Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piotrkowie i Opocznie liczą na tańszy prąd

Marek Obszarny, współpraca Andrzej Wdowski
Piotrków chce zaoszczędzić na prądzie ok. pół miliona złotych
Piotrków chce zaoszczędzić na prądzie ok. pół miliona złotych fot. Dariusz Śmigielski
Od pół miliona do 800 tys. złotych ma nadzieję zaoszczędzić Piotrków na rachunkach za energię elektryczną. Jakim cudem?

Konsolidując zamówienie na prąd ze wszystkich 64 podległych miastu jednostek (w tym szkół i przedszkoli), gdzie rocznie rachunki za energię wynoszą w sumie około 3,6 mln zł. Podobnym tropem, ale jeszcze dalej, zamierza pójść Opoczno. Miasto chce zaoszczędzić również na energii cieplnej, wodzie i ściekach.

Firma, która na zlecenie urzędników z Piotrkowa sporządziła analizę dostaw i poboru prądu we wszystkich miejskich placówkach, wyliczyła, że tylko dzięki prostym zmianom zamawianej w zakładzie energetycznym mocy można zaoszczędzić 160 tys. zł rocznie.

Kiedy ogłosi się zaś wspólny przetarg na dostawy energii dla wszystkich miejskich jednostek, w kasie miasta może zostać od 10 do 30 proc. rocznych wydatków.

- Oparliśmy się na przykładzie Częstochowy, gdzie zaoszczędzono w ten sposób jedną piątą ponoszonych wcześniej kosztów energii elektrycznej - przekonuje Bogdan Munik, sekretarz miasta w piotrkowskim magistracie.

Dodaje, że obecnie urząd i podległe mu szkoły, przedszkola oraz pozostałe jednostki (MZDiK, MOK, MOPR) są w trakcie zmian umów z zakładem energetycznym. Przetarg na dostawy prądu, który powinien dać jeszcze większe oszczędności, ma być ogłoszony już wkrótce.

- Chcemy to zrobić do końca czerwca, aby mieć czas na wypowiedzenie umów i od września lub października korzystać z nowej oferty - dodaje Bogdan Munik.

Projekt ekonomicznego zarządzania energią zamierzają także wprowadzić władze Opoczna.

- Stanie się to już niebawem - zapewnia Kazimierz Kożuchowski, sekretarz miasta. - Już jesteśmy na etapie analizowania oferty, jaką w tej właśnie sprawie złożyła burmistrzowi firma z Wrocławia. Ta firma już takie projekty w kraju realizuje.

Jak podkreśla sekretarz, programem w pierwszej kolejności objęty zostanie magistrat, a także wszystkie podległe mu jednostki, głównie szkoły i przedszkola.

Monitoring obejmować będzie energię elektryczną, cieplną oraz zużycie wody i ścieków.

- Pozwoli to wyłapywać odstępstwa od norm i przypadki ekstremalne, np. niekontrolowane wycieki wody w ziemi - dodaje sekretarz.

W opoczyńskim magistracie bardzo duże oszczędności przyniósł wprowadzony swego czasu system kodowania rozmów telefonicznych. - Pozwala on obciążać pracowników za rozmowy prywatne - mówi burmistrz Jan Wieruszewski. - Od kiedy system wprowadziliśmy, koszty rozmów spadły o ponad 50 proc.

W Piotrkowie, gdzie kilka lat temu zmieniono operatora telefonii, szacują dziś, że koszty połączeń spadły o 40 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto