Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. patrona szkoły w Ręcznie

kw
Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. wykreślenia patrona szkoły w Ręcznie
Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. wykreślenia patrona szkoły w Ręcznie mat. SP w Ręcznie
Radny Oskar Kuliński zaapelował do wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau o zmianę decyzji ws. skreślenia - w ramach dekomunizacji - patrona szkoły w Ręcznie.

Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. patrona Szkoły Podstawowej w Ręcznie

"Z wielkim zdziwieniem, a wręcz szokiem odebrałem z mieszkańcami odebrałem wiadomość o Pana decyzji odebrania patrona Szkole Podstawowej w Ręcznie (...) Każdy region ma swoją historię i bohaterów. Jednym z nich jest niewątpliwie osoba Piotra Szymanka, którego zasługi dla społeczeństwa Gminy Ręczno i Ziemi Piotrkowskiej są bezcenne (...) Jako radny powiatu reprezentujący także mieszkańców gminy Ręczno czuję się zobowiązany zaapelować do Pana o cofnięcie tej kuriozalnej decyzji i stanięcie po stronie ludzi i prawdy historycznej, gdyż Wojewoda powinien łączyć a nie dzielić" - to fragmenty stanowiska i jednocześnie pisma radnego Oskara Kulińskiego do wojewody łódzkiego, Zbigniewa Rau ws. skreślenia patrona SP w Ręcznie.

Chodzi o zarządzenie zastępcze wojewody, które pozbawia tę placówkę, a także kilka innych w Łodzi i województwie, dotychczasowych patronów, bez wskazywania nowych. Wojewoda uznał, że podlegają one pod ustawę dekomunizacyjną, bo upamiętniają osoby lub formacje wojskowe, które propagowały komunizm.

W Ręcznie decyzja wojewody wywołała duże zdziwienie, a teraz w obronie patrona, którego imię szkole nadano w 1980 roku, stanął radny Kuliński. W galerii przedstawiamy jego pismo do wojewody oraz zdjęcia z uroczystości nadania szkole imienia Piotra Szymanka.

O patronie SP w Ręcznie:

Piotr Szymanek urodził się 06 lutego 1895r. w Bąkowej Górze, pochodził z chłopskiej rodziny. Szkołę powszechną ukonczył w Bakowej Górze, następnie rozpoczął pracę w warsztacie ślusarsko – mechanicznym w Częstochowie, jednocześnie dokształcając się na kursach wieczorowych. W 1912r. wyjechał do Warszawy, gdzie podjął pracę w handlu. W 1916r. zostaje aresztowany i wywieziony do Nadrenii jako więzień. Rok później ucieka z więzienia i podejmuje pracę jako monter w Hanowerze.

W 1918r. powraca do rodzinnej wsi. Od tego okresu rozpoczyna się działalność polityczna Piotra Szymanka. Wstępuje do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie", organizuje w Bąkowej Górze Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Ludowej. W 1920r. organizuje w Bąkowej Górze Związek Młodzieży Wiejskiej.

W 1926r. przeprowadza się wraz z rodziną do Ręczna, zostaje sekretarzem Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomsku a następnie w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie II wojny światowej działał w Ruchu Oporu, w Batalionach Chłopskich.

W 1944r. zostaje prezesem Zarządu Powiatowego Stronnictwa Ludowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. W 1944r. zostaje przewodniczącym konspiracyjnej Powiatowej Rady Narodowej w Piotrkowie Tryb. Po zakończeniu II Wojny Światowej zostaje wiceprezesem a następnie prezesem Zarządu Wojewódzkiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi, wiceprezesem Naczelnego Komitetu Stronnictwa Ludowego oraz posłem Krajowej Rady Narodowej.

W 1947r. zostaje wybrany posłem na sejm i wojewodą łódzkim.

0d 1951r. z powodu szykan politycznych zostaje usunięty z życia publicznego i politycznego. Do 1956r. przebywa w Ręcznie, prowadzi gospodarstwo rolne. W 1956r. ponownie zostaje wybrany prezesem Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Łodzi, a w 1957 posłem na Sejm i przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi.

Zmarł tragicznie 18 sierpnia 1975r.

Piotr Szymanek za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim, oraz innymi odznaczeniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto