Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piotrkowie uczestnicy dwóch uroczystości miną się pod pomnikiem katyńskim

Karolina Wojna
www.piotrkow.pl
W Piotrkowie odbędą się dwie rocznice tragedii w Katyniu i w Smoleńsku. Organizatorzy nie doszli nawzajem do porozumienia, oficjalnie co do godziny obchodów.

Dwie uroczystości - miejska, kościoła farnego i Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz ta organizowana przez Klub Gazety Polskiej i środowiska prawicowe z PiS na czele. Dwa kościoły - farny, pw. św. Jakuba i oo. bernardynów, dwa komitety organizacyjne, dwie rocznice - czy to nie za dużo jak na jedno miasto?
- Za dużo - w tej kwestii, o dziwo, organizatorzy obu imprez, zgadzają się ze sobą. Jednak wersje, jak do tego doszło, też są dwie.

- Przez 11 miesięcy prezydent Piotrkowa nie dostrzegał tragedii w Smoleńsku, której rocznicę każdego 10. dnia miesiąca obchodziliśmy w kościele oo. bernardynów. Teraz nagle dostrzegł - nie bez sarkazmu mówi Beata Dróżdż, przewodnicząca piotrkowskiego Klubu Gazety Polskiej, jedna z twarzy
piotrkowskiego PiS i radna miejska poprzedniej kadencji z ramienia partii.

Według Beaty Dróżdż, zarządzającej piotrkowskimi - nieoficjalnymi z nazwy - obchodami rocznicy - prezydent, który rozwiódł się z PiS kilka lat temu, działał celowo, chcąc umniejszyć rangę i znaczenie obchodów rocznicy. A te - według B. Dróżdż - od dawna szykował kojarzony z osobą posła Antoniego Macierewicza, Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie.

- Zaraz po tragedii żaden kościół, tylko kościół oo. bernardynów zgodził się odprawiać intencję katastrofy - przypomina Beata Dróżdż. Dlatego, jak mówi, właśnie ta świątynia była naturalnym miejscem oficjalnych obchodów pierwszej rocznicy rozbicia się prezydenckiego Tupolewa. Koło oraz środowiska prawicowe powołały już honorowy komitet organizacji rocznicy i pracowały nad szczegółowym programem uroczystości.

Stąd nie tylko B. Dróżdż z dużym zaskoczeniem, przyjęła słowa ks. Andrzeja Chyckiego, dziekana piotrkowskiego, który będąc gościem miesięcznicy katastrofy, 10 marca, właśnie u Bernardynów na oficjalne obchody Smoleńska i Katynia wiernych zaprosił do... Fary.

Z kolei ks. Chycki jest mocno zaskoczony zaskoczeniem członków koła. Jako nowy dziekan dekanatu piotrkowskiego na życzenie miasta ks. Chycki podjął się organizacji obchodów rocznicy w naturalnym do tego miejscu, czyli kościele farnym. Jego zdaniem, KGP i środowiska związane z PiS próbowały te obchody zawłaszczyć. Przykładem takiego działania miało być, zdaniem ks. Chyckiego, pomijanie przez KGP upamiętniania ofiar mordu katyńskiego, co dla dziekana ma też wymiar osobisty.

Jak z kolei twierdzi B. Dróżdż, Klub pamięta o ofiarach Katynia, ale ze względu na odrębne obchody rocznicy zaplanowane na przyszły weekend przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich Ziemi Piotrkowskiej, nie ujmował tej rocznicy w nazwie obchodów.

Bez względu na wzajemne pretensje o to, kto pierwszy wystartował z organizacją rocznicy (rocznic), oba komitety postanowiły przez chwilę działać razem. Z deklarowanych intencji niewiele jednak wyszło. Jak przekazuje Elżbieta Jarszak, koordynator biura rzecznika prezydenta, wspólne działanie zablokował klub, który nie zgodził się na zaproponowaną przez miasto godzinę wspólnych uroczystości.

- Tu chodziło o przyjazd jednego człowieka - ks. Chycki, który wydaje się zmęczony całą sprawą, przyznaje, że chodziło o posła Antoniego Macierewicza.

Beata Dróżdż potwierdza, że zaproponowana przez miasto godzina uroczystości nie pasowała jej komitetowi, który oczekiwał także, by uroczystości odbyły się nie w kościele farnym, ale u bernardynów.

- Ludzie się przyzwyczaili do kościoła oo. bernardynów - zauważa i dodaje, że miasto zasiadając do rozmów z góry wiedziało, że nie zmieni swoich planów, a tylko opóźni przygotowania rocznicy przez klub. - Przez to wszystko mieliśmy bardzo mało czasu na ostateczne przygotowanie zaproszeń, bo czekaliśmy z nimi licząc, że jednak uroczystości będą wspólne - dodaje B. Dróżdż.

Tym sposobem, piotrkowianie w niedzielę mogą podwójnie uczcić pamięć ofiar katastrofy. Ale to i tak niewiele, bo - jak zauważa Elżbieta Jarszak - w Warszawie, jest chyba z osiem odrębnych uroczystości...

*********************

Program uroczystości organizowanych przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Dziekana Dekanatu Piotrkowskiego i Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich Ziemi Piotrkowskiej:

- godz. 10 msza święta w kościele farnym pod wezwaniem świętego Jakuba.
- po nabożeństwie nastąpi przejście pod pomnik ofiar Katynia (przy kościele OO. Bernardynów), okolicznościowe przemówienia, składanie kwiatów

Program uroczystości "Smoleńsk - Pamiętamy" organizowanych przez Klub Gazety Polskiej:

Sobota, 9 kwietnia
- godz. 16.00 - otwarcie wystawy fotografii „Pamięć” w krużgankach klasztoru oo. Bernardynów i projekcja filmu w Oratorium Św. Antoniego

Niedziela, 10 kwietnia
- godz. 8.41 minuta ciszy
- godz. 11.30 - msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele oo. Bernardynów
- godz. 12.30 - przemarsz pod pomnik Katyński, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy
- godz. 13
- spotkanie z posłem Antonim Macierewiczem w Oratorium św. Antoniego
- godz.13.45 - wyjazd do Warszawy na uroczystości ogólnopolskie

Poniedziałek, 11 kwietnia
- godz.19.30 spotkanie z Jackiem Sasinem, wiceszefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Oratorium klasztoru oo. Bernardynów.
- godz. 21 - Apel Jasnogórski

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto