękujemy, Panie M. Błaszczyński. W imię Maryi!

28.11.2018, 09:33

Remontować ulice, zadbać o nowoczesną komunikację miejską, odbudować domy - bo w niektórych miejscach miasto wygląda jakby wczoraj skończyła się wojna - tym m.in. powinni zajmować się radni. Przewodniczący Błaszczyński niech nie robi z Piotrkowa małego Watykanu czy innego Lichenia. Mieszkańcy Piotrkowa w większości są wykształceni, niewielu ma rozumy otumanione zabobonem i niewielu wierzy w te kościelne bajki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ludzie wierzący niech praktykują swoje religie w miejscach do tego wyznaczonych - nie w urzędach państwowych! Wprowadzanie religii do instytucji państwowych, neutralnych światopoglądowo to karygodna patologia. Nie dla średniowiecza w nowoczesnym Piotrkowie!!!

27.11.2018, 16:38

po wypłatę do maryśki !

27.11.2018, 13:11

Boga nigdy w życiu za wiele. Dziękuję panie Błaszczyński.

27.11.2018, 08:37

W końcu sprawa najwyższej wagi. Dobrze że już nie mieszkam w tym obrębie, tak samo jak większość młodych ludzi. Poleciłbym radnym spojrzenie na statystyki mieszkańców w ostatnich latach i zastanowić się czy aby warto skupiać się tylko na 1 grupie wyborców, bo mają coraz większe szanse dożyć czasow kiedy Piotrków utraci prawa miejskie.

27.11.2018, 07:31

O i Tomaszów na ktory tak często sie powolywaly rozne strony w kampanii podobno dobrze się rozwija ... wiec prawdopodobnie zawierzenie pomogło. Nic nie tracimy a kto wie może będzie lepiej.

27.11.2018, 07:07

Błaszczyński lekarz...sądziłem, że z racji wykształcenia jest bardziej laicki od innych ale tym pomysłem prześcignie nawet idiotyzmy byłego ministra Antoniego Walecznego

27.11.2018, 02:19

Ja pier..,,,.dole!!!! Toz to jakas masakra!!! Czy ci ludzie sa powazni?! Zawierzyc miasto jakiemus tam wytworowi wyobrazni??! Co to ma zmienic? Lizanie d..py kosciolowi czy pisowskiemu ludowi? Co to ku...rwa ma byc za akcja??!! Gdzie my zyjemy??!!! Znowu pol swiata bedzie mialo polewe!!!! Ale idiotow nie sieja, sami sie rodza!!

27.11.2018, 01:20

BTW Piotrkowianie wybrali Chojniaka i jego świtę,więc wszystko jest jak powinno być.Trzeba pakować manatki,bo tutaj można tylko do kościoła iść albo na cmentarz.No ewentualnie na halę.
Teraz jeszcze zdrajca Błaszczyński chce przekazać miasto jakiejś mitologicznej Żydówce.Pozdro.

27.11.2018, 01:09

Jeszcze w opieke Jezusika,Allaha,Budde,Jahwe i innych.

27.11.2018, 00:44

Kato debile z Piotrkowa

27.11.2018, 00:33

pytanie do Aleksy:

A kim jest ten vice przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa z I kadencji 90-93 na, ten na 100 %. ? Skąd młodsi piotrkowianie mieliby to wiedzieć?

26.11.2018, 23:02

Wymienic przewodniczcego rady na pana. Gajde

26.11.2018, 22:33

Jeśli rządzącym brak kompetencji - to co im pozostaje. Tylko się modlić, niech Siła Wyższa za nich wszystko załatwi

26.11.2018, 22:25

Za robotę się brać pajace a nie wymyślać

26.11.2018, 22:08

Pan radny otrzymal pocalunek smierci od dziekana 'Tworkowskiego i pisu

26.11.2018, 21:21

To jest robota pisu zeby doszli do wladzy w piotrkowie czy Blaszczynski tego nierozumie?

