Studia z gwarancją zatrudnienia

Artykuł sponsorowany
Na terenie campusu WSIU znajdują się m.in. akademik i basen
Na terenie campusu WSIU znajdują się m.in. akademik i basen
Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi (WSIU), jest jedną z największych uczelni informatycznych działających w regionie łódzkim i kujawsko-pomorskim. Od 1997 roku uczelnia wykształciła kilkanaście tysięcy studentów, także w oddziałach zamiejscowych w Bydgoszczy, Włocławku i Opatówku.

Kierunek rozwoju
Uczelnia od samego początku postawiła sobie za cel przygotowanie takich kierunków studiów oraz specjalności, które pozwolą absolwentom na swobodne poruszanie się na rynku pracy. Współpraca z firmami i liderami z branży pozwoliły wypracować program studiów tak, by wykształcić absolwentów spełniających oczekiwania pracodawców.

Działający przy WSIU Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości umożliwia absolwentom otwarcie pierwszej firmy.
Uczelnia i pracodawcy są zgodni, że jednym z czynników, które pozwalają odnieść sukces w branży informatycznej, jest dzisiaj znajomość minimum jednego języka obcego w stopniu B2/C1, co przekłada się na lepsze warunki finansowe i inne benefity, jak możliwość kontraktów zagranicznych. Nierzadko język obcy jest pierwszym elementem rekrutacji weryfikującym szanse kandydata do podjęcia pracy jeszcze przed sprawdzeniem wiedzy z zakresu informatyki.

Ważnym elementem edukacji przyszłego specjalisty rynku IT i ID jest matematyka. Programiści i analitycy to osoby, które opierają swoje działania zawodowe na złożonych algorytmach, a rozumowanie analityczne warunkuje bezpośredni efekt ich trudnej pracy.

Istotne jest również rozwijanie u młodych osób zdolności komunikacyjnych oraz motywowanie ich do kreatywnego i twórczego rozwiązywania zadań, z którymi mają do czynienia, nie tylko podczas pracy na uczelni.

Poza umiejętnościami technicznymi, pożądanymi cechami są kompetencje interpersonalne, takie jak: umiejętność współpracy w zespole, asertywność oraz umiejętność podtrzymywania relacji.

Co istotne, zaangażowanie w efektywne kształcenie specjalistów branży IT i ID przenosi się również na płaszczyznę urzędów i władz regionalnych, które swoim programem wspierają ten sektor, upatrując w nim szansę na rozwój całego regionu. Za potwierdzenie niech posłuży komentarz Krzysztofa Inglota, pełnomocnika zarządu Work Service S.A. z artykułu, jaki się ukazał w dniu 13 maja br.: "Średni deficyt informatyków i programistów sięga w tym roku 34 proc., a zarobki oferowane na start kariery nawet dwukrotnie przekraczają te, na które można liczyć w pozostałych branżach. Duże zapotrzebowanie dotyczy też fachowców z sektora motoryzacyjnego i nowych technologii".

Wyposażeni w taką kompleksową wiedzę i umiejętności studenci opuszczają mury Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi.

Uczelnia nie zwalnia tempa

W tym roku ważnym wydarzeniem dla Uczelni było nawiązanie współpracy z firmą ESKO i utworzenie pierwszej w Polsce sali dedykowanej technologii ESKO, w której to powstaje 9 na 10 opakowań na całym świecie.

WSIU jest także jedyną niepubliczną uczelnią należącą do Klastra Gier GAMEDEV. Osoby zainteresowane tematyką gier mogą zapisać się na specjalne zajęcia. W tym roku 11 kwietnia w WSIU, pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, odbyła się pierwsza edycja imprezy Dzień IT (Information Technology) i ID (Image Design). Impreza pokazała potencjał branży oraz jej oczekiwania względem absolwentów i obecnych studentów kierunków informatycznych. Wielu z nich już w trakcie nauki podejmuje współpracę z firmami, a po odebraniu dyplomu z sukcesem kontynuuje w nich swoją karierę zawodową, uzyskując bardzo dobre warunki zatrudnienia i stabilną pracę. Zarobki w branży IT i ID należą do jednych z wyższych zarobków na rynku (nie tylko polskim), a ponad połowa ofert pracy dedykowana jest programistom.

