Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukcesy i porażki prezydenckie w Piotrkowie i Bełchatowie

Ewa Drzazga, Aleksandra Tyczyńska
Trakt Wielu Kultur sprawia że piotrkowska starówka znów jest miejscem, w którym wiele się dzieje
Trakt Wielu Kultur sprawia że piotrkowska starówka znów jest miejscem, w którym wiele się dzieje Dariusz Śmigielski
Sukcesy i porażki prezydenckie w Piotrkowie i Bełchatowie. Co okazało się miejskim hitem, a co niepowodzeniem? Zapytaliśmy lokalnych polityków o sukcesy i porażki tej kadencji. Teraz oceńcie je razem z nami.

Zapraszamy naszych Czytelników i Internautów do wspólnej zabawy w typowanie, które z wymienionych w naszym zestawieniu przedsięwzięć było największym sukcesem, a które największą porażką mijającej kadencji samorządu. Jeszcze dzisiaj na naszych portalach internetowych belchatow.naszemiasto.pl oraz piotrkow.naszemiasto.pl ruszy głosowanie, w którym można będzie oceniać te propozycje.

Na tym jednak nie koniec rankingów sukcesów i porażek tych, którzy rządzą w naszym regionie. W kolejnych tygodniach na łamach tygodnika "7 Dni" będziemy oceniać kadencję w wykonaniu samorządowców innego szczebla - burmistrzów naszych miast, czy wójtów poszczególnych gmin.

SUKCESY PIOTRKÓW
- Trakt Wielu Kultur, czyli rewitalizacja historycznych obiektów i uliczek Starego Miasta
- modernizacja oczyszczalni ścieków, droga, ale konieczna i dofinansowana przez UE inwestycja
- Piotrków liderem rankingów pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej.
- konkurs "Nowa elewacja" i remonty prywatnych kamienic
- inwestycje w infrastrukturę sportową i popularyzacja sportu
PORAŻKI PIOTRKÓW
- brak znaczącej koncepcji i efektów zagospodarowania Podzamcza
- niewystarczająca liczba inwestycji w budownictwo socjalne i komunalne
- remonty miejskich kamienic tylko z zewnątrz
- brak parku rozrywki na Bugaju
- podwyżki podatku od nieruchomości
Bełchatów
SUKCESY BEŁCHATÓW
- rewitalizacja centrum miasta, nie tylko placu Narutowicza, ale i okolicznych ulic.
- działalność Miejskiego Centrum Kultury, które wreszcie zasługuje na swoją nazwę.
- karta "Rodzina 3 +".
- budżet obywatelski.
- budowa PGE Gigantów Mocy, choć do końca nie wiadomo jeszcze, czy nas na nie stać
PORAŻKI BEŁCHATÓW
- odory z oczyszczalni, które unoszą się nad miastem
- strefa ekonomiczna przy ulicy Czaplinieckiej, która świeci pustkami
- kłopoty z transportem i niesnaski związane z brakiem dworca
- obwodnica Bełchatowa - ciągle jest w planach a nie w budowie
- sprawa z 2011 roku czyli wysokie opłaty za przedszkola i protesty rodziców maluchów na ulicach miasta

PORAŻKI PREZYDENCKIE W PIOTRKOWIE I BEŁCHATOWIE. GŁOSUJ!
SUKCESY PREZYDENCKIE W PIOTRKOWIE I BEŁCHATOWIE. GŁOSUJ!

Rewitalizacja centrum, stworzenie budżetu obywatelskiego, karta "Rodzina 3 +", obwodnica, która jest obiecana ale ciągle w planach, kulejące budownictwo socjalne i komunalne. Co zasługiwało na miano sukcesu, a co trzeba policzyć za minus rządzącej ekipie?

Zapytaliśmy o to polityków, którzy mieli wpływ na to, co działo się w ciągu ostatnich czterech lat w Piotrkowie i w Bełchatowie. Na bazie ich ocen powstało zestawienie tego, co w ostatniej kadencji w naszych miastach było najlepsze i tego, czym chwalić się nie można.

Rozpytując przedstawicieli obozu rządzącego w Piotrkowie i opozycji, bardzo trudno o jednoznaczną ocenę prezydentury Krzysztofa Chojniaka. Okazuje się, że wiele rzeczy, które dla "ludzi prezydenta" są jego zasługą i powodem do chwały, dla opozycji ma wręcz przeciwne znaczenie. Tak jest np. z modernizacją oczyszczalni ścieków. W oczach koalicji rządzącej inwestycja niezbędna i przyszłościowa, dla opozycji - przeszacowana i ze źle dobraną technologią. Podobnie rzecz ma się z halą balonową. Dla koalicji to kolejna, bardzo dobra inwestycja w infrastrukturę sportową, dla opozycji skandal związany z podejrzeniami o "ustawienie przetargu".

Sukcesem jest Trakt Wielu Kultur jako inwestycja spinająca w całość rewitalizację charakterystycznych i historycznych obiektów i ulic miasta. Na Trakcie odnowiona została m.in. wieża ciśnień, synagoga (obecnie biblioteka miejska), I LO, budynek ODA, uliczki Starego Miasta i ul. POW.

