Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci przebierają w kierunkach. Jakie kierunki będą najpopularniejsze w tym roku?

Kamil Haładaj, kr, emd, daga
Studenci piotrkowskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w trakcie tegorocznych juwenaliów
Studenci piotrkowskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w trakcie tegorocznych juwenaliów Dariusz Śmigielski
W Piotrkowie na topie filologie i pedagogika. Fizjoterapia hitem rekrutacji w Bełchatowie. W Tomaszowie rusza zaoczne leśnictwo

Niespełna miesiąc upłynął od rozpoczęcia naboru do szkół wyższych. Poszczególne uczelnie już wiedzą, które kierunki mogą być w tym roku hitem.
Na Uniwersytecie Huma-nistyczno-Przyrodniczym w Piotrkowie nabór prowadzony jest na dziewięciu kierunkach - bezpieczeństwie narodowym, ekonomii, filologii polskiej i angielskiej, historii, pedagogice, socjologii, zarządzaniu i stosunkach międzynarodowych. Powodzeniem cieszą się filologie obce, na które wyczerpano już połowę limitu oraz kierunek bezpieczeństwo narodowe ze specjalnością zarządzanie kryzysowe (już zarejestrowało się 36 kandydatów, miejsc ma być 90). Tradycyjnie spore wzięcie ma pedagogika. Uczelnia przygotowuje miejsce dla 150 osób, na kierunek zarejestrowało się 70 chętnych.
- W porównaniu do ubiegłego roku można zaobserwować 7 proc. tendencję spadkową - mówi Ryszard Biskup, rzecznik prasowy UJK w Kielcach. - Jest to spowodowane niżem demograficznym.

Mechatronika i bezpieczeństwo wewnętrzne to dwa nowe kierunki, którym kusi Wyższa Szkoła Handlowa im. Króla Stefana Batorego w Piotrkowie Tryb. - Nie ma ich w swej ofercie żadna inna piotrkowska placówka, stąd może duże zainteresowanie mechatroniką - zdradza Małgorzata Ladocha z dziekanatu uczelni. - Z kolei kończąc naukę na bezpieczeństwie wewnętrznym, student będzie mógł szukać zatrudnienia m.in. w policji, straży pożarnej, jednostkach administracji.

Piotrkowska filia Wyższej Szkoły Kupieckiej prowadzi rekrutację na zarządzanie i administrację. - W tej chwili wpływają pierwsze podania, później spodziewamy się ich więcej - mówi Wioletta Lec z piotrkowskiego oddziału szkoły.

Z kolei w Bełchatowie hitem tegorocznego naboru w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania jest fizjoterapia. Oprócz niej studenci mogą wybrać zarządzanie, pedagogikę, administrację, logistykę, informatykę i kulturoznawstwo.

Uczelnia w Bełchatowie otwiera Wydział Zamiejscowy, a to oznacza, że na dobre zamierza rozgościć się w mieście.
- Myślę, że dzięki temu doczekamy się wkrótce uruchomienia studiów dziennych - mówi prof. Jan Antoszkiewicz, dziekan wydziału zarządzania SWSPiZ w Łodzi, który był jednym z sygnatariuszy podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Wydziału Zamiejscowego w Bełchatowie.

Nowościami kusi też przyszłych studentów tomaszowska filia Uniwersytetu Łódzkiego. Tam można już starać się o indeksy na dwóch nowych kierunkach. Od października studenci rozpoczną naukę w podyplomowym Studium Administracji Publicznej i na Leśnictwie, które uruchamia także w tryb zaoczny.
- Wiele osób pracujących, a zainteresowanych nauką na Leśnictwie nie mogło podjąć studiów stacjonarnych - mówi Katarzyna Pająk, samodzielny referent dziekanatu tomaszowskiej filii. - Dzwoniło do nas również wiele osób pytając o możliwość nauki w Studium Administracji. Kierownictwo uczelni postanowiło wyjść chętnym naprzeciw.

Nauka w studium trwać będzie rok w systemie zaocznym. O indeks mogą starać się absolwenci studiów wyższych licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Rekrutacja do Studium potrwa do 4 lipca. Z kolei na Leśnictwo termin przyjęć upłynie 29 lipca. Tam nauka rozpocznie się we wrześniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto