Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod mediatekę w Piotrkowie [ZDJĘCIA]

Katarzyna Renkiel
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod mediatekę w Piotrkowie
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod mediatekę w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Wmurowali akt erekcyjny pod mediatekę. Uroczystość zorganizowano na placu budowy czyli Placu Pofranciszkańskim. Mediateka ma powstać jeszcze w tym roku.

"Wszem i wobec i każdemu z osobna się czyni, że w dniu dzisiejszym został wmurowany akt erekcyjny pod budowę mediateki w Piotrkowie Trybunalskim. Działo się to 31 stycznia 2018 roku w czasie, gdy prezydentem RP był Andrzej Duda, prezesem rady ministrów był Mateusz Morawiecki, wojewodą łódzkim był Zbigniew Rau, marszałkiem województwa łódzkiego był Witold Stępień, przewodniczącym miasta Piotrkowa Trybunalskiego był Marian Błaszczyński, prezydentem miasta Piotrkowa Trybunalskiego był Krzysztof Chojniak. Wszystko to zaświadczając pełni dobrej woli akt ten wmurowujemy jako świadectwo dla przyszłych pokoleń, aby nowo zbudowany obiekt jak najlepiej służył wszystkim, którzy będą z niego korzystać".

Czytaj także Mediateka będzie kosztować Piotrków 50 mln zł?
- Jako mieszkańcy Piotrkowa dbamy o nasze miasto, troszczymy się każdego dnia by było coraz piękniejsze, wygodne do życia dla ludzi, a także przyjazne dla gości i inwestorów. Realizujemy to każdego dnia z myślą nie tylko o teraźniejszości oraz pięknej i bogatej historii, z której jako piotrkowianie jesteśmy dumni, ale również z myślą o przyszłości. Wyrazem tego jest m.in. projekt pn. "Młode - Stare Miasto", który jest kontynuacją "Traktu Wielu Kultur" - powiedział podczas dzisiejszego, 31 stycznia, briefingu prasowego prezydent Krzysztof Chojniak. -
Mediateka, którą rozpoczęliśmy budować jest jednym z elementów tego programu. Budujemy drogi, dbamy o mieszkania, to wszystko jest ważne, ale by budować wspólnotę lokalną, aby umacniać więź do tego potrzeba czegoś więcej. Ludzie czekają na pewną ofertę, wokół której mogą się integrować. To inwestycja nawiązująca do kultury, nauki, edukacji i sztuki. Będzie to spotkanie z książką, z filmem oraz spotkanie z ludźmi. Będzie to miejsce budowania i odbudowywania relacji pokoleniowych i międzypokoleniowych. Mamy wizję Piotrkowa Trybunalskiego, która wynika z troski o teraźniejszość, jak i ten czas, który przed nami - dodał.

W mediatece ma znaleźć się m.in. nowoczesna biblioteka ze swobodnym dostępem do księgozbioru, interaktywna pracownia, w której będzie można zapoznać się historią miasta, sale wystaw multimedialnych i interaktywnych nawiązujące do nauki i techniki, nowoczesna aula z funkcją sali kinowej, kawiarnia oraz czytelnia.

Jednym z gości uroczystości podpisania aktu erekcyjnego był Jarosław Czuba, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił, że w ostatnim czasie minister kultury dofinansował kilkanaście inicjatyw realizowanych w Piotrkowie i regionie piotrkowskim. - Z dużą uwagą i zainteresowaniem przyglądamy się tej inwestycji (budowie mediateki - przyp. red.) - dodał Jarosław Czuba.

Głosy krytyczne pod adresem mediateki skomentował przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur. - Żeby miasto się rozwijało nie tylko potrzebne są zakłady pracy i przedsiębiorstwa, potrzebne są też instytucje kultury. Wszak Piotrków to miasto wielu kultur.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Mostostal. Prezes zarządu Mostostal Warszawa wyraził nadzieję, że inwestycja ta przyda się w naszym mieście. - Dokonamy wszelkich starań żeby obiekt powstał w zgodzie z projektem, żebyście Państwo byli z niego zadowoleni.

Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1923 roku i jak podkreśliła dyrektor MBP Renata Wojtczak w swoich dziejach biblioteka nie miała jeszcze budynku, który byłby dla niej dedykowany. - Pracowaliśmy najczęściej w przypadkowych miejscach, a od 1967 roku jesteśmy w zespole synagogi. Nie jest to jednak miejsce na funkcjonowanie nowoczesnej biblioteki. Mediateka będzie miejscem dostępnym dla osób niepełnosprawnych, żadna z naszych bibliotek nie ma teraz dla nich odpowiedniego zaplecza - dodaje.

Umowa w sprawie inwestycji została podpisana 29 września ub.r., a wykonawca, firma Mostostal, wystąpiła o zgody archeologiczne na wejście w teren. Prace rozpoczęły się na początku listopada.
- W tej chwili trwają prace związane ze stropem nad garażem, prace planujemy zakończyć do połowy lutego. Do końca kwietnia planujemy wykonać konstrukcje i zakończyć realizację zgodnie z podpisaną umową przed końcem roku. W tej chwili przebiegają prace kontraktacyjne zgodnie z harmonogramem, współpraca z inwestorem i nadzorem inwestorskim w naszej ocenie przebiega wzorowo - powiedział podczas spotkania Artur Soczewica, dyrektor oddziału centralnego Mostostal Warszawa.

"To dla nas ziemia obiecana". Narodowy Instytut Audiowizualny ma nową siedzibę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto