Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stwórzcie z nami Alfabet Piotrkowski. Oto pierwsze propozycje

Karolina Wojna

Browar Braulińskiego, jedna z charakterystycznych budowli Piotrkowa


Browar Braulińskiego, jedna z charakterystycznych budowli Piotrkowa
 Dariusz Śmigielski
B jak Bełzatka, E jak Europa, T jak Tepees, Z jak zamek królewski. Dziękujemy za pierwsze hasła i zapraszamy do naszej zabawy - tworzenia Alfabetu Piotrkowskiego
.

Tworzenie Alfabetu Piotrkowskiego wciąga. Jedno hasło pociąga kolejne, jedna literka wywołuje szereg skojarzeń - nagle okazuje się, że praktycznie każde miejsce ma swoją historię, którą warto zapamiętać i umieścić pod daną literką.


Liczymy, że Państwu, tak jak nam, nasza wspólna zabawa w tworzenie niepowtarzalnego Alfabetu Piotrkowskiego sprawi wiele niekłamanej przyjemności z odkrywania na nowo pewnych miejsc, rzeczy i osób związanych z miastem i regionem.


Pierwsze hasła od Państwa już dostaliśmy, czekamy na kolejne. Dzisiaj publikujemy też swoje propozycje. 


Skoro to początek, to zgodnie z porządkiem alfabetu, zaczynamy od A.


A jak amfiteatr miejski. Ten w dzisiejszym kształcie istnieje od 1979 roku. Powstał w ramach przygotowań do Dożynek Centralnych.


- To był dar miasta Warszawy, kosztował nas 2 miliony złotych, wykonało go przedsiębiorstwo inżynieryjne z Warszawy za darmo - mówi Antoni Sokalski, ówczesny prezydent Piotrkowa. 


Budowa amfiteatru, tak jak wszystko przed dożynkami w 1979 roku, poszła błyskawicznie. Wykonawca z pracami uwinął się w ciągu zaledwie kilku miesięcy, zaczynając od wiosny, a kończąc latem przed samymi dożynkami. 


Zbigniew Podlewski, wtedy zastępca Sokalskiego, nie pamięta już, jaka impreza otwierała przebudowany amfiteatr.


- Ale na pewno to było coś związane z dożynkami centralnymi - wspomina.


Później amfiteatr kojarzył się już nie tylko z ważnymi uroczystościami miejsko-partyjnymi, ale przede wszystkim z zabawą. Na scenie amfiteatru występowały zespoły biesiadne, artyści reprezentujący kultury tworzące historię Piotrkowa, teatry dziecięce, czy największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Bajm, Kult, Róże Europy.

O pamiętny koncert Kazika, np. jeżdżąc do niego do domu, zabiegała wtedy grupa młodych piotrkowian, do której należał m.in. Tomasz Sokalski.


Od początku lat 80. ubiegłego wieku amfiteatr stał się głównym punktem corocznej wiosny żaków. Na koncerty tłumnie przychodzili wtedy piotrkowscy licealiści, dziś rodzice obecnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wtedy częściej, dziś już rzadziej, ale piotrkowski amfiteatr ciągle bywa nazywany ,,jajem". Nazwa pochodzi od starego obiektu, który był dokładnie w kształcie jaja. Spełniał swoje zadania, ale w znacznie skromniejszym zakresie, m.in. scena nie była zadaszona, nie było garderoby.


Pod A w naszym alfabecie nie może też zabraknąć Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. AZP, jako filia Aeroklubu Łódzkiego, istnieje od 1960. Początki piotrkowskiego lotniska, które powstało na dawnym terenie wyścigów konnych, sięgają 1913 roku.


Lotnisko w obecnym charakterze istnieje od 1959 roku. Od początku odbywały się tu szkoleniowe obozy szybowcowe i spadochronowe. Dziś przy AZP działa Strefa Zrzutu Pete Skydive.
Po A jest B, a Piotrkowie naturalnym skojarzeniem z tą literą jest browarnictwo, w naszym alfabecie utożsamiane z nazwiskiem Braulińskiego.


