Aresztowanie Romana Polańskiego wywołało szok i zdumienie. Jeszcze raz okazało się, że Amerykanie nie popuszczają ludziom, którzy weszli w konflikt z ich prawem i usiłowali zagrać na nosie ich wymiarowi sprawiedliwości. Nie ma zmiłuj się, nawet jeśli podejrzanym jest zasłużony dla światowej kultury twórca. Nawet jeśli ma 76 lat, a domniemane przestępstwo zostało popełnione 32 lata temu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przypomnijmy. Polański, decydując się na seks z 13-latką, według prawa amerykańskiego dopuścił się gwałtu; według prawa polskiego pedofilii.

Sprawa jest klinicznym przykładem na to, jak jeden czyn i jego prawne konsekwencje mogą być oceniane w diametralnie odmienny sposób. Polscy filmowcy już w niedzielę wystosowali apel w obronie swego słynnego kolegi. Aresztowanie reżysera przez szwajcarską policję szwajcarscy filmowcy nazwali "skandalem kalającym wizerunek Szwajcarii". Minister kultury Bogdan Zdrojewski "wstrząśnięty zatrzymaniem Polańskiego" oświadczył, że jego ministerstwo "zrobi co w jego mocy, by pomóc reżyserowi". Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski porozumiał się z francuskim kolegą w sprawie wspólnego wystąpienia do władz amerykańskich w intencji Polańskiego. Z drugiej strony, nie brak potępienia dla czynu Polańskiego sprzed 32 lat. Dla Przemysława Gosiewskiego aresztowanie Polańskiego nie jest skandalem. Odrażający natomiast jest dla niego czyn, którego w przeszłości dopuścił się reżyser i ten czyn wymaga największego potępienia. Do czasu ekstradycji Polańskiego do USA, nikt poza adwokatami nie powinien podejmować interwencji - oświadczył Gosiewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Przy sprawie Polańskiego okazało się też, że nie ma zgody co do tego, jak długo trwa młodość. Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski nazwał czyn reżysera błędem młodości. Popełniając błąd młodości reżyser miał 44 lata. A co Państwo o tym wszystkim sądzą? Piszcie. j.witaszczyk@dziennik.lodz.pl

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

hera (gość)

dlaczego taki duzy halas o Polanskiego moim zdaniem to powinien zostac ukarany bez wzgledu kim jest . Wcale nie podoba mi sie ze Pan Sikorski wstawia sie za Polanskim ,jesli bardzo chce to niech sie wstawia ale nie jako minister.

annadeyas (gość)

po raz pierwszy w życiu zgadzam się z Gosiewskim, a ta cała zgraja popierających (domniemanego) pedofila jest po prostu żałosna, nie przypuszczałam, że mogą tak się skompromitować

luk (gość)

Gwałciciel dziecka w areszcie. Pedofile z całego świata skowyczą z rozpaczy, bronią kumpla za wszelką cenę w prasie radiu i TV. Nawet władza rządowa w tym ministrowie i ministerstwa zajmują publicznie stanowisko. Dobrze być pedofilem, bo ma się wielu zwolenników, jak ten. Dziwne, że amerykańscy prawnicy są tacy nieugięci. Im chyba zależy na prawie, sprawiedliwości i ukaraniu winnych.

WWW (gość)

The Washington Post
Dlaczego spośród wszystkich krajów, właśnie Szwajcaria - która tradycyjnie strzegła dotąd sekretnych kont międzynarodowych przestępców i skorumpowanych dyktatorów - zdecydowała się zaaresztować Romana Polańskiego?
Ta sprawa musi mieć jakieś drugie dno, bo inaczej trudno zrozumieć tak dziwaczną decyzję, zresztą nie mniej podejrzaną niż determinacja amerykańskiego sędziego, żeby zajmować się sprawą polskiego reżysera po tylu latach. (...) Polański rzeczywiście popełnił przestępstwo, ale zapłacił za nie na wiele sposobów: złą sławą, w swoim środowisku miał stygmat przestępcy, zapłacił także w wymiarze materialnym - olbrzymie pieniądze swoim prawnikom. Nie może też wrócić do Los Angeles. Nie mógł m.in. odebrać Oscara [którego otrzymał za film "Pianista" - red.] Nie może też przyjechać do Hollywood, żeby nakręcić nowy film, lub choćby skompletować obsadę.
Oczywiście, można go winić za emocjonalną, wręcz paniczną decyzję o ucieczce ze Stanów. Ale nawet w tej kwestii dostrzegam okoliczności łagodzące, choćby zrozumiały, choć irracjonalny, lęk przed karą prześladujący go przez całe życie. Matka Polańskiego zginęła w Auschwitz. Ojciec przeżył obóz w Mauthausen. Sam Polański przeżył piekło krakowskiego getta, a później emigrował z komunistycznej Polski. Jakby tego było mało, jego ciężarna żona Sharon Tate została zamordowana w 1969 przez wyznawców sekty Charlesa Mansona. Zresztą przez jakiś czas podejrzewano także Polańskiego.
Jestem pewna, że wielu podniesie krzyk, że wreszcie sprawiedliwości stało się zadość. Ale przecież Polański ma 76 lat. Sądzenie go i wsadzanie do więzienia w żaden sposób nie służy ani społeczeństwu, ani jego ofierze. Nie jest też dowodem na doskonałość amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Gdyby Polański nie był znany, nikt by się nim nie zainteresował.
Ann Applebaum