Podczas pierwszej edycji Dni IT i ID, uczelnia gościła 18 firm, które przedstawiły różne oblicza rynku oraz kilkaset ofert pracy dedykowanych informatykom i grafikom. Odwiedzający mogli przetestować 6 drukarek 3D oraz wirtualne okulary - Oculus Rift.
W tym roku przy uczelni otworzył się także pierwszy profesjonalny Klub Triathlonowy PROTRI.

Bogata infrastruktura

WSIU jako jedyna uczelnia w regionie posiada swój campus, na którym znajduje się akademik, Ośrodek Sportu i Rekreacji "Angelica" z parkiem wodnym, halą sportową i siłownią oraz zaplecze dydaktyczne - Centrum Kosmetologii i Centrum Fizjoterapii.

Unikatowi specjaliści

Podczas Dni IT i ID, 11 kwietnia br., miało miejsce przełomowe wydarzenie dla Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności oraz dla branży ID - do użytku została oddana pierwsza i jedyna w Polsce sala dedykowana technologii ESKO, wyposażona w kilkanaście nowoczesnych stanowisk komputerowych.

Technologia ESKO dotyczy przygotowania oprogramowania dla druku fleksograficznego. W oparciu o to rozwiązanie projektowanych jest dziewięć na dziesięć opakowań na świecie. Brak specjalistów w tej wąskiej dziedzinie powoduje poważną lukę na rynku pracy.

Pożądane kwalifikacje będą mogli zdobywać studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności, co oznacza, że po studiach bez problemu znajdą pracę nie tylko w kraju, ale również za granicą.

W ostatnim czasie branża opakowaniowa w Polsce przeżywa swój rozkwit. Z roku na rok wzrasta zużycie opakowań, a sektor odnotowuje szybsze tempo rozwoju niż nasza gospodarka. Szczególny udział w tym procesie mają usługi związane z drukiem fleksograficznym etykiet, opakowań i tektury - ich projektowaniem oraz produkcją. Połowa przygotowalni i drukarni fleksograficznych w naszym kraju opiera swoją produkcję na rozwiązaniach software'owych oraz hardware'owych ESKO.

Otwarcie pracowni zapoczątkuje już w tym roku cykl zajęć dla studentów, które będą oparte na oprogramowaniu ESKO, a docelowo otwarcie Akademii ESKO na terenie Uczelni.

Projektowania etykiet będzie można się uczyć na kierunku Artystyczna Grafika Komputerowa. Pieczę nad oprogramowaniem oraz jego wykorzystaniem w praktyce sprawuje bezpośrednio belgijska firma ESKO. Nasi wykładowcy i studenci mogą do woli korzystać z wiedzy teoretycznej oraz w praktyce wypróbowywać działanie dostarczanych rozwiązań.

W semestrze zimowym Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności podpisała porozumienia z firmami ESKO oraz REGANTA - liderami branży druku.

Korzystanie z narzędzi i technologii dostarczanych przez partnerów jest gwarantem jakości, powtarzalności i stabilności produkcji. Niektóre z rozwiązań takie, jak np. program graficzny ArtPro lub technologia druku HDFlexo są od lat synonimami ponadstandardowych możliwości.

Władze uczelni wierzą, że współpraca zaowocuje wykształceniem w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności najlepiej wykwalifikowanych specjalistów, gotowych do pracy z nowoczesnymi technikami przygotowania i drukowania.

Możliwość poznania rozwiązań programowania, które są powszechnie wykorzystywane w firmach branży opakowań, powinno być gwarantem łatwiejszego i lepszego startu w karierze zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto