Prof

Prof. Stefan Lelental, karnista z Uniwersytetu Łódzkiego (© Krzysztof Szymczak
)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z prof. Stefanem Lelentalem, karnistą z Uniwersytetu Łódzkiego, o zaniedbaniach w sprawie dzieciobójcy z Piotrkowa rozmawia Aleksandra Tyczyńska.

Rzecznik praw dziecka i poseł Domaracki alarmują, że pedofil i seryjny dzieciobójca, Mariusz Trynkiewicz, jest wciąż niebezpieczny, a niedługo wyjdzie na wolność. Domagają się od wymiaru sprawiedliwości "działań zaradczych". Można faktycznie jeszcze coś zrobić?


Politycy reagują koniunkturalnie, a nie tak powinno kształtować się prawo karne. W przypadku Trynkiewicza nie można już nic zrobić. Na to był czas prawie 25 lat temu. Po odbyciu kary wyjdzie, jako wolny człowiek, który w świetle prawa spłacił dług wobec społeczeństwa.

Kiedy - pana zdaniem - był na to czas, Trynkiewicz dostał karę śmierci, a po jej zniesieniu, zanim wprowadzono dożywocie, była możliwość zamiany stryczka tylko na 25 lat więzienia.


Wobec szczególnie niebezpiecznych przestępców prawo karne powinno być stabilne, a nadal tak nie jest. Państwo wydało miliony na bransoletki, z którymi jeżdżą głównie rowerzyści skazani za jazdę po pijanemu. Można było zabezpieczyć społeczeństwo przed Trynkiewiczem, ale 25 lat temu, choćby uznając go za niepoczytalnego i dożywotnio umieszczając w zakładzie zamkniętym.


Zamiast tego zdecydowano poddać go resocjalizacji.


Jakiej resocjalizacji, skoro skupiano się chyba głównie na chronieniu go przed innymi więźniami.


Teraz mówi się o możliwości jego przedterminowego zwolnienia, co dałoby możliwość ścisłego dozoru kuratora.


Nie sądzę, by ktoś na to poszedł. By zwolnić warunkowo, rokowania co do powrotu do przestępstwa nie mogą być negatywne. Jeśli są, nie ma mowy o warunkowym.

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

dla kogo zamknięta?
jest pan w duży błędzie Ta sprawa dla mieszkańców Piotrkowa na pewno nie jest zamknieta! zbyt się boimy o swoje dzieci ,żeby o zapomnieć o tym ,że bestia jest na wolności.

Radiator (gość)

Niemożliwe, żeby to się miało tak skończyć.On spłaci dług wobec społeczeństwa????!!!! Nawet swoją śmiercią nie spłaciłby czterech młodych żyć!!!!!

sklave

Resocjalizacja Trynkiewicza dobiega końca i zasadnym byłoby
umieszczenie go razem z innym więźniami w jednej celi.
Gdzie jak gdzie ale w więzieniu jest możliwość całodobowej
kontroli więźnia a co zatem idzie możliwość sprawdzenia efektów resocjalizacji.
Przecież prawo tego nie zabrania. W wyroku nie ma zagwarantowanej luksusowej izolatki!!!
Skoro prawo jest bezsilne a państwo zamierza go nadal chronić
ba zapewnić mu godziwe wręcz luksusowe warunki życia być może nawet za granicą
To opublikujcie jego aktualne zdjęcie.
Paparazzi do dzieła.
sklave.manifo.com/