The Daily Telegraph
Niewiele postaci przemysłu filmowego budzi takie kontrowersje jak Roman Polański. Na każde kilkanaście osób oburzonych aresztowaniem reżysera przypada tyle samo zwolenników decyzji Szwajcarów, którzy wyrażają swoje zadowolenie, że wreszcie dosięgnie go sprawiedliwość. Zdaniem tych ostatnich Polański przypieczętował swój los ucieczką ze Stanów w 1978 roku już po tym, jak został oskarżony, i osiedlając się we Francji, która nie ma umowy o ekstradycji z USA. Być może zawsze uciekał przed demonami, które go prześladowały. Wcześniej uciekał przecież przed nazistami i przed sektą Mansona, która zamordowała jego ciężarną żonę. Jednak w przypadku tego polskiego reżysera argumenty przeciw niemu są równie skomplikowane i pokręcone co argumenty, które przemawiają na jego korzyść. Z jednej strony jest niezwykle utalentowany, ale z drugiej mogą się nie podobać: jego arogancja i przewrażliwienie na swoim punkcie. Ciekawe, że nawet postępowanie w jego sprawie z lat 70. jest pełne błędów i niedociągnięć. Polański jest chodzącą enigmą. Zresztą można też pomyśleć, że choć jego czyn sprzed 32 lat był złem, lata siedemdziesiąte to były inne czasy. Jego zachowanie w porównaniu do panujących wówczas w przemyśle rozrywkowym standardów nie było znów aż tak nadzwyczajne. Gdyby aresztować każdego brytyjskiego muzyka rockowego, który zgwałcił wówczas nieletnią, nasz przemysł muzyczny zostałby zdziesiątkowany.
Dlaczego więc miałaby go spotkać ekstradycja właśnie teraz? Ile razy udawało się mu uciec przeznaczeniu, swoim demonom, historia się powtarzała. Steve Cooley, prokurator z Los Angeles, najwyraźniej śledził kroki reżysera i zrobił wszystko, żeby go zaaresztować w Zurychu. Czy za jakiś czas okaże się, że właśnie on znów zmienił życie niemogącego zaznać spokoju reżysera?
David Gritten

olo disco polo (gość)

Koalicja PO, PSL, SLD ustawowo chce kastrować pedofilów, oprócz Polańskiego, którego bronią jak niepodległości. Ot faryzejska moralność koalicji z filmu Nocna Zmiana J. Kurskiego. Zeznania 13-latki Samanthy Geimer, która w 1977 roku opowiadała, jak Roman Polański ją odurzył i zgwałcił szokują. Samantha Geimer ze szczegółami zrelacjonowała sędziemu stosunek oralny i analny z reżyserem opublikował DZIENNIK 29.09.2009.
Dziewczynka zeznała jak Polański najpierw poczęstował ją szampanem, a potem podał jej jakąś tabletkę. Podejrzewała, że to silny lek rozluźniający i hipnotyczny, znany jako Metakwalon. Oboje weszli do jaccuzi w domu aktora Jacka Nicholsona. Polański obiecywał wtedy, że zrobi jej zdjęcia.
–Co miałaś na sobie w jaccuzi? - pytał Samanthę Geimer prokurator. – Bieliznę, ale powiedział, żebym ją zdjęła. Zrobiłam tak i weszłam – odpowiedziała dziewczyna. Potem, jak opowiadała, przeszli do sypialni. – Byłam tylko owinięta ręcznikiem – mówiła 13-latka. – Pocałował mnie. Sprzeciwiałam się, prosiłam by odszedł ale powiedział "Zaraz zabiorę cię do domu" – zeznała dziewczynka.
Dalszy ciąg jej opowieści jest jeszcze bardziej przerażający. – Obniżył się i położył usta na mojej waginie. Potem rozpoczął ze mną stosunek. Wsadził penisa do mojej waginy. Cały czas prosiłam go by przestał, ale nie broniłam się, bo nikogo innego tam nie było i nie miałam dokąd iść. Potem zapytał mnie kiedy miałam ostatni okres. Powiedziałam, że nie pamiętam. A on powiedział, że "w takim razie nie będę w ciebie wchodził". Podniósł moje nogi i wsunął penisa do mojego odbytu – opowiadała 13-latka.
Na podstawie zeznań Samanthy Geimer postawiono sześć zarzutów Romanowi Polańskiemu, w tym zgwałcenia nieletniej. Reżyserowi groziło nawet 50 lat. Oskarżyciele poszli na ugodę z jego adwokatami, jednak Polański zdecydował się uciec z USA przed procesem.