Browar Braulińskiego to historia budynku, który najpierw był własnością rodziny Spanów. Bracia Andrzej i Ksawery Franciszek Spanowie, którzy browar kupili od dominikanów, szybko rozsławili tę gałąź przemysłu i tradycji w Piotrkowie. Budynek przy ul. Wojska Polskiego (wtedy Bykowskiej) z dobudowanym budynkiem teatru do dziś należy do bardziej charakterystycznych w mieście. Z końcem XIX wieku współudziałowcem a potem właścicielem przedsiębiorstwa został Franciszek Brauliński, zięć Franciszka Ksawerego Spana. Jako właściciel z początkiem XX wiek Brauliński rozbudował zakład, unowocześnił technologię i rozsławił walory piotrkowskiego piwa. Do stopniowego upadku firmy przyczyniły się obie wojny, dziś browar Braulińskiego to piękna karta historii piotrkowskiego browarnictwa.


Po B jak Browar musi być C jak Cornelius...


Akcję tworzenia Alfabetu Piotrkowskiego rozpoczęliśmy tydzień temu. Razem z Państwem chcemy stworzyć nietypowe kompendium wiedzy o Piotrkowie i regionie. Wiedzy niekoniecznie encyklopedycznej, bo naszym Alfabetem chcemy przypomnieć znaczenie wielu słów już zapomnianych, a nierozerwalnie związanych z miastem i regionem.


Liczymy na Państwa pomysły - każde wsparte kilkoma zdaniami wyjaśnienia - a także w przypadku zgłaszanych miejsc zdjęcia z Państwa albumów. Te opublikujemy na portalu piotrkow.naszemiasto.pl, gdzie będziemy aktualizować listę haseł. Swoje propozycje prosimy kierować telefonicznie (tel. 649 55 53, 649 50 26), a także na adres redakcji (ul. Słowackiego 16, 97 300 Piotrków) i adres mailowy [email protected].


Na nasze zaproszenie do udziału w tworzeniu Alfabetu już odpowiedziały Centrum Informacji Turystycznej, które jest partnerem naszej zabawy, piotrkowski oddział PTTK czy Muzeum w Piotrkowie.


Dziś niektóre z haseł zaproponowanych przez CIT:

A jak amfiteatr, AZP, areszt 

B jak bombki, Byki, Bugaj, Biblioteka 800, Bełzatka, Biesiada Trybunalska, bramy miejskie

C jak Cerkiew, Cornelius, cyklodrom, Concordia, cechy rzemiosł 

D jak Dożynki Centralne, Dunin Piotr, Dom Rolnika
E jak EP, Europa, EPI
F jak Fara, Feniks, Fakiry

G jak getto, gra miejska

H jak Hala Targowa, "Hortensja", Hawana
I jak Interakcje
J jak Jałowiec, jezuici

K jak Kara, Kaczy Dołek, Krakówka, Krzywda, kubanka
L jak lotnisko, lodowisko

Ł jak Łaźnie Piwne

M jak Masa Krytyczna, mniejszości wyznaniowe, mury miejskie, Muzeum, Manufaktura Piotrkowska, Madonny Piotrkowskie
N jak nekropolie, Nadzieja

O jak ogród botaniczny, ODA

P jak piłka ręczna, planetarium, Piotrkovia

R jak Rynek Trybunalski, Rubinowa Hortensja, Rol-Szansa

S jak Słoneczko, Strawa, szczypiorniści, Sigmatex
T jak Trybunały Kabaretowe, Trakt Wielu Kultur
U jak UJK, Ulen&Company
W jak wieża ciśnień, wąskotorówka, willa Wanda, Wierzeje
Z jak zamek królewski
Ż jak żur trybunalski

V jak Vabank

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto