Minister Radosław Sikorski przekazał Muzeum PRL w Nowej Hucie tablicę z nazwą ulicy "F. Dzierżyńskiego". Zerwał ją 20 lat temu w Bydgoszczy. Jak podała tvp.info, przyszły minister przeprowadził "akcję" wraz Anne Applebaum, swoją obecną żoną.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij


Tak oto okazało się, że kolejny mąż stanu ma życiorysie bohaterski epizod walki z komuną. Co prawda, niektórzy twierdzą (nie zwracajmy na nich uwagi, bo tacy kalają wszystko), że dwadzieścia lat temu w ramach powszechnej dewaluacji odwaga w Polsce tak staniała, że Sikorski mógł jawnie, bez specjalnych "akcji", odkręcić wszystkich "Dzierżyńskich". Gdyby miał ochotę, mógł też zdjąć Marchlewskich, Świerczewskich i innych świętych PRL. I tak więźniem politycznym by nie został. Co najwyżej kolegium ds. wykroczeń (dziś: sąd grodzki) skazałoby go na grzywnę za chuligaństwo i niszczenie znaków informacyjnych. Bo obojętne, jak się zwie patron ulicy: Dzierżyński czy Psipsiński - tablica jest po to, żeby ludzie nie błądzili. W każdym razie, jakkolwiek by patrzeć, Sikorski już za młodu "dobijał watahy". Wtedy komunistyczne, dwa lata temu - PiS-owskie.

Skoro już jesteśmy przy Feliksie Dzierżyńskim, przyjrzyjmy się nieco bliżej tej postaci. Niedoszły ksiądz, pochodził z dobrej polskiej szlachty. Uczestniczył w rewolucji bolszewickiej, był szefem Czeka - policji do walki z kontrrewolucją, sabotażem i spekulacją. Kolega Stalina. Zmarł w 1926 roku. Zwolennicy teorii spisków i walenrodyzmu uważają, że zszedł przedwcześnie. Ich zdaniem, mało kto w dziejach państwa radzieckiego tak skutecznie zwalczał komunizm, hurtowo eksterminując prawdziwych komunistów. Zabrakło mu kilka lat, żeby zrobić swoje.

Jak potoczyłyby się losy świata, przy założeniu, że Feliks Edmundowicz żyje dłużej i jako wcielenie Konrada Wallenroda skutecznie zwalcza komunę? Co do losów świata - nie wiadomo. Co do Sikorskiego - pewnie wciąż mieszkałby przy ul. Dzierżyńskiego.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!