Jacek (gość)

Polscy panowie filmowcy nie mają oporów, gdy chodzi o seks z nieletnimi i stąd takie poparcie dla Polańskiego. Mnie też go żal, ale prawo jest prawem. A pan Kryński z tego powodu nazywa społeczeństwo USA "obrzydliwym". Oprócz tego, że panowie filmowcy są łajdakami, to są także idiotami. Ja uważam, że wszelkie angażowanie się naszych władz po stronie Polańskiego jest kompromitujące dla naszego kraju. Teraz będą na nas jeszcze patrzeć dodatkowo jak na zboczeńców seksualnych.

jewrej (gość)

Dziennikarze jak kuglarze, pedofile, łapówkarze, POpaprańcy, aferzyści jak artyści. Rywin z Kutzem i POlańskim faryzejsko świat filmują, gojom zwoje się prostują. Lis z Durczokiem cymesowo edukują a Olejnik wraz z Najsztubem, Sierakowskim, Paradowską i Urbanem gojów koszer wciąż tresują. Szczuka PO lesbejsku gojom wyszczekuje. Urokliwa Ukrainka Weronika Marczuk, aferalnie gojów bawi. Doda choć miernota PO szatańsku śpiewa a Majewski z WSI24 faryzejsko ich wyśmiewa. Mucha porno propaguje, Che Guevarę Wojewódzki naśladuje, narodowe barwy psim odchodem postponuje, na Platformę i lewicę skołowany lud głosuje. A nasz Owsiak to na WOŚPie milionowy robi Cash, by na Woodstock gojów gonić już zaćpanych i nachlanych. Tarza głupków w szczynach w błocie, tak należy się hołocie. Michnik to nasz guru!!! Z WSI przez 24h na TVNie, Polsacie i Super Stacji gramy więc POparcie gojów mamy. Wytępimy sierpem, młotem z patriotyzmu i honoru katolicką goj ciemnotę. W gej paradach a nie w szkołach wyćwiczymy tolerancję i z tych gojów katolików Środa, Biedroń z Palikotem i Senyszyn zrobią jewrejczyków. By mohery nam skruszały, nie Jezusa a Pottera POkochały, Michnik z Jolą Konty w TVNie i Polsacie, Super Stacji i Wybiórczej wbija im do pały, lęki trwogi i kompleksy, że narodów europejskich są zakałą, bo lesbijkom oraz gejom, dzieci chować, edukować lewicowo zabraniają i skrobanki z eutanazją oraz czary z satanizmem wykluczają. Kiedy gojom plujem w gęby, oni dają nam zaszczyty i urzędy. Czy to z lewa czy to z prawa w POlskim sanhedrynie jest zabawa. Mniejszość naszą i agentów cymes POtrafimy zamaskować, Mośka z Fryckiem w partiach i biznesie schować. Frycki w rządzie, mycki w sądzie. W trybunale jak w kahale a w urzędzie prorosyjskie TW-WSI i SLD wszędzie. Napieralski, Kalisz i Szmajdziński-jak ten tercet gojom wali to zeluwa się im pali. Niesiołowski w ZChNie pluł w Michnika i UDecję niczym mucha Plujka. Teraz z Bartoszewskim, Palikotem i Senyszyn robią jaja z parlamentu. Wenderlichem, Niesiołowskim jak sanhedryn polski Sejm nam stoi i dla tego wciąż kiwamy głupich goi. Złoty to interes będzie, nasza Polska w każdym względzie.