26.11.2018, 20:40

Dziekan piotrkowski Stanislaw Nowacki oraz Jacek Tworkowski wymyslili ta haniebna decyzje dla Piotrkowa

26.11.2018, 19:41

I zostaną umorzone milionowe długi miasta i problem dziurawych ulic się sam rozwiąże i diet a przy,ewidnuczacy pójdzie do nieba.

26.11.2018, 18:21

Brawo ,tylko pod płaszczem Maryi jesteśmy bezpieczni.Gratuluję.Zło zawsze jest głosne i rozkrzyczane.

26.11.2018, 16:46

proszę by radni IDIOCI oddali swoje diety w opiekę matce Bożej...
ona będzie wiedziała, gdzie te pieniądze mądrze ulokować 😃
poza tym pieniądze bierzemy za pracę...
skoro matka boska ma opiekować się waszym miastem
oddajcie jej nie tylko HONORY ale też kasę
OSZOŁOMY

26.11.2018, 16:17

.....a więc ze spokojem o przyszłość miasta możemy odesłać zarówno prezydenta, radę miasta jak i wszystkich innych kretynów do przysłowiowego lamusa. Ta częstochowska poradzi sobie z zarzadzaniem miasta bez ich udziału :)

26.11.2018, 15:37

Jeśli radni oddadzą miasto to znaczy, że są ludźmi niewierzącymi we własne siły, więc powinni oddać mandaty.

26.11.2018, 15:34

Głosowaliście na Mariana B. to macie. Od 24 lat w radzie miasta i wszystko co robi, robi na pokaz. Ciekawe co na to ks. dziekan z kościóła pw. św. Jakuba? A może widoczny na załączonym zdjęciu Marian.B. z rączkami złożonymi do pacieża w tymże kościele w dniu wizyty marszałka sejmu, wzruszył serce ks. dziekana? Ciekawe jak zachowają się czterej radni PiS którzy nie przystąpili do koalicji z grupą trzymającą włądzę w mieście podczas II sesji rady miasta? Obawiam się, że:
1. Nie wzięcie udziału w głosowaniu przez czterech radnych z Klubu PiS, da Marianowi B. pretekst do napiętnowania ich przed hierarchami kościoła w Piotrkowie jako "niepokornych" radnych, którzy odmówili przystąpienia do koalicji z radnymi KO. Platforma.Nowoczesna, SLD i PSL jak to zrobili radni z Razem dla K.Chojniaka w tym Marian.B. bo i tak, sympatycy Chojniaka, rozgłaszają po mieście nieprawdę jak również na lokalnych forach internetowych, że ta "czwórka" jest w koalicji z KO.Platforma.Nowoczesna, a jest zupełnie odwrotnie. KO.Nowoczesna nie ma klubu radnych i nie wstąpiła do klubu radnych PiS. To dwie panie radne Wiesława O. i Halina M. zdradziły PiS. Panie Wiesława Olejnik w 2010 r. kandydowała do rady miasta z listy Razem dla Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka, uzyskując zaledwie 229 głosów wyborców. Czuję się oszukany przez Wiesławę Olejnik, która zapewniała, że albo cała "siódemka" radnych PiS wchodzi w koalicję z Chojniakiem albo nikt. Były ustalenia, że tylko radni od Chojniaka w liczbie 9 i radni PiS w liczbie 7, razem 16, utworzą silną koalicję w radzie miasta, ale p. Marianowi B. jak widać nie było po drodze ze wszystkimi radnymi PiS. Wybrał zatem koalicjantów onpoglądach lewicowych i dwie radne z PiS. Pani Wiesława.O. przed piątkową sesją rady miasta przebywała razem z radną Haliną M. w p. 109 urzędu miasta razem z pozostałymi koalicjantami, i odmówiła wstąpienia do dopiero co utworzonego klubu radnych PiS. Taka jest prawda.
2. Zagłosowanie przez czterech radnych z Klubu PiS przeciwko zawierzeniu, spowoduje podobny skutek jak nie wzięcie udziału w głosowaniu.
Reasumując: Tak źle i tak niedobrze.

26.11.2018, 14:53

Dlaczego akurat "matce boskiej", jest przecież tak wielu innych bohaterów książkowych idealnie pasujących do tego zadania?