Mimo wątpliwości na plus zapisujemy modernizację oczyszczalni ścieków i fakt, że przy przekształcaniu MZGK i tworzeniu nowej spółki wodociągowej obyło się np. bez grupowych zwolnień.

Docenić należy też fakt, że Piotrków w kolejnych rankingach okazuje się liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Koalicja wskazuje, że dzięki temu pieniądze miasta są wydawane racjonalnie, a pożyczki nisko oprocentowane.

Prezydent Chojniak jest też pomysłodawcą konkursu "Nowa elewacja", w którym już od kilku lat udział biorą właściciele kamienic. W kolejnych edycjach zgłaszanych jest coraz więcej, coraz lepiej odrestaurowanych kamienic. Ostatnim hitem są inwestycje w infrastrukturę sportową wraz z tą, która zakończyła się na przełomie kadencji - remontem stadionu Concordii, na którym odbył się mecz Polska - Finlandia i strefa kibica na Euro 2012.

Na minus tej prezydentury zapisujemy brak spójnej koncepcji zagospodarowania Podzamcza. Opozycja wskazuje, że wciąż to miejsce nie zyskało "nowej jakości".
Kolejny minus to polityka mieszkaniowa - budownictwo socjalne i komunalne wciąż jest na takim poziomie, że nie zaspokaja potrzeb kilkuset oczekujących na mieszkania rodzin.
Choć obóz rządzący za plus przypisuje kolejne remonty miejskich kamienic, to niestety ten plus jest widoczny praktycznie tylko z zewnątrz - na ogół odnawiane są tylko elewacje, co opozycji przypomina "peerelowskie malowanie trawy". Prezydentowi Chojniakowi przypisuje się również niedoprowadzenie do finału zapowiedzi o utworzeniu parku rozrywki na Bugaju na miarę europejską.

Co do tego, czy Piotrków tworzy dobry klimat dla inwestorów czy nie, są wątpliwości, ale już co do tego, że kolejne podwyżki podatku od nieruchomości przedsiębiorcom i zwiększaniu zatrudnienia nie sprzyjają, więc zapisujemy je do "porażek".

W Bełchatowie na liście "hitów" znaleźć się musi rewitalizacja centrum miasta - to, że funkcjonuje wreszcie centralny plac w mieście, a w ramach kolejnych inwestycji ulice wokół niego wypiękniały.

Sukcesem ostatnich czterech lat jest też działalność Miejskiego Centrum Kultury, które pod wodzą Ewy Młynarczyk poszerzyło swoją ofertę, a przedsięwzięcia realizowane przez tę placówkę są coraz mocniejszymi punktami w kalendarzu miejskich imprez.

Do sukcesów kadencji zalicza się też stworzenie karty "Rodzina 3 +" i stopniowe rozszerzanie jej zasięgu. Podobnie ocenia się także wprowadzenie budżetu obywatelskiego, choć nie brakuje głosów, że zasady są trochę kulawe.

Kontrowersje wzbudziło przedsięwzięcie, które zdecydowaliśmy się zaliczyć do "hitów". To PGE Giganty Mocy - które kuszą ekspozycją, jakiej nie ma w regionie. Oponenci podkreślają, że ich utrzymanie może okazać się za drogie.

Wśród porażek ostatniego czterolecia na pierwszy plan wysuwa się kwestia odorów unoszących się nad Bełchatowem. Już wiadomo, że ich źródłem jest miejska oczyszczalnia. Wiadomo też, że potrzeba będzie kolejnych milionów złotych na inwestycje, które być może je zlikwidują.

Porażką kadencji jest także to, że strefa ekonomiczna przy ul. Czaplinieckiej nadal świeci pustkami. Choć jest uzbrojona i gotowa na przyjęcie inwestorów, to tych ciągle brak.

Do kategorii niepowodzeń zalicza się także najczęściej kwestię bełchatowskiej komunikacji i sporów związanych z dworcem. Jak podkreślają oponenci prezydenta Marka Chrzanowskiego, zgodnie z przepisami, to po stronie magistratu a nie starostwa czy PKS leżą kwestie związane z dworcem czy przystankami.

Dyskusyjna jest kwestia obwodnicy Bełchatowa - równie często zaliczanej do sukcesów, jak i do porażek tej kadencji. Bo choć jest decyzja o budowie drogi i jej harmonogram, a politycy chwalą się, że swoimi działaniami doprowadzili do tego, że obwodnica powstanie, to przecież ciągle budowa tej drogi nie ruszyła.

Porażką, nie tylko zdaniem krytyków prezydenta, okazała się także kwestia opłat za przedszkola. Sprawa rzuciła cień na pierwsze dwa lata kadencji. Zarzucano służbom prezydenta, że nie wzięły pod uwagę propozycji uchwały przygotowanej przez mieszkańców, tylko wywindowano opłaty. Stawki zostały w końcu "naprawione", ale uliczne protesty rodziców przedszkolaków długo były tematem dyskusji wśród mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto